Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

O declaratie socanta a unui preot

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 16, 2012 9:15 pm

Pentru a da un raspuns corect la rapire ne trebuie cam o saptamina sa analizam toate textele care vorbesc despre ceva asemanator.Ca nici unul nuvorbeste clar si nu da de inteles ca ar fi vorba de o rapire in sensul corect al cuvintului.Si daca l luam in sensul de rapire al Bisericii atunci tot Tanachul se da peste cap.Plus explicatiile clare cele zise a lui Isus.
Eu voi afisa citeva mai principale ca sa le analizam.
Isus cind este vorba despre invierespune asa;
Adevarat adevarat va spun ca vine ceasul si acuma si venit cind cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu,iar cei ce l vor asculat vor invia.
Apoi continua.Nu va mirati de lucrul acesta ca vine ceasul cind cei din morminte vor auzi glasul lui sivor invia cei ce au facut binele la viata iar cei ce au facut raul la judecata.Aici in cuvintele lui Isus nu exista loc pe bntru o rapire.Toti vor invia la un singur ceas.
Apocalipsa cap 20;12 arata tot asa ;Am vazut pe mortii mari si mici stind inaintea scaunului de domnie etc etc Deci invierea generala Toti la un singir ceas.
Nu este loc de o rapire.
Textul de la Tesaloniceni nu ne ar da dreptul sa facem caz de o rapire separata a unor sfinti ,ca nu le gasim un loc unde sa i duca.Vor fi rapiti in nor in vazduh (romaneste)Si vor fi tot desauna cu Domnul.
In vazduh?
in nori?
Unde va fi locasul acela ?
traducerea corecta.Luati in nori in vazduh ,ca sa intimpine pe Domnul.
Nu toti crestinii observa diferenta.Luati in nori in vazduh sa intimpine pe Domnul undeva bineinteles.
Si alt inteles .Luati in nori sa intimpine pe Domnul in vazduh.
Unde insa domnul promite o intilnire cu credinciosii in vazduh si ce ar face ei acolo ,sa zic o mie de ani.Desi nue vorba de Mia de ani aici desi majoritataea asa o interpreteaza.
O alta nepotrivire la rapire se iveste avind in vedere ca nu pot fi luati doar o parte dintre credinciosi si plimbati prin vazduh fara sa fie acolo si sfintii V TESTAMENT.Ori acestia au promisiunea facuta ca se vor scula in partea lor de mostenire.Iar Isus spune ca doreste sa manince pastele cu Avraam cu iSAK SI iACOV IN IMPARATOA ACESTORA.
,ai avem textul care spune In noaptea aceea ,uNUL VA FI LUAT ALTUL LASAT dOUA femei vor macina impreuna .una luata alta lasata,doi vor fi la cimp etc etc.Intrebarea se pune ,unde vor fi luati cei luati?ca cei ce ramin vad doar ca prietenul lor nu mai e dar nu ar fi vorba de un sfirsit al lumii adica judecata.
Acelasi inteles il are si Pilda celor 10 fecioare.Dupa intrarea feciorelor la nunta nu are loc sfirsitul,ca cei ce vindeau untdelemn erau inca la Piata sa zucem asa.si desi vindeau untdelemn ei nu aveau habar de o nunta oarecare.
Deci cit de dificil este sa spunem Rapirea Bisericii.Ce e aceea Biserica in fond/
Pe care cresdinciosi ii contine?
si unde se vor ducedespartiti de sfintii cunoscuti etc etc etc etc etc fara sfirsit
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Dec 17, 2012 8:49 am

Anticristul a scris:
Pentru a da un raspuns corect la rapire ne trebuie cam o saptamina sa analizam toate textele care vorbesc despre ceva asemanator.Ca nici unul nuvorbeste clar si nu da de inteles ca ar fi vorba de o rapire in sensul corect al cuvintului.Si daca l luam in sensul de rapire al Bisericii atunci tot Tanachul se da peste cap.Plus explicatiile clare cele zise a lui Isus.
Eu voi afisa citeva mai principale ca sa le analizam.
Isus cind este vorba despre invierespune asa;
Adevarat adevarat va spun ca vine ceasul si acuma si venit cind cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu,iar cei ce l vor asculat vor invia.
Apoi continua.Nu va mirati de lucrul acesta ca vine ceasul cind cei din morminte vor auzi glasul lui sivor invia cei ce au facut binele la viata iar cei ce au facut raul la judecata.Aici in cuvintele lui Isus nu exista loc pe bntru o rapire.Toti vor invia la un singur ceas.
Apocalipsa cap 20;12 arata tot asa ;Am vazut pe mortii mari si mici stind inaintea scaunului de domnie etc etc Deci invierea generala Toti la un singir ceas.
Nu este loc de o rapire.
Textul de la Tesaloniceni nu ne ar da dreptul sa facem caz de o rapire separata a unor sfinti ,ca nu le gasim un loc unde sa i duca.Vor fi rapiti in nor in vazduh (romaneste)Si vor fi tot desauna cu Domnul.
In vazduh?
in nori?
Unde va fi locasul acela ?
traducerea corecta.Luati in nori in vazduh ,ca sa intimpine pe Domnul.
Nu toti crestinii observa diferenta.Luati in nori in vazduh sa intimpine pe Domnul undeva bineinteles.
Si alt inteles .Luati in nori sa intimpine pe Domnul in vazduh.
Unde insa domnul promite o intilnire cu credinciosii in vazduh si ce ar face ei acolo ,sa zic o mie de ani.Desi nue vorba de Mia de ani aici desi majoritataea asa o interpreteaza.
O alta nepotrivire la rapire se iveste avind in vedere ca nu pot fi luati doar o parte dintre credinciosi si plimbati prin vazduh fara sa fie acolo si sfintii V TESTAMENT.Ori acestia au promisiunea facuta ca se vor scula in partea lor de mostenire.Iar Isus spune ca doreste sa manince pastele cu Avraam cu iSAK SI iACOV IN IMPARATOA ACESTORA.
,ai avem textul care spune In noaptea aceea ,uNUL VA FI LUAT ALTUL LASAT dOUA femei vor macina impreuna .una luata alta lasata,doi vor fi la cimp etc etc.Intrebarea se pune ,unde vor fi luati cei luati?ca cei ce ramin vad doar ca prietenul lor nu mai e dar nu ar fi vorba de un sfirsit al lumii adica judecata.
Acelasi inteles il are si Pilda celor 10 fecioare.Dupa intrarea feciorelor la nunta nu are loc sfirsitul,ca cei ce vindeau untdelemn erau inca la Piata sa zucem asa.si desi vindeau untdelemn ei nu aveau habar de o nunta oarecare.
Deci cit de dificil este sa spunem Rapirea Bisericii.Ce e aceea Biserica in fond/
Pe care cresdinciosi ii contine?
si unde se vor ducedespartiti de sfintii cunoscuti etc etc etc etc etc fara sfirsit

Ai citat primele texte. in care este vorba despre invierea generala si rasplatire pe baza faptelor.Eu nu vorbesc despre invierea generala in care vor invia si cei care n-au avut o Lege si nici n-au auzit de Hristos Adica ceilalti dintre neamuri care au trait inainte de a fi aceste lucruri.La invierea generala a oamenilor,acestia vor fi judecati pentru a fi sau nu mantuiti.Pentru cei rapiti (crestinii nascuti din nou,adica cei care cred in Hristos)nu se mai pune problema rasplatirii cu viata vesnica,pentru ca ei au primit-o prin credinta in aceasta viata.ioan 5:24 spune:,, Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele și crede în Cel ce M-a trimis are viața veșnică și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.,,
Acesta nu vine la judecata trebuie inteles ca acestia nu mai vin la judecata pentru viata vesnica intrucat ei au dobandit-o.dar crestinii vor merge la o alta judecata cand vor fi rapiti pentru a fi rasplatiti tot pe baza faptelor.2Cor.5:10,, Căci toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-și primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut când trăia în trup.,,
Aici primesti rasplata nu plata.In functie de aceste lucruri vor straluci ca soarele ca luna,stelele.Va fi o stralucire diferentiata ca stralucire in functie de cat au lucrat in Hristos(nu in Lege).Textul din Tesaloniceni.Faptul ca Il intampinam in nori pe Isus nu trebuie sa fie un impediment ;principalul principalul lucru este ca apoi vom fi totdeauna cu El.Interpretarea de o mie de ani in vazduh nu sta in picioare.Aceasta domnie va fi apoi pe pamant unde va guverna in Ierusalimul cel nou.Este adevarat ca noi vom invia si Avram Isaac si Iacov si vom sta la masa cu ei.La rapire este adevarat ca unul va fi luat ,altul lasat si asta inaintea necazului cel mare,cand se va produce rapirea.Cand interpretam pildele trebuie sa urmarim adevarul central al Ei.In functie de acest lucru interpretam elementele ei cu specificatia ca nu toate elementele dintr-o pilda pot fi semnificative in interpretare.Pilda celor zece fecioare a fost spusa ca o lectie in ce priveste vegherea credinciosilor pana va veni Domnul.Pentru aceasta trebuie sa ne pregatim lucrand pentru Domnul Hristos si sa ne pastram curatia primita prin El.Biserica Domnului este totalitatea credinciosilor chemati de Domnul Isus din lume,sfintiti prin sangele jertfei lui Hristos (nu a jertfelor de animale)pusi deoparte ca sa Ii slujeasca Lui.Vei avea surpriza sa vezi (daca vei ajunge acolo)ca sfintii amintiti Avraam,Isaac si Iacov sunt oameni care au slujit prin credinta nu prin Lege,de aceea fac parte din Biserica.Avraam este nimit Parintele credinciosilor si samanta lui Avraam nu sunt evreii si nici neamurile ci credinciosii dintre evrei si neamuri.Biserica nu este zidita de Petru sau de Papa de la Roma.Biserica erau credinciosii in Hristos ,poporul lui Dumnezeu din Noul Testament .Ei existau inainte ca Domnul Isus sa faca afirmatia lui Petru.In greceste spune:Tu esti Petros (o piatra) si pe aceasta Petra(stanca) voi zidi Biserica.-Un joc de cuvinte? Nu,Stanca este El,Hristos.profetita in Isaia 28:16,, de aceea, așa vorbește Domnul Dumnezeu: „Iată, pun ca temelie în Sion o piatră, o piatră încercată, o piatră de preț, piatră din capul unghiului clădirii, temelie puternică; cel ce o va lua ca sprijin nu se va grăbi să fugă.,,Aceasta piatra au lepadat-o cei ce trebuiau sa zideasca (evreii in marea lor majoritate) dar au respins-o,s-au impiedicat de ea,a ajuns o pricina de poticnire.Dar Dumnezeu a pus-o la baza Bisericii poporului lui Dumnezeu care crede in Hristos ca Fiul lui Dumnezeu care crede in Hristos ca FIUL LUI DUMNEZEU DE ACEASI NATURA CU TATAL.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Dec 17, 2012 9:15 am

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Pai da ca pina la ora actuala din 2 miliarde de crestini nu sa gasit unul sa si deschida ochii si sa vada.
Desi sint scrise toate,dar fiecare e orfit de jertfa lui Cristos ca sa nu vada adevaru.

Poi n u e chiar asa!
Uite eu ca si fost cresin ... mi-am dat seama singur ca Christosul este de fapt Diavolul ...fapt care nu este acceptat de 2 miliarde de crestini care refuza sa gandeasca!
Si uite imi impartasesc "descoperirea mea secreta" pe acest forum ...tocmai ca sa trezesc la realitate cat mai multi tineri care risca sa devina victime ale acestei organizatii criminale care a facut atat rau umanitati ...cat nici DRACU in PERSOANA nu a facut!

SOIMOS DE CE JOCI MURDAR? DACA NU IMI SCOTI IGNORUL DE PE TPU NICI EU NU MAI RASPUND PE ACEST SITE!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Dec 17, 2012 1:33 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Pai da ca pina la ora actuala din 2 miliarde de crestini nu sa gasit unul sa si deschida ochii si sa vada.
Desi sint scrise toate,dar fiecare e orfit de jertfa lui Cristos ca sa nu vada adevaru.

Poi n u e chiar asa!
Uite eu ca si fost cresin ... mi-am dat seama singur ca Christosul este de fapt Diavolul ...fapt care nu este acceptat de 2 miliarde de crestini care refuza sa gandeasca!
Si uite imi impartasesc "descoperirea mea secreta" pe acest forum ...tocmai ca sa trezesc la realitate cat mai multi tineri care risca sa devina victime ale acestei organizatii criminale care a facut atat rau umanitati ...cat nici DRACU in PERSOANA nu a facut!

SOIMOS DE CE JOCI MURDAR? DACA NU IMI SCOTI IGNORUL DE PE TPU NICI EU NU MAI RASPUND PE ACEST SITE!
Cred ca realizezi ca nu am nimic de pierdut daca nu cedez santajului tau!
Acesta se vrea a fi un site de documentatie si de informare,,,asa ca tu nu ai dovedit pina acum ca poti aduce un argument documentat!
In plus de asta ti-am dat ignore pe TPU ptr ca m-am saturat sa imi repeti mereu aceleasi raspunsuri ilogice!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Dec 17, 2012 8:27 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Anticristul a scris:
Pentru a da un raspuns corect la rapire ne

Ai citat primele texte. in care este vorba despre invierea generala si rasplatire pe baza faptelor.Eu nu vorbesc despre invierea generala in care vor invia si cei care n-au avut o Lege si nici n-au auzit de Hristos Adica ceilalti dintre neamuri care au trait inainte de a fi aceste lucruri.La invierea generala a oamenilor,acestia vor fi judecati pentru a fi sau nu mantuiti.Pentru cei rapiti (crestinii nascuti din nou,adica cei care cred in Hristos)nu se mai pune problema rasplatirii cu viata vesnica,pentru ca ei au primit-o prin credinta in aceasta viata.ioan 5:24 spune:,, Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele și crede în Cel ce M-a trimis are viața veșnică și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.,,
Acesta nu vine la judecata trebuie inteles ca acestia nu mai vin la judecata pentru viata vesnica intrucat ei au dobandit-o.dar crestinii vor merge la o alta judecata cand vor fi rapiti pentru a fi rasplatiti tot pe baza faptelor.2Cor.5:10,, Căci toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-și primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut când trăia în trup.,,
Aici primesti rasplata nu plata.In functie de aceste lucruri vor straluci ca soarele ca luna,stelele.Va fi o stralucire diferentiata ca stralucire in functie de cat au lucrat in Hristos(nu in Lege).Textul din Tesaloniceni.Faptul ca Il intampinam in nori pe Isus nu trebuie sa fie un impediment ;principalul principalul lucru este ca apoi vom fi totdeauna cu El.Interpretarea de o mie de ani in vazduh nu sta in picioare.Aceasta domnie va fi apoi pe pamant unde va guverna in Ierusalimul cel nou.Este adevarat ca noi vom invia si Avram Isaac si Iacov si vom sta la masa cu ei.La rapire este adevarat ca unul va fi luat ,altul lasat si asta inaintea necazului cel mare,cand se va produce rapirea.Cand interpretam pildele trebuie sa urmarim adevarul central al Ei.In functie de acest lucru interpretam elementele ei cu specificatia ca nu toate elementele dintr-o pilda pot fi semnificative in interpretare.Pilda celor zece fecioare a fost spusa ca o lectie in ce priveste vegherea credinciosilor pana va veni Domnul.Pentru aceasta trebuie sa ne pregatim lucrand pentru Domnul Hristos si sa ne pastram curatia primita prin El.Biserica Domnului este totalitatea credinciosilor chemati de Domnul Isus din lume,sfintiti prin sangele jertfei lui Hristos (nu a jertfelor de animale)pusi deoparte ca sa Ii slujeasca Lui.Vei avea surpriza sa vezi (daca vei ajunge acolo)ca sfintii amintiti Avraam,Isaac si Iacov sunt oameni care au slujit prin credinta nu prin Lege,de aceea fac parte din Biserica.Avraam este nimit Parintele credinciosilor si samanta lui Avraam nu sunt evreii si nici neamurile ci credinciosii dintre evrei si neamuri.Biserica nu este zidita de Petru sau de Papa de la Roma.Biserica erau credinciosii in Hristos ,poporul lui Dumnezeu din Noul Testament .Ei existau inainte ca Domnul Isus sa faca afirmatia lui Petru.In greceste spune:Tu esti Petros (o piatra) si pe aceasta Petra(stanca) voi zidi Biserica.-Un joc de cuvinte? Nu,Stanca este El,Hristos.profetita in Isaia 28:16,, de aceea, așa vorbește Domnul Dumnezeu: „Iată, pun ca temelie în Sion o piatră, o piatră încercată, o piatră de preț, piatră din capul unghiului clădirii, temelie puternică; cel ce o va lua ca sprijin nu se va grăbi să fugă.,,Aceasta piatra au lepadat-o cei ce trebuiau sa zideasca (evreii in marea lor majoritate) dar au respins-o,s-au impiedicat de ea,a ajuns o pricina de poticnire.Dar Dumnezeu a pus-o la baza Bisericii poporului lui Dumnezeu care crede in Hristos ca Fiul lui Dumnezeu care crede in Hristos ca FIUL LUI DUMNEZEU DE ACEASI NATURA CU TATAL.
Nu vei putea dovedi biblic ca mai exista vre o inviere afara de invierea generala.
Celelalte cazuri care sint amintite sint prost intelese.Atita tot.Ori este vorba despre invierea spirituala cala Ioan cap 5 24-25.ori parte din stringerea lui Israel care vin pe nori ca sa intimpine pe Domnul aici la Ierusalim sau alte si alte interpretari.Dar im\mvieri din mormint nu exista decit una singura pentru toti oamenii,buni si rai.
Asta un ce priveste ,istorisirea bibliei .
Pareri omenesti am intilnit multe.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Joi Dec 27, 2012 12:07 pm

Anticristul a scris:
Da intuitia ta e foarte bun trebuie doar s o fundamentezi.
Cristosul nu e chiar Dracu(cu D mare)dar e teoria lui,in care la imbracat pe Isus.E si aici o taina ,pe care pot sa ti o servesc.
Ap Pavel cind se refera la Satan ca se va imbraca in inger de lumina ,el stia exact la ce se refera.Scopul a fost sa i poata insela pe cei alesi (adica Israelul).
Deci tine minte ;Scopul principal al lui Satan sa inventeze crestinismul,a fostl numai pentru ai face pe evrei sa creada intr un alt Dumnezeu.
Asa cum scopul lui Balaam a fost sa i amageasca sa se inchine la dumnezeii Moabitilor ,Bal PEOR.Satan stie ca daca Israel se inchina la alt dumnezeu e de jale.Atunci a fost la scara mica dar acum a incercat s o aplice la scara planetara.
Dar nu ia reusit stratagema ca Israel are Deuteronom cap 13.
Si acolo este scris;Pe aici nu se trece.
Daca ai nevoie de amanunte sint aici.LA Ierusalim.

Te-as ruga sa dai amanuntele promise!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Joi Dec 27, 2012 8:51 pm

Deci vrei sa mi deconspir secretele?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Dec 29, 2012 8:14 pm

Textul autentic ar suna cam asa;Tu esti Chefa su pe aceasta chefla voi zidi ceva ce deocamdata nu are nume dar vor veni romanii peste voi si vor da nume la gramada construita pe Chefla.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 30, 2012 9:27 am

A zis rabinul Isus asa ceva?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Varsta : 54
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 30, 2012 10:29 am

Soimos a scris:
Daca ar fi zis numai asa ar fi putut zice.
Si Chifla aia nu ar mai fi fost un joc de cuvinte din care sa rezulte catemelia bisericii este pettra ci Chifla.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Dec 30, 2012 6:59 pm

Anticristul a scris:
Soimos a scris:
Daca ar fi zis numai asa ar fi putut zice.
Si Chifla aia nu ar mai fi fost un joc de cuvinte din care sa rezulte catemelia bisericii este pettra ci Chifla.
hahahaha! grin cheers lol! hohot hohot hohot hohot
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Ian 07, 2013 4:20 pm

Cum poate sustine un crestin ca biserica este intemeiata de Isus?
Daca exista vre o timpenie pe lume ,asta e prima.
Isus a mers la Ierusalim la sarbatoare,cum mergeau evreii in pelerinaj obisnuit de 3 ori pe an.
Nici prin gind nu ia trecut cs el este vinat de catre PILAT,ca sa lasat adulat de popor. Aceasta i-a adus moartea ,daca a fost intr adevar!

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mier Ian 09, 2013 10:19 am

Anticristul a scris:
Cum poate sustine un crestin ca biserica este intemeiata de Isus?
Daca exista vre o timpenie pe lume ,asta e prima.
Isus a mers la Ierusalim la sarbatoare,cum mergeau evreii in pelerinaj obisnuit de 3 ori pe an.
Nici prin gind nu ia trecut cs el este vinat de catre PILAT,ca sa lasat adulat de popor. Aceasta i-a adus moartea ,daca a fost intr adevar!

Aha !
Deci nu s-a dus la Ierusalim sa deie "lovitura de stat" si sa ajunga el rege?
Pentru ca asa se intelege din minciuna crestina!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mier Ian 09, 2013 10:53 pm

S a trezit cu moartea-n cap si n-a mai apucat sa fondeze biserica, pe care oricum nu stia nici macar cum s o numeasaca .
Era prea timpuriu .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Dum Ian 13, 2013 10:31 pm

Anticristul a scris:
S a trezit cu moartea-n cap si n-a mai apucat sa fondeze biserica, pe care oricum nu stia nici macar cum s o numeasaca .
Era prea timpuriu .
Eu credem ca el se credea Massiah, adica UNSUL, si stiu ca a fi un messiah inseamna ub uns in functii inalte precum cea de rege, exact asa cum a fost ulterior Simon Bar Kohba care a incercat sa elibereze pe evreii de sub ocupatie straina in calitate de leader spiritual.
Asa este cred ca termeni bisericrsti in limba greaca au aparut doar dupa ce evreii au fost risipiti in imperiul roman, (dupa revolta mai sus pomenite) iar in Ierusalim au ramas doar elenistii mozaici (adica de origine greaca) si ca de fapt acestia sunt cei care l-au botezat pe Isus cu numele de Christos.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Lun Ian 14, 2013 7:40 am

Isus nu a primit numele de Cristos in Ierusalim.
Cristos sa dezvoltat practic din invataturile esenienilor despre un invatator al dreptatii pe care Pavel il propovaduia inainte de a auzi de Isus.Aceasta invatatira a primit denumirea de Cristos.De ex ,Nu asa a ti invatat pe Cristos,pe Platon ,pe Aristotel.etc
Isus nu se creda Masiah,si el nu a zis nicaieri ca este,ii atribuie unii pe ici pe colo dar el spune ca este om Ben-Adam

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mar Ian 15, 2013 3:18 pm

Cum iti explici versetetele din Isaia 53 ?
Nu ti se par ciudate?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mar Ian 15, 2013 6:44 pm

Nu mi se par ciudate deloc.Sint strangulate putin unele din ele din interes.
Dar cine vrea sa inteleaga poate.
Ca 53 incepe defapt de la vers 13 din 52.
Dar daca cutesti cap 51 su 52 vei vedea in 53 raspunsul.Ca este vorba despre robul Domnului ;Israel.
Iata robul meu va propasi ser va inalta se va sui foarte sus.Citeste vers 13 ,14 si 15 dun cap 52.
Apoi vine si zice ;Cine a crezut in ceea ce ni se vestise/
?
Adica chiar in aceste promisiuni ,cine a mai putut cred mai ales cind ear holocaustul?
Cine a putut cred ca dupa numai 3 ani un popor sortit pieririi va avea o tara?Israelul a fost o adrasla slaba ,doar Isus era un barbat frumos,fiu de timplar ,iubit de oameni .Cu ce i se potriveste acest capitol lui Isus?
Verstul 9 este tradus de te doare capul.A fost rasturnat intentionat ca sa l faca oarecum sa corespunda unor psalmi a lui David.
E atit de clar scris in ivrit.Ii va arunca pe cei rai in groapa,si pe cei bogati ii va pedepsi cu moartea care li se cuvine.
Iar versetul 12 spune ca ii va da parteala un loc cu cei mari si va imparti prada cu cei puternici.Cine sint cei mai mari decit decit Isus daca despre el este vorba ,si cine sint cei puternici cu care sa stea la tratative?
Oare toate aceste lucruri nu se petrec azi cu Israelul?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mier Ian 16, 2013 10:31 am

Multumesc pentru raspuns!
Acum m-am mai clarificat!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mier Ian 16, 2013 9:01 pm

Citeste tu pentru tine sa vezica in 51 si 52 sint redate toate necazurile pe care le a trecut Israelul si apoi ii promite un viitor .pe care nu l pueau nici macar visa.
Cine se putea gindi acum 70 de ani ca Israelul va sta la masa tratativelor cu americanii cu Englejii cu francezii etc etc,De aceea versetul 12 din 53 este elocvent aceasta privinta.El este tradus fortat sa potriveasca cu anumite scene din psalmi dar si psalmii se refera doar la persoana lui David in general.
Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Constanta
Puncte : 14
Data de inscriere : 17/01/2013

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Joi Ian 17, 2013 4:47 pm

Cred ca in Ioan daca nu ma insel - cind ucenicii I-au cerut cumva copilareste sa Le arate pe Tatal ( probabil ca anterior prin diferite revelatii le mai aratase si alte lucruri mult mai pamintesti) El le-a spus "Cum cereti voi sa vedeti pe Tatal ? Daca M-ati vazut pe Mine a-ti vazut pe Tatal."

prin acest lucru a demonstrat pe de-o parte ca o simpla cunoastere specific umana perceptibila cu privirea nu aduce nici un beneficiu si ca alt fel de cunoastere se doreste de la noi -una care este similara cu cea dorita de un parinte fericit in toate cele pentru copii sai care inca nu sint la fel de fericiti din mai multe motive care tin de caracterul lor pacatos, certaret , pretentios, lipsit de iertare, de intuitie, cunoastere si intelepciune, etc.
Ceea ce insemna ca viata spirituala nu este pentru cei care sint multumiti de caracterul lor ci pentru cei care isi doresc cizelarea lui.

-iar pe de alta parte ca omul obisnuit nu este capabil sa recunoasca doar din privire pe Dumnezeu care a luat forma materiala -decit daca il ajuta prin diferite modalitati .

Ceea ce inseamna ca El este nu doar intruparea Hristosului (Logosul -Ipostas si principiu divin din componenta caracterului fie divin fie uman) dar si a Tatalui totodata.

Ce avantaj in plus ar mai avea Dumenzeu daca schimba un om aducindu-l catre anumite nivele de perfectiune ale caracterului si eventual sa dobindeasca si unele harisme .. ar avea un ajutor in plus pentru a ajuta ceva mai indeminatic si pe altii in schimbarea lor fie doar si prin puterea exemplului.

In VT sint profetii diverse referitoare la El -unele cu referire la prima venire altele la a doua insa suficient de neclare incit sa serveasca scopului de cernere.

Chiar si proorocul Daniel spune in ultimul capitol ca "Multi vor citi si nu vor intelege, doar cei intelepti vor intelege " cu referire la profetiile anterioare expuse.

Chiar daca in viata spirituala accentul este pus in primul rind pe caracter si abia apoi pe o buna patrundere a sensurilor mai adinci totusi Dumnezeu i-si da seama ca lucrurile nu pot fi perfecte intotdeauna si trebuie sa lase timp -atunci cind este inca timp.
Iar cind situatia cere inca o cerrnere atunci va face inca o noua revolutie- folosindu-se de erorile interpretarii dogmelor oemenesti si de ambiguitatea unor profetii biblice ori chiar modificari ale textului facut de oameni -ca sa-i tina la distanta pe cei care inca nu se ridica la noile cerinte.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Vin Ian 18, 2013 9:24 am

In zilele de astazi posibilitatile de cunoastere nu se rezuma numai la perceptiile omului, si stii prea bine ca exista aparate de masura si control pentru toate fenomenele care se manifesta clar si chiar pebtru efectele acestor fenomene.
Dar din pacate desi stiinta cerceteaza fara pauza folosindu-si posibilitatile extraordinare, din pacate nu a putut descoperi vre-o manifestare legata clar de Dumnezeire legata de religie, dar aceasta nu inseamna neaparat ca nu exista Dumnezeu ci se poate datora faptului ca Dumnezeu nu vrea sa se lase cunoscut, asa ca daca El nu vrea asta, inseamna ca toate religiile sunt pure fantezi deci total inutile.

2 Este o mare greseala sa afirmi ca un om este intruparea Hristosului , pentru ca oamenii erau intrupati cu mult inainte de naseterea Hristosului , adica odata cu aparitia Noului Testament, si o mare blasfemie sa afirmi ca Hristosul este "intruparea lui Dumnezeu, pentru ca este o adevarata blasfemie sa crezi ca Seful cheilor Iadului (nu si ale Raiului) cel care se autodenumeste Lucifer, este intruparea lui Dumnezeu! ...adica sa afirmi ca Diavolul este intruparea lui Dumnezeu si asta este cea mai mare blasfemie!
3 Procul Daniel are dreptate, pentru ca oamenii nu inteleg ca rabinul Isus a fost un simplu om iar Christosul este Diavolul care i-a confiscat corpul dupa moartea sa ca sa joace scena "Invierii" cu scopul de a prostii lumea si de a-i scoate de sub influenta lui Dumnezeu, ca el sa le fie "dumnezeu" acestor oameni, ceea ce a si reusit si iata ca il avem pe Christos ca Dumnezeul veacului acesta!
4 Viata spirituala nu are nicio legatura cu religia crestina si nici cu intruparea ei biserica, pentru ca o religie pornita de niste oameni, nascuta din interes material, sustinuta prin minciuna si impusa prin CRIMA nu poate avea nimic comun cu spiritualitatea , asa cum are de ex, Confucianismul si altele pentru motive usor de inteles.
5 Toate dogmele la fel ca si toate religiile bazate pe ele sunt omenesti!
Dumnezeu nu are nevoie nici de cladiri de piatra in care se colecteaza banii, nici de religii, si asta putem vedea in invataura pe care ne-o transmite rabinul Isus in 1 Corinteni 3:16, care ne invata clar ca templul lui Dumnezeu este corpul omului si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste numai in acest templu!
Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mar Ian 22, 2013 4:41 pm

Exista rezultate ale cercetarii stiintifice de ultima ora care depasesc cu mult unele enunturi din continutul dogmelor crestine -motiv pentru care ele nu pot fi facute publice -lucru stabilit de Consiliul Bisericilor. Dumnezeu doreste sa fie pus in evidenta pentru cei care au mintea deschisa si bune intentii.

aceste dezvaluiri nu sint facute la noi in lumea occidentala insa in lumea orientala nu exista cenzura, acolo poti vorbi deschis despre chakre cit si despre faptul ca DUmnezeu are in grija toate religiile nu doar pe cea crestina.

Hrostosul este un ipostas al lui Dumnezeu deci este Dumnezeu , se mai numeste Logosul sau Cuvintul.
Este un principiu divin intre alte principii care formeaza caracterul si implicit Legea firii.
INsa IIsu nu a continut doar Hristosul ci si alte prncipii Paterne deci este si Tatal totodata.

Dumenzeu care este Suveran are autoriatte si putere oriunde si in legatura cu orice iad sau rai

Ia sa ne gindim cine are cheile la modul concet-

Raiul se poate compara cu o statiune de lux rezervata doar celor desavirsiti .
Ca sa ajungi acolo trebuie sa devii desavirsit printr-un proces care presupune atit ajutor divin cit si efort personal. Putem spune ca daca raiul are vreo poarta cheiie ei nu pt fi detinute decit de catre Dumnezeu .

Iadul ca stare interioara de pacat, iluzie si suferinta il putem compara cu o inchisoare din care nu puem iesi decit daca ne este schimbata starea interioara prin modficarea nu doar a starii de moment ci si a personalitatii (care si ea poate avea suisuri si coborisuri) si care in nici un caz nu poate fi realizata de catre cel rau (care raspunde doar cu decaderea caracterului cu autoritate limitata de planul divin) ci tot de catre Dumenzeu -deci in definitiv cheile iesirii din inchisoare sint tot la Dumenzeu care are puetrea sa ridice iar caracterul la standardele morale si de perceptie corecta aducatoare de pace si liniste.

Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mar Ian 22, 2013 4:57 pm

Prorocul Daniel a trait inaintea lui Iisus insa nu a facaut niciodata referire la Iisus Fiul Omului (prima Lui venire) ci doar despre a doua venire "cel asemeni Fiului Omului".

Era bine sa fi dat un citat exat ca sa ne dam seama la modul concret depre ce este vb.

Pina la urma vechle profetii biblice spun ca Mesia cel nascut din fecioara va fi vindult pe 30 de arginti, omorit si dupa 3 zile va invia -
Ca aceasta profetie s-a implinit sau nu in legatura cu Iisus dincolo de adevarul pe care Dumnezeu il stie -mai departe fiecare are libertatea sa nege sau sa aprobe.

Majoritatea mozaicilor nu pot accepta acest lucru cel putin deocamdata insa vor crede -conform profetiei din Ioil 2) abia cind se vor afla in dificultate ca neam si vor fi ajutati din exterior de catre Dumnezeu insusi intrupat -asta ca val principal insa va mai exista inca un val anterior conform cu Zaharia 11 cind se vor converti doar cei din Iudeea (casa lui David) si cei din Ierusalim in legaturacu care se vb si in Zaharia 14 - alergarea catre capatul vaii muntilor care in realitate converge catre muntele Sionului -munte de mai multe ori amintit in diferite revelatii biblice ("Domnul va locui in Sion iar Ierusalimul ii va fi altarul).

Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mar Ian 22, 2013 5:04 pm

Este adevarat ca dogma crestina nu interpreteaza corect toate versetele din motiove care tin pina la urma si de puterea scazuta de a purta a norodului precum si de necesitatea tainuirii unor lururi asa incit ca si pe vremea lui Iisus cu ocazia viitoarelor evenimente biblice sa se cearna inca odata cei care vor putea duce mai multa intelegere de cei care trebuie sa ramana in urma.

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mar Ian 22, 2013 6:09 pm

mihai39 a scris:
DUmnezeu are in grija toate religiile nu doar pe cea crestina.

Ma bucur bom Chiar ma intrebam, oare cine are grija de satanisti sau de inchinatorii lui Baal si nu in ultimul rand de animistii care il aduleaza pe Zeul Pithon. Acum stiu, Dumnezeu! De fapt el are grija de toti, inclusiv de cei 2 miliarde de oameni care traiesc in saracie... asa da protectie sociala divina what
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mier Ian 23, 2013 8:14 pm

Black velvet a scris:
mihai39 a scris:
DUmnezeu are in grija toate religiile nu doar pe cea crestina.

Ma bucur bom Chiar ma intrebam, oare cine are grija de satanisti sau de inchinatorii lui Baal si nu in ultimul rand de animistii care il aduleaza pe Zeul Pithon. Acum stiu, Dumnezeu! De fapt el are grija de toti, inclusiv de cei 2 miliarde de oameni care traiesc in saracie... asa da protectie sociala divina what

Ei nu cer ajutorul lui Dumnezeu!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Mier Ian 23, 2013 8:34 pm

Sint oameni care primesc ajutor chiar daca nu l cer.
Altfel cum crezi ca ajung unii mari credinciosi din mari atei ce erau inainte?
E un punct de vedere.Un puctulet mic insa.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Joi Ian 24, 2013 6:43 am

Anticristul a scris:

Bineinteles ca Dumnezeu da soare si ploaie si peste cel bun si peste cel rau.La sfarsitul vietii fiecare va merge in locul pe care si l-a pregatit.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Joi Ian 24, 2013 7:25 pm

Musulmanii de la noi sint siguri ca se duc in Gan Eden unde ii asteapata 72 de fecioare.Si si dau viata pentru a ajunge acolo.
Tu crezi ca ei nu cred din tot sufletul asta?Ei i si pregatesc un loc ,dar......
Cuvintul la original 72 de fecioare se traduce -un pumn de smochine.
Dar fa l pe un habotnc de musulman sa inteleaga asta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Vin Ian 25, 2013 5:50 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

Bineinteles ca Dumnezeu da soare si ploaie si peste cel bun si peste cel rau.La sfarsitul vietii fiecare va merge in locul pe care si l-a pregatit.
Poate se intampla asta in ceruri!
Aici pe pamant ploaia este determinata de curentii de aer si de vaporii de apa si nu de Dumnezeu si fenomenul acesta este foarte bine cunoscut si chiar stapanit!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Vin Ian 25, 2013 6:17 pm

Dumnezeu a creat universul si El a fixat legile naturii (Geneza 1:1). Majoritatea dezastrelor naturale sunt rezultatul acestor legi in actiune.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Vin Ian 25, 2013 9:20 pm

Tu uiti ca Dumnezeul din Geneza s-a nascut acum cca 6500 de ani!
Adica cu mai mult de 5 miliarde de ani de cand pamantul s-a nascut nu din Geneza ci din tamponarea a doua planete si oricum cu 13,5 miliarde de ani inainte sa faca Dumnezeu stelele si luminatorul numit soare!
Sa nu accepti aceste adevaruri clar dovedite de Stiinte...crezi ca se numeste Intelepciune? Sau sa fie vorba de intelepciunea celor trepanati la creier si care nu pot gandi nici macar cat o boaba de fasula!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   Sam Ian 26, 2013 8:38 am

Soimos a scris:
Tu uiti ca Dumnezeul din Geneza s-a nascut acum cca 6500 de ani!
Adica cu mai mult de 5 miliarde de ani de cand pamantul s-a nascut nu din Geneza ci din tamponarea a doua planete si oricum cu 13,5 miliarde de ani inainte sa faca Dumnezeu stelele si luminatorul numit soare!
Sa nu accepti aceste adevaruri clar dovedite de Stiinte...crezi ca se numeste Intelepciune? Sau sa fie vorba de intelepciunea celor trepanati la creier si care nu pot gandi nici macar cat o boaba de fasula!

Asta este doar o parere.Nimeni nu poate sa demonstreze ca are dreptate. Metoda de datare cu C-14 este din ce in ce mai contestata in zilele noastre, datorita erorilor mari pe care le produce. Desi metoda pare foarte bine fundamentata stiintific, ea prezinta o serie intreaga de deficiente care fac din ea o metoda pe care nu se mai poate conta. Erorile care apar pot fi insa explicate in cadrul modelului creationist, prin studierea conditiilor de clima care au existat pe pamant inainte de potop. Subiecul acesta insa va fi dezvoltat intr-o alta ocazie, cand vom vedea cat de armonios explica existenta potopului biblic o serie de fapte care astazi dau mari dureri de cap savantilor.

Asadar cat de vechi este Pamantul? Daca am da crezare metodelor de datare mai sus amintite, el ar avea o vechime de 4, 5 miliarde de ani. Am vazut insa cat de fragile este temelia pe care sunt ele construite. Exista si alte cai prin care putem sa ne facem o imagine cu privire la vechimea Pamantului. Iata cateva din acestea, pe scurt:

1. Cel mai vechi copac in viata are aproximativ 4000 de ani, dupa o datare folosind cercurile depuse anual. Aceasta datare este in deplina concordanta cu modelul creationist care plaseaza potopul lui Noe cu peste patru milenii in urma.

2. Toate marturiile istorice vorbesc despre o perioada de maximum 5000 de ani. Daca Homo sapiens ar exista de 30 000 de ani, asa cum sustine teoria evolutionista, este foarte ciudat de ce el nu a lasat marturii mai vechi de 5000 de ani.

3. Daca tinem cont ca in urma potopului au supravietuit opt oameni si daca avem in vedere o rata de crestere de 2, 5 copii pe familie, ajungem la populatia actuala a planetei in aproximativ 4300-4500 ani, ceea ce corespunde modelului creationist. Aplicand aceeasi rata de crestere in cazul modelului evolutionist, astazi oamenii nu ar mai fi avut loc pe pamant.

4. Luna, datorita uriaselor perioade de timp care se vehiculeaza in cadrul modelului evolutionist, ar fi trebuit sa fie acoperita cu un strat de praf meteoric de cel putin 1647 cm. La prima aselenizare s-a crezut ca modulul lunar se va afunda in stratul gros de praf meteoric. Spre dezamagirea unora, stratul de praf este doar de 61 cm, ceea ce este o dovada in plus ca Luna este mult mai tanara decat se afirma de catre evolutionisti.

5. Cronologia biblica nu arata spre o perioada mai mare de sase milenii de existenta a pamantului si a vietii de pe el. Chiar daca Biblia nu-si propune sa stabileasca cu exactitate vechimea planetei, exista in ea suficiente indicii ca pamantul nostru este tanar. Si la fel de tanara este si viata de pe el.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   

Sus In jos

O declaratie socanta a unui preot
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 12 din 13Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: