Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Lun Sept 08, 2014 11:13 pm Scris de Soimos

» Unde gasesc program si rezultate la campionatul de fotbal 2014?
Lun Iun 23, 2014 1:02 am Scris de dorelina

» Adorarea moastelor
Mier Iun 11, 2014 10:51 am Scris de livius

» Este si Isus unul din fii lui Dumnezeu?
Mier Iun 11, 2014 10:49 am Scris de livius

» Alimentatia vegetariana
Mier Iun 11, 2014 10:47 am Scris de livius

» De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?
Joi Mai 29, 2014 6:35 am Scris de Soimos

» O mica nelamurire
Joi Mai 29, 2014 6:31 am Scris de Soimos

» intrebare despre Isus
Dum Mai 11, 2014 3:33 am Scris de Soimos

» Small talk
Joi Mai 01, 2014 5:25 am Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Distribuiti | 

Despre martorii lui iehova

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
melinda
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor: 290
Localizare: sibiu
Puncte: 295
Data de inscriere: 11/08/2011

MesajSubiect: Despre martorii lui iehova   Sam Noi 26, 2011 1:33 am

Martorii sunt bine organizati, receptivi, rabdatori, si mai ales informati si insistenti. Fiecare are arondat un teritoriu, pe care trebuie sa-l acopere. Chiar daca sunt respinsi īn mod nepoliticos, ei bat īn continuare la aceeasi usa dupa un timp. Fac aceasta periodic, pisānd pe acelasi subiect si nu renunta, decāt daca sunt dur admonestati. Sunt ca picatura care sparge piatra. Insistenta lor este combinata cu obtinerea de informatii despre cetateni. I-a murit lui Popescu sotia? Este Ionescu grav bolnav sau si-a pierdut serviciul? Copiii lui Georgescu consuma droguri? O īnseala Ion pe Maria? – iata informatii care trebuie folosite in beneficiul sectei. Martorii sunt totdeauna prezenti, cu īntelegerea si compasiunea lor. Asta, pentru ca fiecare Martor are o tinta: el trebuie sa converteasca un numar de persoane. Īn afara de Biblie, Martorii folosesc doua reviste proprii: Turnul de veghere - anunta Regatul lui Iehova, care trateaza probleme de doctrina, fiind cea mai raspāndita revista religioasa si Treziti-va!, care are subiecte diverse, de interes general, ambele cu aparitie bilunara, intercalata, tiparite īn conditii grafice excelente (full color, hārtie buna). Fiecare numar are o tema, si raspunde scrisorilor cititorilor, fiind pline cu īndemnuri de a te prezenta la cea mai apropiata Sala a Regatului. Ilustratiile au o tenta naiv-idilica, prezentānd oameni fericiti (doar tineri, caci nimeni nu va īmbatrāni) alaturi de fiare salbatice care se gudura pe lānga fostul vānat. Tirajul mediu al unei editii īn 2003 este de 22.755.000 exemplare, tiparite īn 86 de limbi, ceea ce da masura fortei umane si financiare a acestui cult, care sustine ca se īntretine doar pe baza de voluntariat si de donatii benevole. Pe lānga reviste, la tipografiile din Statele Unite, Canada, Marea Britanie, Australia, Brazilia, Japonia, Italia si Germania se tiparesc, īn aceleasi conditii grafice de exceptie, un numar important de brosuri si carti tematice.

Prozelitismul lor direct si indirect (prin materiale de propaganda) ei īl denumesc “lucrare de predicare”, pe care o justifica prin īndemnul dat de IIisus apostolilor de a raspāndi crestinismul. Actiunile lor au efect: am vazut intelectuali, initiali normali, care par acum sa aiba creierele spalate cānd vine vorba de religie – si cānd esti lānga un Martor, īntotdeauna vine vorba de religie, indiferent daca vorbeai la īnceput despre vreme, despre politica sau despre fotbal.

http://sitadeasa.wordpress.com/2007/10/25/o-secta-periculoasa-martorii-lui-iehova/
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Sam Noi 26, 2011 1:48 am

Tanara accidentata in 28 septembrie, ai carei parinti au refuzat transfuzia de sange, a murit.
Ranile provocate in urma accidentului, dar si anemia de care suferea, i-au fost fatale tinerei care a fost accidentata pe o trecere de pietoni din Baia Mare in 28 septembrie. Aceasta a decedat sambata seara, 1 octombrie, in jurul orei 9.30.

„Tanara a decedat ieri seara la ora 9:30. Inca nu stim care a fost exact motivul decesului, insa in urma accidentului femeia avea multe suferinte grave, traumatismul cranian, ruptura de splina, in plus ea era si anemica”, a precizat Radu Dragos, directorul medical al Spitalului Judetean de Urgenta Baia Mare.

La scurt timp dupa accident, femeia a fost operata, dar familia acesteia a refuzat sa i se faca transfuzii de sange din motive religioase. Un substitut al sangelui a fost adus special pentru ca tanara sa poata fi salvata, insa medicii au precizat ca pierderea de sange ar urma sa fie compensata prin acest substitut doar dupa aproximativ 10 zile.

Dupa interventia chirurgicala, starea femeii s-a mai imbunatatit, dar medicii au ramas rezervati in privinta prognosticului, avand in vedere ca era in stare de coma.

In baza rapoartelor medico-legale, se va stabili care este cauza mortii, dar si cine este vinovat de decesul femeii. Dupa aceea, anchetatorii vor trebui sa stabileasca daca fapta comisa de autorul accidentului va fi incadrata la vatamare corporala din culpa sau la omor din culpa.

Parintii fetei faceau parte din secta Martorii lui Iehova
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor: 7072
Varsta: 48
Localizare: pe drum
Puncte: 6649
Data de inscriere: 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Sam Noi 26, 2011 8:58 am

melinda a scris:

In baza rapoartelor medico-legale, se va stabili care este cauza mortii, dar si cine este vinovat de decesul femeii. Dupa aceea, anchetatorii vor trebui sa stabileasca daca fapta comisa de autorul accidentului va fi incadrata la vatamare corporala din culpa sau la omor din culpa.

Parintii fetei faceau parte din secta Martorii lui Iehova
Parintii si secta sunt adevaratii ucigasi care au ucis o fata doar accidentata !
In orice tara normala din lumea asta ...acesti parinti smintiti ar fi pedepsiti ca si criminali.

Iata una din cauzele pentru care aceasta religie a "Martorilor diavolui" ar trebui interzsisa prin lege!
Nu prin legile biblice ci prin legile adevaratului Dumnezeu ...adica Legile Societatii Umane ...recte codul penal si codul civil!
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 6:20 am

In 2006, CEDO ia act despre o intelegere amiabila intre statul roman si Organizatia Martorilor lui Iehova din Romania.
Intelegerea incheia 15 cazuri pe care martorii si statul roman le disputau in fata instantei. Dintre acestea, 14 aveau acelasi obiect: refuzul martorilor de a efectua stagiul militar, obligatoriu pana in 2006, iar unul dinte cazuri se referea la lipsa libertatii religioase si a dreptului la un proces echitabil. Oare sa fi uitat statul roman ca aceste drepturi le-au fost garantate tuturor cetatenilor romani inca din 1990 ???

Iata la ce s-a obligat statul roman prin acea INTELEGERE AMIABILA:

1. Sa renunte la apelurile in instanta impotriva celor 14 martori;
2. Sa garanteze libertatea religioasa si sa puna capat discriminarii martorilor. Acestia s-au plans ca autoritatile locale ii sicaneaza ori de cate ori doresc sa-si construiasca Sali ale Regatului;
3. Si cel mai fierbinte punct obtinut de martori: garantarea dreptului de a predica in penitenciare Very Happy Cu siguranta, prin acest punct, statul roman a devenit demn de emisiunea aia: Comici vestiti ai ecranului Very Happy
Incepand cu 2006, s-a trecut la predica martorilor in penitenciare. Asa se explica infractionalitatea scazuta din acel moment, nu? geek
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 6:23 am

Exista aproximativ 7,5 milioane de martori, reuniti in circa 107000 de congregatii. La New York functioneaza ''Corpul de Guvernare''. Acest grup supravegheaza congregatia mondiala.
Atunci cand o tara prezinta un avantaj teritorial si uman pentru raspandirea religiei, martorii construiesc acolo un Betel (Casa lui Dumnezeu). Nu toate tarile au Betel-ul lor. De ex, Austria si Elvetia depind de Betel-ul din Germania.
Romania are propriul Betel, un complex extrem de luxos, situat in Bucuresti. El se intinde pe un teren de peste un hectar, iar un metru patrat de teren in aceasta zona a costat intre 1000 si 2000 de dolari.
Dar cum sa nu aiba Romania propriul Betel? Un teritoriu atat de vast si plin de naivi geek
Prin 1990 aveam aproximativ 17000 de martori. In timpul comunistilor, martorii nostri mergeau in misiunile lor ''sfinte'' prin parcuri si cimitire, deci in locuri ferite de ochii autoritatilor.
Dupa revolutie numarul lor a crescut vertiginos. In 2000 erau cam 40000, iar azi sunt 100000.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor: 401
Localizare: In mintea ta
Puncte: 428
Data de inscriere: 24/05/2010

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 6:51 am

melinda a scris:
Dupa revolutie numarul lor a crescut vertiginos. In 2000 erau cam 40000, iar azi sunt 100000.

Mare-i gradina reprezentantilor lui doamne-doamne si plina de lux, bani, vile si sarmani cu duhul care platesc toate aceste bogatii... oare pana unde duce prostia umana?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 7:50 am

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor: 757
Varsta: 45
Localizare: Calarasi
Puncte: 832
Data de inscriere: 16/07/2011

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 8:24 am

Cyberman a scris:
melinda a scris:

Mare-i gradina reprezentantilor lui doamne-doamne si plina de lux, bani, vile si sarmani cu duhul care platesc toate aceste bogatii... oare pana unde duce prostia umana?
Uita-te in oglinda si ai sa vezi Wink
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 8:25 am

Mihai12 a scris:
Cyberman a scris:
melinda a scris:

Iar ai aparut ma? Ai terminat de lins moastele si ai venit sa te burici pe aici? tavaleala
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 8:27 am

Cyberman a scris:
Mihai12 a scris:
Cyberman a scris:

Iar ai aparut ma? Ai terminat de lins moastele si ai venit sa te burici pe aici? tavaleala
Prost mai esti. Eu nu am fost niciodata sa pup moaste. Daca m-ai fi urmarit pe forum ai fi vazut ca nici cu biserica nu sunt de acord, dar am avut dreptate cand am zis sa te uiti in oglinda sa poti observa cat de mare este prostia omeneasca.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 8:36 am

Mihai12 a scris:
Cyberman a scris:
Mihai12 a scris:

Prost mai esti. Eu nu am fost niciodata sa pup moaste. Daca m-ai fi urmarit pe forum ai fi vazut ca nici cu biserica nu sunt de acord, dar am avut dreptate cand am zis sa te uiti in oglinda sa poti observa cat de mare este prostia omeneasca.

Sa te urmaresc, da ce crezi tu ca imi pierd timpul sa citesc toate tampeniile scrise de tine doh De tine mai fac mishto din cand in cand ca ma amuza cat de dus cu pluta credintei esti grin Un coai* goale ca tine se face de ras si nici macar nu-si da seama, dar nu dispera baietas ca ai sa mostenesti imparatia cerurilor, parca ii-susul vostru spunea ca cei saraci cu duhul ajung sefi acolo hohot
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 8:40 am

Cyberman a scris:
Sa te urmaresc, da ce crezi tu ca imi pierd timpul sa citesc toate tampeniile scrise de tine doh
Ce ipocrit esti!!! La fiecare postare a mea ai ceva stupid de comentat si mai zici ca nu ai timp sa ma urmaresti Laughing Esti jenibil

Cyberman a scris:
De tine mai fac mishto din cand in cand ca ma amuza cat de dus cu pluta credintei esti grin Un coai* goale ca tine se face de ras si nici macar nu-si da seama, dar nu dispera baietas ca ai sa mostenesti imparatia cerurilor, parca ii-susul vostru spunea ca cei saraci cu duhul ajung sefi acolo hohot
Iar esti prost. Nu faci misto de mine, ci faci misto de tine, dand dovada de prostie... multa multa prostie Wink
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 8:48 am

Mihai12 a scris:
Cyberman a scris:
Sa te urmaresc, da ce crezi tu ca imi pierd timpul sa citesc toate tampeniile scrise de tine doh
Ce ipocrit esti!!! La fiecare postare a mea ai ceva stupid de comentat si mai zici ca nu ai timp sa ma urmaresti Laughing Esti jenibil

Tu nu-ti vezi ma lungul nasului? Tie iti curg toata ziua mucii pe forum, umplandu-l de tampenii, iar eu intru din an in pasti.

Citat :
Cyberman a scris:
De tine mai fac mishto din cand in cand ca ma amuza cat de dus cu pluta credintei esti grin Un coai* goale ca tine se face de ras si nici macar nu-si da seama, dar nu dispera baietas ca ai sa mostenesti imparatia cerurilor, parca ii-susul vostru spunea ca cei saraci cu duhul ajung sefi acolo hohot
Iar esti prost. Nu faci misto de mine, ci faci misto de tine, dand dovada de prostie... multa multa prostie Wink

Ce zici ma aghiuta? Iar ai mancat fasole si s-a umflat taratea-n tine de te burici asa? tavaleala Vezi poate-ti face Olarul o olita de lut, ca sa nu mai tii in tine! hohot
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 8:54 am

Cyberman a scris:
Tu nu-ti vezi ma lungul nasului? Tie iti curg toata ziua mucii pe forum, umplandu-l de tampenii, iar eu intru din an in pasti.
Crezi ca eu am mai intrat pe forum? Intru si eu azi dupa o pauza lunga. Am lucruri mai bune de facut decat sa-mi pierd vremea aici Wink

Cyberman a scris:
Ce zici ma aghiuta? Iar ai mancat fasole si s-a umflat taratea-n tine de te burici asa? tavaleala Vezi poate-ti face Olarul o olita de lut, ca sa nu mai tii in tine! hohot
Stii bancul cu INIMA? Esti INIMAginabil de prost tavaleala
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor: 2014
Localizare: In Rai
Puncte: 2092
Data de inscriere: 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 10:18 pm

Mihai12 a scris:
Cyberman a scris:
Crezi ca eu am mai intrat pe forum? Intru si eu azi dupa o pauza lunga. Am lucruri mai bune de facut decat sa-mi pierd vremea aici Wink

Cyberman a scris:
Stii bancul cu INIMA? Esti INIMAginabil de prost tavaleala

Mihai ce ai zice daca Doamne fereste toate femeile ar fi ca Melinda?Nu-i asa ca ai ramane neansurat?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor: 2372
Varsta: 52
Localizare: Aici
Puncte: 2582
Data de inscriere: 05/08/2009

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Mier Feb 08, 2012 10:40 pm

Dar tu de unde stii ca e neinsurat, poate ca si-a luat din timp nevasta crestina, nu de alta, dar in viitor s-ar putea sa nu mai gaseasca asa ceva...

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor: 7072
Varsta: 48
Localizare: pe drum
Puncte: 6649
Data de inscriere: 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Joi Feb 09, 2012 2:37 am

EmaLovesJesus a scris:

Mihai ce ai zice daca Doamne fereste toate femeile ar fi ca Melinda?Nu-i asa ca ai ramane neansurat?

Mai degraba ar trebui sa-i multumeasca Creatorului ca se uita o femeie la el!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Joi Feb 09, 2012 3:21 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Un barbat credincios are un caracter interior placut.El este bun,moral,placut.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Joi Feb 09, 2012 3:24 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Zau?!?! Caracterul poate fi si exterior? Si exterior si placut? grin
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Despre martorii lui iehova   Joi Feb 09, 2012 3:56 am

melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Zau?!?! Caracterul poate fi si exterior? Si exterior si placut? grin

Poate ca tu nu stii,dar frumusetea vine din interior si se vede in exterior.
Sus In jos

Despre martorii lui iehova

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie ::  ::  :: -