Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

O declaratie socanta a unui preot

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Vin Dec 16, 2011 1:29 pm

[quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:

Vad ca te folosesti de unele versete si le dai alta conotatie,

Eu le interpretez exact asa cum sunt scrise?
Ai vre-o dovada biblica din care sa reiese ca interpretarea ta este cea corecta si a mea gresita?

Citat :

iar altele care te deranjeaza spui ca au fost scrise de sarlatani.

Asa este!
Eu iau de buna numai ceea ce spune Isus si Dumnezeu, dar si asta doar in contextul invataturilor pe care le-a propovaduit Isus!
Asa din cauza ca sarlatanul Pavel, stia ca cea mai buna minciuna este aceea care este amestecata cu jumatati de adevaruri!
Eu cunoscand doctrina lui Isus si pe cea falsa a lui Pavel, selectez si accept doar acele afirmatii puse pe seama lui Isus, care corespund liniei ideologice pe care o propovaduia!
Simplu ...NU?
Citat :

Cine sa te mai inteleaga?Ori crezi ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu,ori nu crezi.

Cum sa cred o asemenea tampenie cand textele Bibliei sunt ASUMATE ca fiind scrise de rabini?

Citat :

Cat despre Hristos face parte din trinitate.

Asta doar in credinta ta a proasta!
In Biblie nu vei gasi NICIUNDE o asemenea prostie blasfemiatoare!

Citat :

Dumnezeu spune despre El,,Acesta este Fiul Meu preaiubit,,!El este de la inceput.,,La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.,,
Dumnezeu nu spune NIMIC!
Ce povestesti tu spun doar sarlatanii care vor sa te prosteasca![/quDumnezeu spune ca Domnul Isus este Fiul SAu.La fel si Domnul Isus vorbeste despre Tatal.Daca nu vrei sa recunosti,este alta mancare de peste.ote]
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Vin Dec 16, 2011 8:19 pm

EmaLovesJesus a scris:
Vad ca te folosesti de unele versete si le dai alta conotatie,iar altele care te deranjeaza spui ca au fost scrise de sarlatani
Uite ca tu la cateva zile de la crearea contului, ai reusit sa realizezi cum lucreaza Soimos. Mie mi-au trebuit cateva saptamani sa ma prind de faza. Iti zic de pe acum, iti pierzi vremea cu Soimos. E maestru in a duce discutiile in derizoriu, in a cita ce ii convine. Daca vede ca nu ii merge cu tine, te va provoca in asa fel incat sa-l jignesti( nu ai cum sa nu jignesti un asemenea specimen Laughing ) si sa te suspende sau sa te baneze.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Vin Dec 16, 2011 9:28 pm

[quote="Mihai12"]
EmaLovesJesus a scris:
Vad ca te folosesti de unele versete si le dai alta conotatie,iar altele care te deranjeaza spui ca au fost scrise de sarlatani
Uite ca tu la cateva zile de la crearea contului, ai reusit sa realizezi cum lucreaza Soimos. Mie mi-au trebuit cateva saptamani sa ma prind de faza. Iti zic de pe acum, iti pierzi vremea cu Soimos. E maestru in a duce discutiile in derizoriu, in a cita ce ii convine. Daca vede ca nu ii merge cu tine, te va provoca in asa fel incat sa-l jignesti( nu ai cum sa nu jignesti un asemenea specimen Laughing ) si sa te suspende sau sa te baneze.[/quo Eu nu fac altceva decat imi fac datoria.Sunt datoare din momentul in care am gasit adevarul sa duc vestea cea buna a Evangheliei mai departe,astfel ca Soimus nu se va putea dezvinovati.Eu sunt curioasa daca acest om ar putea sa intre intr-o biserica neoprotestanta.Eu cred ca nu.Cat despre desfiintarea contului,eu nu pierd nimic.Tot el pierde.Dar,tu cum ai rezistat? te]
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Vin Dec 16, 2011 9:30 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Fooooarte gresit!
Isus habar nu avea ce e aia biserica!
Exact. Nu stia ca termenul adunare se va numi biserica( care provine din ekklesia=adunare) in limba romana, sau poate stia. Vad ca am discutat subiectele astea si am crezut ca le-am lamurit, dar tu in continuare o tii pe a ta
Și Eu îți spun: tu ești Petru, și pe această piatră voi zidi Biserica Mea, și porțile Locuinței morților nu o vor birui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 10:21 am

EmaLovesJesus a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Fooooarte gresit!
Isus habar nu avea ce e aia biserica!
Exact. Nu stia ca termenul adunare se va numi biserica( care provine din ekklesia=adunare) in limba romana, sau poate stia. Vad ca am discutat subiectele astea si am crezut ca le-am lamurit, dar tu in continuare o tii pe a ta
Și Eu îți spun: tu ești Petru, și pe această piatră voi zidi Biserica Mea, și porțile Locuinței morților nu o vor birui.

Biserica lui Isus la fel ca si cea a lui Petru, se numeste si astazi tot SINAGOGA si nu BISERICA!

Biserica in numele lui Isus, (ptr. ca Isus nu a venit nici sa faca biserici si nici sa inventeze noi religii) a inventat-o sarlatanul Pavel si discipolii lui intru Diavol!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 11:46 am

Soimos esti un mare mare mare sarlatan( ca tot esti obisnuit sa faci pe X si pe Y sarlatani). Dupa toate discutiile cu toti care s-au perindat pe aici si care ti-au explicat, ca la copiii mici, ca biserica de care vorbea Iisus reprezinta totalitatea credinciosilor lui, iar tu in continuare spui ca contrariul, denota faptul ca tu esti cel mai mare excroc de pe forum. App. cu cat va plateste seful vostru Haym de la Israel sa mancati cacat pe forum?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 1:20 pm

Mihai12 a scris:
Soimos esti un mare mare mare sarlatan( ca tot esti obisnuit sa faci pe X si pe Y sarlatani).
Eu sunt sarlatan doar ptr ca ma numesti tu asa, si apoi daca ar fi sa ne luam dupa "ratiunea ta", si tu esti tot un sarlatan, si tot ptr motivul ca ma faci pe mine sarlatan, si ce debiteaza un sarlatan nu are absolut nicio valoare!

Citat :

Dupa toate discutiile cu toti care s-au perindat pe aici si care ti-au explicat, ca la copiii mici, ca biserica de care vorbea Iisus reprezinta totalitatea credinciosilor lui,
Ma minte infantila, ce spui tu este o minciuna gogonata debitata de niste infantili lipsiti de logica si iti mai repet odata motivul ptr care afirmatia ta este o prostie ilogica!

Odata ca Isus propovaduia venirea imparatiei lui Dumnezeu, si nu avea pretentia sa crezi in el, omul Isus, ca fiind Dumnezeu, ptr ca el nu s-a crezut niciodata Dumnezeu ci a venit sa predice apropiata Imparatie a lui Dumnezeu!
Isus stia ca este om, nimeni nu il credea Dumnezeu ci doar pe un om care lucreaza cu puterile lui Belzebub!

Asa ca nu mai tot debita nonsensul cu care m-ai stressat pina acum ptr ca e total ilogic si nu corespunde cu ceea ce spune Isus!

Citat :

iar tu in continuare spui ca contrariul, denota faptul ca tu esti cel mai mare excroc de pe forum. App. cu cat va plateste seful vostru Haym de la Israel sa mancati cacat pe forum?

Nu numai ca iti lipseste o doaga, dar te si avertizez ca forumul asta nu este ceva ca biserica ta plina de cacat ca sa-l murdaresti cu spurcaciunile gurii tale.
in al doilea rand ma bucur ptr ca iti vor colcaii serpii prin gura ta aia spurcata ptr ca tocmai prin comportamentul tau ti-ai aranjat viitorul:

Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.

Macar acuma sti ce te asteapta daca te caci in supa ta crestina pe care zilnic "o sorghiesti" desi supa ta e plina de muci ce-ti curg din creierul tau puroiat si de kkti care iti curg pe gura!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 1:27 pm

Hai ca esti prea prost sa te mai bag in seama
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 1:47 pm

Mihai12 a scris:
Soimos esti un mare mare mare sarlatan( ca tot esti obisnuit sa faci pe X si pe Y sarlatani). Dupa toate discutiile cu toti care s-au perindat pe aici si care ti-au explicat, ca la copiii mici, ca biserica de care vorbea Iisus reprezinta totalitatea credinciosilor lui, iar tu in continuare spui ca contrariul, denota faptul ca tu esti cel mai mare excroc de pe forum. App. cu cat va plateste seful vostru Haym de la Israel sa mancati cacat pe forum?

Am observat ca religia naste intoleranta fata de ideile celorlalti oameni.Orice ar spune un necredincios,trebuie considerat de credinciosi a fi de la diavol si a insemna vanzare de suflet.Bunul simt al oamenilor dispare atunci cand religia le ia mintile.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 5:42 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos esti un mare mare mare sarlatan( ca tot esti obisnuit sa faci pe X si pe Y sarlatani).
Eu sunt sarlatan doar ptr ca ma numesti tu asa, si apoi daca ar fi sa ne luam dupa "ratiunea ta", si tu esti tot un sarlatan, si tot ptr motivul ca ma faci pe mine sarlatan, si ce debiteaza un sarlatan nu are absolut nicio valoare!

Citat :

Dupa toate discutiile cu toti care s-au perindat pe aici si care ti-au explicat, ca la copiii mici, ca biserica de care vorbea Iisus reprezinta totalitatea credinciosilor lui,
Ma minte infantila, ce spui tu este o minciuna gogonata debitata de niste infantili lipsiti de logica si iti mai repet odata motivul ptr care afirmatia ta este o prostie ilogica!

Odata ca Isus propovaduia venirea imparatiei lui Dumnezeu, si nu avea pretentia sa crezi in el, omul Isus, ca fiind Dumnezeu, ptr ca el nu s-a crezut niciodata Dumnezeu ci a venit sa predice apropiata Imparatie a lui Dumnezeu!
Isus stia ca este om, nimeni nu il credea Dumnezeu ci doar pe un om care lucreaza cu puterile lui Belzebub!

Asa ca nu mai tot debita nonsensul cu care m-ai stressat pina acum ptr ca e total ilogic si nu corespunde cu ceea ce spune Isus!

Citat :

iar tu in continuare spui ca contrariul, denota faptul ca tu esti cel mai mare excroc de pe forum. App. cu cat va plateste seful vostru Haym de la Israel sa mancati cacat pe forum?

Nu numai ca iti lipseste o doaga, dar te si avertizez ca forumul asta nu este ceva ca biserica ta plina de cacat ca sa-l murdaresti cu spurcaciunile gurii tale.
in al doilea rand ma bucur ptr ca iti vor colcaii serpii prin gura ta aia spurcata ptr ca tocmai prin comportamentul tau ti-ai aranjat viitorul:

Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.

Macar acuma sti ce te asteapta daca te caci in supa ta crestina pe care zilnic "o sorghiesti" desi supa ta e plina de muci ce-ti curg din creierul tau puroiat si de kkti care iti curg pe gura!

Soimus \
Scuze pentru interventia mea! Dar, nu se poate purta un dialog civilizat ca niste oameni maturi si inteligenti? Indiferent de convingerile religioase,de culoare fiecare suntem inainte de toate oameni si trebuie sa respectam opinia fiecaruia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 5:55 pm

EmaLovesJesus a scris:

Soimus \
Scuze pentru interventia mea! Dar, nu se poate purta un dialog civilizat ca niste oameni maturi si inteligenti? Indiferent de convingerile religioase,de culoare fiecare suntem inainte de toate oameni si trebuie sa respectam opinia fiecaruia.
Sigur ca se poate, dar numai atunci cand suntem oameni intre oameni, cand oamenii devin porci si incep sa jigneasca uitand ca sunt "crestini iubitori" ...nu se mai poate!

Din cauza asta i-am dat si un verset din Biblie ca sa inteleaga ce ii cere Isus si ce anume il asteapta, daca ca si crestin ce se crede ma denumeste "excroc"!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 6:22 pm

Suntem oameni supusi greselilor.Dar,trebuie sa ne iertam unii pe altii.Impreuna,putem sa ne facem viata mai frumoasa.Nu trebuie sa ne jignim,ci in armonie sa ne spunem parerile.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 17, 2011 6:40 pm

EmaLovesJesus a scris:
Suntem oameni supusi greselilor.Dar,trebuie sa ne iertam unii pe altii.Impreuna,putem sa ne facem viata mai frumoasa.Nu trebuie sa ne jignim,ci in armonie sa ne spunem parerile.
Ce spui tu e valabil pentru noi oamenii!
Dar eu discutam cu un animal fara constiinta, si ptr astia e valabil ce spune Isus si anume:

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 5:47 am

Dar ,ia spune tu,acum nu te-ai maniat pe el? Si tu faci aceeasi greseala.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 8:53 am

EmaLovesJesus a scris:
Dar ,ia spune tu,acum nu te-ai maniat pe el? Si tu faci aceeasi greseala.
In nici un caz!
Pentru mine legile crestinilor si Biblia lor sunt doar niste povesti despre un fel de Mos Craciun in care cred oamenii mari care nu au depasit varsta copilariei!
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Varsta : 26
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 11:48 am

Dupa o lunga perioada revin pe acest forum al GANDIRII libere fara sa se dea cu pietre in tine... Am citit o parte din comentarii si tot nu am inteles ceva, poate un crestin sau ma rog de alta religie sau altcineva sa ma lamureasca si pe mine:

1. vaticanul se considera urmasul lui petru(eu nu-i zic sfant ca nu am cum), de ce evanghelia dupa petru nu a fost niciodata canonizata si e considerata apocrif??? eu stiu ca petru spune ca ISUS E FIU DE OM, cea ce deranjeaza crestinismul, pt ca, conform religiei crestine isus se naste dintr-o fecioara pura, nu ca noi astia, gunoaiele ce ne nastem din act sexuala, sexu da nastere unor gunoaie, ce trebuiesc spovedite prin "taina" botezului, cat de penibil Smile))

2. poate cineva de aici, om de stiinta sau crestin sa-mi explice si mie clar cum poate naste o fecioara cu duh sfant? nu de alta dar la medicina din ce am invatat eu, stiu ca e nevoie de un spermatozoid UMAN sa se nasca un copil, oare dumnezeu ce tip de spermatozoid o fi folosit???
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 11:57 am

Dumnezeu este un Dumnezeu atotputernic.El este Creatorul.El ne-a creat pe fiecare in parte.A facut fiecare celula,fiecare muschi,chiar si ADN-ul.Suntem unici si speciali.Nu putem fi rezultatul unei oarbe intamplari.Daca Dumnezeu este Creatorul,nu putea El sa puna in pantecele Fecioarei Maria cea curata si neprihanita ceea ce trebuia ca Domnul Isus sa se zamisleasca,si astfel sa vina in lume Mantuitorul nostru despre care ni s-a profetit in Vechiul Testament?
Facere 49:10 Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor
din coapsele sale, până ce va veni împăciuitorul, Căruia se vor supune
popoarele. Num 24:17 Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu
de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel și va
lovi pe căpeteniile Moabului și pe toți fiii lui Set îi va zdrobi.
Deuteronom 18:15 Prooroc din mijlocul tău și din frații tăi, ca și mine,
îți va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultați. Isaia 1:3
Boul își cunoaște stăpânul și asinul ieslea domnului său, dar Israel nu
Mă cunoaște; poporul Meu nu Mă pricepe. Isaia 7:14 Pentru aceasta Domnul
meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște fiu
și vor chema numele lui Emanuel. Ieremia 23:5 Iată vin zile, zice
Domnul, când voi ridica lui David Odraslă dreaptă și va ajunge rege și
va domni cu înțelepciune; va face judecată și dreptate pe pământ. Osea
6:3 Să-L cunoaștem, să ne sârguim să cunoaștem cine este Domnul! Venirea
Lui este sigură ca ivirea zorilor. Că El va veni la noi ca o ploaie
timpurie și ca o ploaie târzie care adapă pământul". Psalmul 72:10
Împărații Tarsisului și insulele daruri vor aduce, împărații arabilor și
ai reginei Saba prinoase vor aduce.

Am citit undeva(nu imi amintesc unde,ca oamenii de stiinta au luat ADN-ul de pe urmele ramase pe giulgiu de pe fata Domnului Isus,si ca au constatat ca este unicul caz in intreaga lume unde ADN-ul contine doar cromozomi de femeie.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 12:02 pm

Ti-am zis sa-mi dovedesti si mie rational in anumite limite, cum se face??? eu ca persoana care am cercetat medicina si o cercetez nu am vazut o femeie care sa nasca fiind virgina, de povesti d-astea nemuritoare sunt satul, astea sunt pt naivi, nu incerca sa ma iei de naiv ca nu-ti merge cu mine.

Tu ce faci acum e ca si cum te-ai duce la tribunal sa acuzi pe cineva, dar spunand niste lucruri pe care nici nu le poti dovedi, ce tin de misticism, te-ar crede cineva??? asa si aici, nu ai dovada si tu daca stai sa iti explici nu ai putea, dar o sa zici ca orice crestin: "stie el dumnezeu", pai stie nu degeaba instiga la crime in biblie...

Eu inca mai astept raspunsul tau al gandirii tale, lasa versetele din biblie ca ele nu au treaba cu ratiunea umana...
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 12:04 pm

Ceea ce la om este cu neputinta,la Dumnezeu este cu putinta.Daca El este Creatorul,El poate totul.Credinta intrece ratiunea.De aceea unii nu pot sa il inteleaga pe Dumnezeu.Noi oamenii suntem limitati.Atunci cand m-am intors la Dumnezeu,mintea mea s-a deschis si am primit lumina de la Duhul Sfat ca sa pot sa inteleg Sfintele Scripturi.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 12:09 pm

Tot n-ai raspuns, si uite asa fugiti voi crestinii de raspunsuri, daca tie ti se intampla ceva vei zice: "asa a zis dumnezeu" numai pesimisti, si va mai mirati de ce tara asta a ajuns rau, cu biserica si sub indrumarea pastorilor vostrii numiti preoti, ati fost manipulati ca si in evul mediu sa va alegeti conducatorii pe care ei vi-i impuneau....
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 12:11 pm

Te-as mai intreba, oare vreo alta sursa istorica a povestii tale cu isusel, mai exista??? sunt doar 3 pliniul cel tanar, tacit si josefus, toti astia 3 fac parte din aristocratia romana numita CLANUL PESO, si au avut motiv sa modifice totu.

Filozoful celsus in secolul 3 le-a zis ca: "voi scrieti basme de adormit copii si nici macar nu posedati arta sa le faceti sa para reala, ati modificat de 3-4 ori propriile voastre scrieri pt ca nimeni sa nu va poata aduce obiectii"
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 12:13 pm

Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului
Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente
de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar
naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In
plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice
care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare
Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary
Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire
la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de
lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In
The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti
cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la
ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca
urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte
istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2.A fost ingropat,
cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea
ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si
orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa
inhumarea Lui. 5.Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut
aratari reale ale lui Isus inviat. 6.Datorita acestor experiente, viata
ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta
lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de
la inceputul istoriei bisericii. 8.Ucenicii au marturisit si au
predicat public in cetatea Ierusalimului , locul unde Isus fusese
rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a
concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10.Duminica a fost ziua
preferata pentru adunare si inchinare. 11.Iacov, fratele lui Isus si un
sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat.
12.Doar cativa ani mai tarziu , Saul din Tars a devenit si el un
credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel
inviat.
Luat din cartea ,,Nu am destula credinta ca sa fiu ateu” de Norman L. Geisler,Frank Turek.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 12:15 pm

EmaLovesJesus a scris:
Credinta intrece ratiunea
Nici nu banuiesti ce mare adevar graiesti!
Uite o dovada care confirma afirmatia ta!

Cica Dumnezeu atotputernicul afland ca pe pamant vsunt sacrificati sute de miloane de porci, s-a gandit sa salveze sufletul porcilor trimitandu-si Duhul Sfant sa o binecuvanteze pe scroafa Geta cu harul Lui si astfel sa se nasca Ghita purcelul lui Dumnezeu, si el Dumnezeu adevarat nascut de scroafa Geta, dar nu facut, ca sa isi deie viata prin sacrificiul personal, astfel ca sufletele tuturor porcilor din lumea asta sa fie mantuite si sa ajunga in raiul porcin!
Crezi povestea asta? ...sau nu esti atat de credincioasa cum vrei sa pari?

Iata o dovada cum "puterea credintei" intrece cu muuuult puterea stiintei!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 12:20 pm

Auzi Soimus eu sunt credinciosa,nu si credula.Eu cred in Dumnezeu si in Cuvantul Sau care nu este lipsit de putere.Carnea de porc este buna,dar contine colesterol.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 12:21 pm

Ce baza au acesti cercetatori, eu te-am intrebat de ISTORICI DE PE TIMPUL LUI ISUS, AU TRAIT APROXIMATIV 30 de istorici la marea mediterana, nimeni nu-l precizeaza din ei....

Apropo...

În anul 1958, la o mănăstire din Mar Saba, la est de Ierusalim, s-a descoperit un manuscris în care se precizează că povestea lui Iisus a fost rescrisă de Biserică ori de câte ori aceasta a considerat că este cazul, pentru a-și servi propriile interese. Documentul a fost descoperit de un american, Morton Smith, profesor de Istorie Antică la Universitatea Columbia, și includea textul unei scrisori adresată de episcopul Clement din Alexandria, unul din primii părinți ai bisericii, unui coleg pe nume Teodor. Manuscrisul revelează de asemenea un fragment necunoscut din Evanghelia după Marcu, care a fost suprimat de biserică. Acesta face referiri la anumite detalii ale inițierilor din școlile misterelor și relatează învierea lui Lazăr de către Iisus. Textul afirmă că Lazăr l-a strigat pe Iisus înainte de „învierea sa”, ceea ce arată că nu era cu adevărat mort din punct de vedere fizic. Manuscrisul mai face anumite aluzii din care rezultă că Iisus s-ar fi angrenat în anumite practici homosexuale cu „tânărul bogat” menționat de Evanghelia după Marcu. Doresc să subliniez că eu nu condamn homosexualitatea. Fiecare are dreptul să își trăiască viața așa cum crede, atât timp cât alegerea îi aparține cu adevărat. Ceea ce doresc să subliniez este altceva: că ierarhia creștină și-a înșelat și și-a mințit credincioșii de la bun început. Scrisoarea episcopului Clement reprezintă un răspuns adresat unui creștin care a fost foarte tulburat după ce a auzit relatarea de mai sus referitoare la Iisus, povestită de un grup de gnostici numit Carpocrates. Se pare că aceștia cunoșteau povestea de la un oficial din Alexandria. După ce confirmă autenticitatea poveștii, Clement își sfătuiește adeptul să conteste tot ce nu corespunde viziunii oficiale a bisericii, chiar dacă acel lucru este adevărat. Iată ce spune scrisoarea despre cei care pun în discuție ortodoxia oficială:
„Chiar dacă aceștia ar rosti un adevăr, cel care iubește Adevărul nu trebuie să fie de acord cu ei… El nu trebuie să îi susțină niciodată. Chiar dacă aceștia ar aduce argumente care să demonstreze falsul, el nu trebuie să recunoască de cine este scrisă Evanghelia secretă, ci trebuie să nege, chiar dacă se află sub jurământ. Căci nu toate lucrurile adevărate trebuie recunoscute față de oameni”.
Clement a sintetizat în această frază atitudinea pe care a avut-o Frăția și acoliții săi de-a lungul întregii istorii. Marea majoritate a credincioșilor bisericii urmează linia oficială a acesteia pentru că așa au fost condiționați să creadă, dar în interiorul acestor „religii” se ascund secte secrete care cunosc adevărul. Ele sunt organizații în interiorul altor organizații, sau mai bine zis o singură organizație (Frăția reptiliană) în interiorul celorlalte. Aceștia sunt oamenii care au creat de la bun început religiile, care au scris și au tradus Biblia, cartea care a permis secole la rând controlul minților, lucru pe care îl reușește de minune chiar și la ora actuală. Jerome a devenit secretarul papei Damasus în anul 382 și a primit sarcina de a aduna diferitele texte pentru a alcătui Biblia latină, limba oficială a Romei. A rezultat astfel o nouă versiune, o traducere din ebraică și din greacă, la care se adăugau prejudecățile lui Jerome. Versiunea sa este cunoscută sub numele de Vulgate, de la Latin Vulgata, care înseamnă „de uz curent”. Probabil că o traducere mai bună ar fi „pentru uzul prostimii”. Jerome a redactat numai ce a considerat necesar din textele adunate, respingându-le pe cele care nu corespundeau crezului adoptat la Conciliul din Niceea. El a lucrat în această direcție cu un alt „părinte” al bisericii, bomba sexuală Augustin. Jerome și Augustin au căzut de acord că femeile sunt inferioare din punct de vedere moral și spiritual, și că sexul și plăcerile lumești reprezintă o amăgire diavolească ce îi împiedică pe bărbați să evolueze pe calea spirituală. Bieții oameni! Cei doi au examinat împreună 13 Evanghelii, nouă texte referitoare la faptele și la învățăturile apostolilor, plus 31 de scrisori și alte scrieri. Ei au decis care dintre acestea erau „ortodoxe” și care trebuiau respinse. Alegerea lor a fost susținută de Conciliul din Cartagina din anul 397, și reconfirmată de papa Inocențiu I o sută de ani mai târziu. Biblia Vulgate a lui Jerome a devenit unanim acceptată ca singura versiune oficială. Conciliul de la Trent din anul 1545 a decretat că aceasta este singura variantă acceptabilă de către catolici.
Marea majoritate a creștinilor nu puteau înțelege ce scrie în această Biblie, căci era scrisă în latină, limbă pe care nu o mai înțelegeau. Se bazau însă pe preoți, care le spuneau ce trebuie și ce nu trebuie să facă. Au existat oameni condamnați și uciși pentru crima de a fi tradus Biblia în limba engleză, lucru care a permis milioanelor de credincioși să afle ce scria cu adevărat în textele cu ajutorul cărora preoții i-au controlat și i-au terorizat atâta vreme.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 2:07 pm

EmaLovesJesus a scris:
Auzi Soimus eu sunt credinciosa,nu si credula.
Nu te supara draga Ema, dar nu m-ai convins inca !

Citat :

Eu cred in Dumnezeu
Am inteles, si nici nu pun la indoiala faptul ca tu crezi in cel mai nmare CRIMINAL SUPRANATURAL din istoria omenirii!

Citat :

si in Cuvantul Sau care nu este lipsit de putere.
Vorbesti cumva despre cuvantul pe care zilnic il rosteste la Radio Vatican, unde poate ca vorbeste fara sa-l auzim noi ateii cei lipsiti de har!?
Nu de alta dar Biblia este o carte cu autor asumat si bine cunoscut si anume este cronica istorica a poporului evreu scrisa de rabinii Marii Sinagoge!
Faptul ca tu il consideri pe Rabinul Morirz ca fiind Dumnezeul tau, este treaba ta personala si nu trebuie sa dai socoteala nimanui ptr motiv!

Citat :

Carnea de porc este buna,dar contine colesterol.
Asta doar dupa opinia Diavolului exprimata prin sluga sa sarlatanul Pavel!

In legea lui Dumnezeu este interzisa sa o consumi, iar conform invataturilor NU LEGILOR lui Isus, este bine si nici recomandat sa nu mananci nici un strop de carne, ptr ca prin consumul tau, ucizi/distrugi pe Dumnezeul din acel animalutz!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 3:15 pm

Fiecare om are dreptul si libertatea sa aleaga ce crede el ca este mai bine.Nu?.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 3:35 pm

EMA, corect, vezi tu la mine functioneaza liberu arbitru cine nu e cu mine nu e impotriva mea, ci doar cu o alta parere, doar ca anumite exprimari sunt dincolo de orice imaginatie si daia ma exprimam in felul in care vorbeam......
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 3:38 pm

EmaLovesJesus a scris:
Fiecare om are dreptul si libertatea sa aleaga ce crede el ca este mai bine.Nu?.

Si atunci de ce biserica boteaza copiii inainte de varsta majoratului, adica inainte de varsta la care ar putea decide in deplinatatea maturitatii, religia la care sa adere?
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 18, 2011 3:41 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Si atunci de ce biserica boteaza copiii inainte de varsta majoratului, adica inainte de varsta la care ar putea decide in deplinatatea maturitatii, religia la care sa adere?

EMA, nu te supara, dar aici are dreptate, orice lucru savarsit fara libera constiinta nu are valoare doh
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Dec 19, 2011 6:20 am

DRAGOS a scris:
Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

EMA, nu te supara, dar aici are dreptate, orice lucru savarsit fara libera constiinta nu are valoare

Dragos,eu nu ma supar.In confesiunea din care fac parte,botezul se face la maturitate.Eu l-am facut la 25 de ani,sotul meu avea 28,fiica mea la 16,iar fiul meu la 18.Este scris,,Cine crede,se boteaza si va fi mantuit.,,Este conditionat de credinta.Mai intai,trebuie sa crezi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Dec 19, 2011 7:05 am

Unde este scris?
Pe hornul bisericii?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Dec 19, 2011 7:08 am

Soimos a scris:
Unde este scris?
Pe hornul bisericii?

Credeam ca stii unde/In Marcu 16:16 ,, Cine va crede și se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Dec 19, 2011 7:12 am

Marcu?
Uex ...nu exista ptr mine, cine cucu meu e Marcu si de ce sa cred ce spune el si sa nu ascult de ce zice Purandel si Ciresica cea binecuvantata de Dumnezeu cu darul profetiilor?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   

Sus In jos

O declaratie socanta a unui preot
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: