Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Intrebari si raspunsuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Intrebari si raspunsuri   Mar Dec 13, 2011 6:42 pm

soimos intreaba:

Oare din ce cauza Dumnezeu tace de 2000 de ani intr-una?
In timp ce stiinta ne aduce noutati in fiecare zi?

Nu cumva Dumnezeu este muuuult inferior Stiintei ?

Fiind "bun" doar atunci cand e vorba de ucis pruncii ?
vezi: Osea 14:1

Sus In jos
mena
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 5
Localizare : 12345678
Puncte : 1
Data de inscriere : 28/04/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar Dec 13, 2011 6:43 pm

Mena alias O fata din Dacia raspunde:

Dumnezeu nu tace. El vorbeste tot timpul doar ca putini il aud. Sa nu ma iei drept ceva religioasa fanatica. M-am declarat fana a ateismului cativa ani, dar apoi mi-am dat seama ca gresesc. Nu il mai cauta pe Dumnezeu in asa-zisa carte sfanta(Biblia) sau in biserica si te rog nu il compara cu zeii inchipuiti de oamenii primitivi care au creat religia (oricare dintre ele). Dumnezeu nu e un batranel cu barba alba care are probleme cu nervii si care omoara ca sa faca dreptate. Evolutia noastra ca specie este pe jumate bazata pe dezvoltarea stiintei, dar acei oameni de stiinta care au revolutionat lumea au trebuit sa se inspire de undeva- acel ceva se cheama matrice si este creatia unei forte mai mari decat ar putea vreodata sa isi imagineze un mistic religios.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar Dec 13, 2011 10:45 pm

Oamenii de stiinta descopera, putin cate putin, un mecanism gigantic numit Univers. In acest Univers, nu exista nicio creatie si niciun creator, doar transformare. Totul se transforma continuu. Nu cred ca aceasta transformare ar putea fi numita evolutie ci, pur si simplu, transformare.

Mecanismele Universului pot fi vazute pretutindeni, priviti in Natura si va v-a fi usor sa observati cum totul se transforma, uneori chiar foarte repede.

A crede in batranelul cu barba sau in orice alt tip de divinitate este un nonsens la care adera doar cei ce nu sunt capabili sa vada Universul si Natura, practic singurele lucruri sublime si care merita atentia noastra. Admirati o floare si va veti simti cu mult mai bine decat in orice biserica de pe lumea asta!

Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Dec 14, 2011 1:39 pm

Da bre, nu exista creator. Universul a existat dintotdeauna( daca da, atunci isi incalca propria lege, cauza-efect) sau s-a creat printr-o explozie neprovocata. Apoi viata a aparut la intamplare sau din sansa, fara vreo interventie( desi designul celor mai mici particule de viata, il depaseste pe cel al unui supercomputer) apoi a evoluat si a evoluat datorita miliardelor de sanse. Pestilor cu timpul le-au crescut picioare( desi nu era nevoie) mamiferele( asemanatoare bovinelor) au evoluat cu timpul in animale oceanice( cum? dracu stie cum, dar ce mai conteaza o aberatie in plus? ) ETC . Dupa logica ateilor( ateii au logica? Shocked ) este prostesc sa crezi ca ceva grandios ca universul, poate avea un creator. Dar bine ca e doar ''logica'' lor
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Dec 14, 2011 1:40 pm

mena a scris:
Mena alias O fata din Dacia raspunde:

Dumnezeu nu tace. El vorbeste tot timpul doar ca putini il aud. Sa nu ma iei drept ceva religioasa fanatica. M-am declarat fana a ateismului cativa ani, dar apoi mi-am dat seama ca gresesc. Nu il mai cauta pe Dumnezeu in asa-zisa carte sfanta(Biblia) sau in biserica si te rog nu il compara cu zeii inchipuiti de oamenii primitivi care au creat religia (oricare dintre ele). Dumnezeu nu e un batranel cu barba alba care are probleme cu nervii si care omoara ca sa faca dreptate. Evolutia noastra ca specie este pe jumate bazata pe dezvoltarea stiintei, dar acei oameni de stiinta care au revolutionat lumea au trebuit sa se inspire de undeva- acel ceva se cheama matrice si este creatia unei forte mai mari decat ar putea vreodata sa isi imagineze un mistic religios.
Ai facut o greseala venind aici sa-i raspunzi lui Soimos. Iti pierzi vremea. Aici nu prea ai cu cine discuta. Astia au in cap doar evolutionism si negarea bibliei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Dec 14, 2011 2:54 pm

Mihai12 a scris:
Ai facut o greseala venind aici sa-i raspunzi lui Soimos. Iti pierzi vremea. Aici nu prea ai cu cine discuta. Astia au in cap doar evolutionism si negarea bibliei.

Multumim ptr faptul ca ne prezinti ca pe niste oameni normali!
In lumea in care traim noi Evolutia este dovedita si predata in scoli ca fiind singurul fel prin care s-a ajuns la umanitate, iar Biblie este o carte primitiva lipsita de orice valoare in soceiatatea informatica in care traim!
Noi azi avem alte "scripturi" dupa care sa ne randuim viata, iar acele "scripturi" au devenit material obligatoriu de predat in scoli!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Dec 14, 2011 6:24 pm

Mihai
Eram curioasa sa vad despre ce este vorba aici. Eu cred in teoria creatiei. Daca ei cred ca au acelasi stramos comun cu maimuta, este treaba lor. Pentru mine, Biblia este ghidul meu de viata.
Imi cer scuze ca ti-am raspuns tie din greseala.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Dec 14, 2011 6:28 pm

Cel intelept isi cunoaste limitele,intelege adevaratele valori.(prov.19:8)si modul in care sa isi traiasca viata(psalm.90:12).Intelepciunea nu se poate obtine fara Dumnezeu.(Iov 32:9)Nu varsta aduce intelepciune,ci in om lucrarea celui atotputernic da pricepere.Inteligenta o poti obtine prin citire,invatare,studiu.
Intelepciunea nu se poate obtine fara Dumnezeu, pentru ca ea este trasatura lui Dumnezeu.In Hristos, Fiul Sau, sunt ascunse toate comorile intelepciunii și ale stiintei (Col. 2:3), El Insusi a fost facut intelepciune pentru noi. Dumnezeu este sursa intelepciunii, o primim de la El prin citirea si cunoasterea Scripturilor (2 Tim.3:15), prin recunoasterea lucrarilor dumnezeiesti (Ps. 19:7), prin intermediul rugaciunii. Apostolul Iacov sfătuieste pe cei carora le lipseste intelepciunea să o ceara cu credinta de la Dumnezeu si ea le va fi data (Iacov 1:5).
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Dec 14, 2011 7:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Eu cred in teoria creatiei.

Foarte frumos, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea el! Daca eu cred in Balaurul albastru cu oua de clestar si consider ca Universul a fost clocit dintr-un astfel de Ou, e credinta mea, indiferent de cat de ridicola este si uite, eu sunt dispus sa-mi sustin credinta prin discutii. Tu, daca crezi in domne-deus (domnul-zeu) si in Creatie, poti sa ne spui si noua cine l-A creat pe acest dumnezeu, ca sa nu presupunem noi ca a aparut asa din senin, in urma Big-Bang-ului?

Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier Dec 14, 2011 8:30 pm

Soimos a scris:
Multumim ptr faptul ca ne prezinti ca pe niste oameni normali!
Ma faci sa rad Laughing Un dement( si aici nu ma refer la tine) care crede ca totul este rezultatul hazardului si ca noi am aparut accidental, se poate considera normal? Poate da, dar doar in societatea bolnava din zilele noastre

Soimos a scris:
In lumea in care traim noi Evolutia este dovedita si predata in scoli ca fiind singurul fel prin care s-a ajuns la umanitate
Exact; intr-o societate bolnava si primitiva( desi avansata tehnologic, e mai primitiva decat cea de acum 2000 de ani) evolutionismul( povestea broscutei transformata in print) este predat in scoli ca fiind adevarat. Si balivernele lui Einstein, inca mai sunt considerate adevaruri. Totusi, asta nu inseamna ca sunt si adevarate.

Soimos a scris:
iar Biblie este o carte primitiva lipsita de orice valoare in soceiatatea informatica in care traim!
Pai nu e asa? Nu mai e la moda respectul fata de parinti, iubirea de aproape( ca tot s-a descoperit ''stiintific'' ca iubirea e o boala). Acum sunt la moda alte valori: incestul, homosexualitatea, orgiile sexuale duse la extrem, casatoriile din interes si divorturile pentru imagine etc. Cu alte cuvinte o societate perfecta.

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi Dec 15, 2011 6:25 am

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Eu cred in teoria creatiei.

Foarte frumos, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea el! Daca eu cred in Balaurul albastru cu oua de clestar si consider ca Universul a fost clocit dintr-un astfel de Ou, e credinta mea, indiferent de cat de ridicola este si uite, eu sunt dispus sa-mi sustin credinta prin discutii. Tu, daca crezi in domne-deus (domnul-zeu) si in Creatie, poti sa ne spui si noua cine l-A creat pe acest dumnezeu, ca sa nu presupunem noi ca a aparut asa din senin, in urma Big-Bang-ului?

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor .Acest sistem deosebit de frumos format din soare ,planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul ,o fiinta atat de minunata si de complexa,creata dupa chipul si asemanarea Lui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi Dec 15, 2011 9:24 am

Mihai12 a scris:
Ma faci sa rad Laughing Un dement( si aici nu ma refer la tine) care crede ca totul este rezultatul hazardului si ca noi am aparut accidental, se poate considera normal? Poate da, dar doar in societatea bolnava din zilele noastre
Esti iremediabil si de o incultura crasa!
Nimic nu a aparut la intamplare tot cum nimic nu este creat de maimutoiul urias la care te inchini tu!
Totul are o cauza si aceea este LEGEA NATURII, printre ele Fizica, astrofizica, chimia, biologia, viata nu este o intamplare si nu o exceptie, ci o LEGE generala in intreg Universul, care apare atunci cand sunt intrunite anumite conditii ce permit existenta acesteia!

Soimos a scris:
Exact; intr-o societate bolnava si primitiva( desi avansata tehnologic, e mai primitiva decat cea de acum 2000 de ani)
Tu chiar nu realizezi ca te contrazici singur?
Cea mai primitiva si mizerabila societate a existat nu in antichitate, adica atunci cand filozofi greciei antice stiau mult mai mult decat prostu care a inspirat Biblia, ci era societatea in care biserica demonica a diavolului care isi spune Christos, o societate condusa de Biserica Demonica neintrecuta in crime si bicisnicii pana in ziua de azi!
In ziua de azi, spre deosebire de perioada cand Diavolul conducea lumea asezat in biserica, se mantuiesc oameni de cele mai diferite boli de ex chiar prin operatii pe creier, transplant de rinichi si altele, medicamente in loc de rugaciuni pentru toate bolile!
Asa ca trebuie sa fi incuiat la minte (nu tu ci la modul generaL) si batut in cap ca sa nu intelegi diferenta intre cea mai dezvoltata societate din istoria omenirii, o societate mantuitoare, care ofera tuturor oamenilor posibilitatea sa traiasca o viata decenta, si societatea intunecata a evului mediu cand Diavolul=Christos conducea lumea prin biserica sa!
Citat :

Acum sunt la moda alte valori: incestul, homosexualitatea, orgiile sexuale duse la extrem, casatoriile din interes si divorturile pentru imagine etc. Cu alte cuvinte o societate perfecta.
Am zis ca esti incult, dar se pare ca iti lipseste calitatea de a retine si a analiza ceea ce deja stii!
Si fac pariu ca stii ca in perioada biblica erau SATE INTREGI pline exclusiv de homosexuali, sau povestea Sodomei nu o sti sau nu iti spune nimic!
In plus de asta chiar "sfantul" tau Lot a comis incest cu propriile lui fete ...asa ca nu mai vorbi prostii ca te autoblamezi!

In concluzie, prin atitudinea ta se vede ca esti un adevarat crestincare l-a inteles pe Isus, unu care uraste lumea, ca sa fie demn de iubirea lui Isus!
Ioan Cap. 2.15!

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi Dec 15, 2011 7:54 pm

Soimos a scris:
Totul are o cauza si aceea este LEGEA NATURII
Si legea asta de cine a fost promulgata?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi Dec 15, 2011 11:06 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:

hohot Hai ca asta-i tare lol!

LEGEA NATURII n-are nevoie ma de promulgare tavaleala functioneaza si singura, doar legile dumnezeului tau au ramas nepromulgate mai, ca de aceea nu le respecta nimeni aratat cu degetul

Oamenii viseaza la carnati in Rai si prea putin le pasa de legile scrise de Moise si puse pe seama unui zeu grin
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin Dec 16, 2011 6:30 am

Cyberman a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:

hohot Hai ca asta-i tare lol!

LEGEA NATURII n-are nevoie ma de promulgare tavaleala functioneaza si singura, doar legile dumnezeului tau au ramas nepromulgate mai, ca de aceea nu le respecta nimeni aratat cu degetul

Oamenii viseaza la carnati in Rai si prea putin le pasa de legile scrise de Moise si puse pe seama unui zeu grin
Stiinta a descoperit si formulat numeroase legi stiitifice. De exemplu, legea gravitatiei : daca scapi ceva, stii sigur ca acel obiect va cadea. Aceasta este deci legea gravitatiei.
Dar sa ne intoarcem la Legea Conservarii Energiei, care mai este cunoscuta si sub numele de Principiul Intai al Termodinamicii. In linii mari, aceasta lege spune ca :
In univers exista materie si energie. Materia se poate transforma in energie, dupa cum si energia se poate converti in materie si acest ciclu poate continua.
Totusi, materia si energia nu pot fi create din …nimic !
De asemenea, energia si materia nu pot fi distruse complet, nu pot fi eliminate, nu pot fi facute sa dispara.
Ele doar se transforma dintr-o forma de energie in alta.
Deci este imposibil ca materia si/sau energia sa dispara complet si de asemenea nu se poate crea energie si materie din …nimic !
Acesta fapt reprezinta o lege stiintifica, recunoscuta de toti oamenii de stiinta, indiferent daca sunt credinciosi sau atei.
Astea fiind spuse, vreau sa va ganditi la tot ceea ce exista in univers : avem materie si energie in intregul univers.
Daca prin absurd nu exista Dumnezeu, atunci ar fi imposibil din punct de vedere stiintific sa avem aceasta energie si materie in univers ! De ce ?
Pentru ca la un moment dat ar fi trebuit sa se treaca de la NIMIC la…materie si energie, lucru care stiintific este imposibil, intrucat se violeaza, se incalca clar Principiul Intai al Termodinamicii !
Am avut nenumarate dezbateri la radio cu oameni de stiinta, fizicieni, astronomi, care nu credeau in Dumnezeu si i-am intrebat :
“Cum va explicati ca aveti o violare, o incalcare clara a Principiului Intai al Termodinamicii in ceea ce priveste crearea materiei si a energiei in univers din nimic ?!“. Este pur si simplu imposibil din punct de vedere stiintific !
Oamenii de stiinta atei nu au avut un raspuns pentru asta.
Si daca te gandesti, un copil de 5 ani poate sa bata intr-o dezbatere un om de stiinta ateu, doar prin acesta simpla intrebare :
“ De unde provine toata aceasta energie si materie in univers ? “
Tot ceea ce exista in univers, la un moment dat, a trebuit sa vina de undeva !
Repet, stiinta spune ca nu se poate crea energie si materie din …nimic !
Cand acel copil de 5 ani intreaba : “ de unde provin toate lucrurile in univers ? “, acel copil in termeni stiintifici, intreaba de fapt urmatoarele :
“Cum de avem o incalcare flagranta, o violare clara a Principiului Intai al Termodinamicii prin crearea energiei si materiei din...nimic ?! “
Trebuie spus ca din perspectiva omului ateu, universal este considerat un sistem inchis, adica un sistem care nu primeste nici o influenta din exterior.
Bineinteles, ca cei care cred in Dumnezeu, cred ca Dumnezeu influenteaza universul si deci universul este un sistem deschis. Din punct de vedere al ateului, universal este considerat un sistem inchis.
Deci recapituland, Principiul Intai al Termodinamicii nu permite ca “ceva” sa fie creat din …nimic !
Acest lucru trebuie sa fie foarte bine inteles, pentru ca atunci cand cineva afirma ca nu exista Dumnezeu, acea persoana va trebui neaparat sa explice cum de s-a ajuns la materia si energia pe care toti o cunoastem astazi in univers din… nimic ?!
Unul din cel mai intalnite argumente care l-am auzit de la persoanele atee, este teoria Bing-Bang-ului care in linii mari spune asa :
Totul a inceput acum 15 miliarde de ani cu ceva de marimea "unui punctulet" in univers si acel punctulet a explodat si a creat tot ceea ce vedem astazi. Corect ? Asta ati auzit mai mereu.
V-ati pus vreodata intrebarea de ce ateii spun ca totul a inceput de la un punctulet ?
De unde aceasta idee cu punctuletul ?
Cum de au nascocit aceasta idee cu punctuletul ?
Permiteti sa explic:
Cand ne uitam la univers prin telescoape, stiinta a remarcat ca universul se mareste continuu, zilnic, cu o anumita viteza.
Ceea ce evolutionistii si ateii fac, este urmatorul lucru : ei analizeaza viteza cu care universul se mareste, si apoi fac calculul invers. Adica dau filmul inapoi. Extrapoleaza in sens invers. Adica cat ar dura, considerand aceeasi viteza, ca intreg universul sa se micsoreze, sa se comprime si sa se ajunga la acel punctulet. Astfel, s-a calculat ca ar fi necesare 15 miliarde de ani, astfel incat tot universul sa se comprime cum a fost la inceputuri, adica sa fie “inghesuit” in acel puctulet.
De aceea s-a ajuns la formularea ideii ca Bing-Bang-ul a format universul si a fost necesara o perioada de 15 miliarde de ani pana s-a ajuns la universul pe care il cunoastem noi astazi.
Si deci ateii mai spun ca totul a fost condensat, ” inghesuit” in acel punctulet inainte de explozia numita Bing-Bang. Vreau sa va ganditi un moment la ceva interesant :
De ce spun ei ca totul a inceput dintr-un puctulet ? V-ati intrebat vreodata de ce spun ei asta ? Fara gluma, v-ati gandit la asta vreodata ?
De ce nu au spus de exemplu, ca toate cometele, planetele, toata materia, etc, erau acum 15 miliarde de ani condensate nu intr-un punctulet , ci intr-un bulgare de marimea unei…..sa zicem…..stele ?!
De ce nu au spus ceva de genul acesta ? Va explic imediat de ce nu au facut-o:
Pentru ca daca un ateu ar fi incercat sa spuna ca din NIMIC s-a ajuns la o bucata mare cat o stea, apoi totul a explodat si s-a format intreg universul pe care il cunoastem astazi, atunci imediat l-ati opri si l-ati intreba :
” Stop ! Stai asa ! Vreau sa stiu cum de s-a ajuns de la nimic la .... acel bulgare de marimea unei stele !”
Dar s-au gandit ca varianta cu punctuletul este mult mai plauzibila si daca ei pot convinge ca totul a fost inghesuit, condensat in ceva de marimea doar a unui punctulet, atunci poate lumea o sa treaca peste acel fapt ascuns si teoria va fi
credibila ! Atunci lumea va accepta ideea ca din nimic s-a ajuns la…… un punctulet !
Si apoi totul a explodat, universul isi mareste volumul continuu….si asa mai departe…
Dar vreau sa va amintesc ca acel punctulet, chiar asa mic, tot ar trebui sa contina toate stelele, planetele, cometele, toata materia !
Ceva ce ei nu pot explica. Este exact ca si cum am lua 10 terenuri de fotbal si le-am inghesui intr-un bulgare de marimea unui fruct.. Acel bulgare, cat de mic ar fi , oricum ai lua-o, contine in el tot 10 terenuri de fotbal ! Si daca acel bulgare de marimea unui fruct il presam pana se ajunge la marimea unei nuci, chiar si asa, el tot 10 terenuri de fotbal contine ! Si daca il presam mai departe pana ajunge la marimea unui punctulet, el tot 10 terenuri de fotbal contine !
Deci nu putem accepta teoria evolutionista si a celor ce sustin crearea universului prin teoria Bing-Bang-ului, intrucat, nu se poate ca din nimic, sa se ajunga la un punctulet ce contine comprimat intreg..universul !
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin Dec 16, 2011 10:13 am

EmaLovesJesus a scris:

Totusi, materia si energia nu pot fi create din …nimic !

Asta nu spune nimeni, cu atat mai putin Stiinta care a dovedit incontestabil ca acestea au aparut la Big-Bang.

Citat :

De asemenea, energia si materia nu pot fi distruse complet, nu pot fi eliminate, nu pot fi facute sa dispara.
Ce frumos!
Asta inseamna ca Dumnezeu nu este Atotputernic!

Citat :

Astea fiind spuse, vreau sa va ganditi la tot ceea ce exista in univers : avem materie si energie in intregul univers.
Avem si dovada tot STIINTIFICA ca materia si energia au aparut la Big-Bang

Citat :

Pentru ca la un moment dat ar fi trebuit sa se treaca de la NIMIC la…materie si energie,
Daca nimic nu exista fara sa fie creat, atunci cine l-a creat pe Dumnezeu?
Si tot asa daca accepti ideea ca Dumnezeu este necreat si a existat din totdeauna, tot asa poti accepta si ideea ca si ceea ce a existat inainte de Big-Bang a existat intotdeauna.

Citat :

Oamenii de stiinta atei nu au avut un raspuns pentru asta.
Pesemne ca aia erau religiosi!
Altfel stiau ca absolut toate legile au aparut doar dupa Big-Bang, in asa numitele "ere" de uriase transformari!

Citat :

“ De unde provine toata aceasta energie si materie in univers ?

Poi nu e clara?
De la Big Bang, sau tu nu crezi in Big-Bang ptr ca tu traiesti in lumea credintei si pentru tine stiinta nu exista?

Citat :

Bineinteles, ca cei care cred in Dumnezeu, cred ca Dumnezeu influenteaza universul si deci universul este un sistem deschis.
De care "dumnezeu" vorbesti, ca sunt peste 1000 ?
Cred ca nu poti sa aduci nici cea mai mica dovada stiintifica, sau explicatie bazata pe realitate si nu pe imaginatie la nivelul unui copil de 5 ani ca exact Dumnezeul Bibliei este creatorul si nu Marele Arhitect al Masonilor!
Citat :

Pentru ca daca un ateu ar fi incercat sa spuna ca din NIMIC s-a ajuns la o bucata mare cat o stea
Aia spun doar ateii prosti! Adica acei atei deveniti atei din din credinciosii egoisti si egocentristi care nu au acceptat rigorile vietii de credincios bezmetic!

Citat :

Vreau sa stiu cum de s-a ajuns de la nimic la .... acel bulgare de marimea unei stele !”
Daca vrei sa stii, atunci documenteze-te!
Uite aici un mic aperitiv:

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

Dupa ce ai citit si RETINUT tot textul si daca totusi iti ramane ceva neclar in acest text, te astept cu intrebari referitoare la acest text privind problema pe care nu ai inteles-o din el!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin Dec 16, 2011 11:07 am

Intrebare!
Daca tot se spune ca Isus si-a dat viata ptr iertarea pacatelor noastre, din ce cauza astepati Apocalipsa?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin Dec 16, 2011 1:21 pm

Soimos a scris:
Intrebare!
Daca tot se spune ca Isus si-a dat viata ptr iertarea pacatelor noastre, din ce cauza astepati Apocalipsa?
Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul și pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.
Pentru ca este Cuvantul lui Dumnezeu si el se va implini suta la suta.Chiar,pe tine nu te pune pe ganduri vazand ca se intampla multe lucruri intocmai cum este scris?De exemplu cu mii de ani in urma este scris ca va aparea CIP-ul fara de care nu vom putea sa vindem sau sa cumparam.Oamenii de stiinta au cheltuit milioane de dolari ca sa ajunga la concluzia ca locul optim pentru a fi implantat, este pe frunte sau pe mana,ceea ce Biblia a consemnat.Si unul din grupul oamenilor de stiinta,dupa ce a realizat ca a luat parte la aceasta inventie ,s-a pocait.
ote]
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin Dec 16, 2011 8:30 pm

Soimos a scris:
Intrebare!
Intrebarea asta ti-a venit in minte in timp ce mancai mici si ragaiai bere?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam Dec 17, 2011 8:38 am

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Intrebare!
Evident ca nu!
Mi-a venit atunci cand am vazut la televiziunea germana un reportaj despre niste idioti din Ro care asteptau 2 zile la o coada imensa ca sa linga o icoana plina de ciuperci si de microbi si mai ales atunci cand am vazut cum se calcau in picioare niste animale cu aspect uman(oi de turma) ptr o sarmala de p(r)ost, si un galgait de apa sfintita cu microbi de coli!
Te asigur ca nemtii s-au distrat copios cand au vazut cat de proaste sunt "oile din turma Domnului" in Romania
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam Dec 17, 2011 2:12 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Intrebare!
Evident ca nu!
Mi-a venit atunci cand am vazut la televiziunea germana un reportaj despre niste idioti din Ro care asteptau 2 zile la o coada imensa ca sa linga o icoana plina de ciuperci si de microbi si mai ales atunci cand am vazut cum se calcau in picioare niste animale cu aspect uman(oi de turma) ptr o sarmala de p(r)ost, si un galgait de apa sfintita cu microbi de coli!
Te asigur ca nemtii s-au distrat copios cand au vazut cat de proaste sunt "oile din turma Domnului" in Romania

Nu toti crestinii merg la icoane ca sa se inchine.Eu ma rog in Duh si Adevar.Dumnezeu este pretutindeni.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam Dec 17, 2011 7:25 pm

EmaLovesJesus a scris:

Nu toti crestinii merg la icoane ca sa se inchine.Eu ma rog in Duh si Adevar.Dumnezeu este pretutindeni.
Nu era un raspuns adresat tie ci acelui preot ortodox raspopit cu numele de Mihai, cae m-a intrebat ce ai vazut mai sus!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam Dec 17, 2011 7:35 pm

OK.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum Dec 18, 2011 5:38 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu era un raspuns adresat tie ci acelui preot ortodox raspopit cu numele de Mihai, cae m-a intrebat ce ai vazut mai sus!
Desi nu sunt fan Einstein, ii dau dreptate cand zice ca universul si prostia omeneasca sunt infinite. Dragoseeeeeee, ia zi-le tu manca-ti-as gura, sunt eu preot?( in caz ca nu ma recunoasti, sunt eu Picaso, pardon gaspar=laurentiu) Laughing Laughing ca preaNefericitul Soimos chiar a luat in serios ce a zis preaNeinteleptul Black Velvet cand a afirmat ca as fi preot.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar Dec 18, 2012 4:56 pm

Se stie ca biserica crestina, mai ales pe vremea cand exista Inchizitia, a ucis milioane de oameni care nu acceptau religia crestina.
Dar in Biblie in Deuteronom 13:1 (adica in LEGE) li se cere supusilor lui Dumnezeu sa ii ucida pe cei care fac minuni asa cum a facut Isus, dar si pe toti aceia care ii urmeaza pe acesta, si s-au indepartat de Dumnezeul care i-a scos din robia egipteana.
Oare nu va dati seama ca tocmai religia crestina este aceea care i-a indepartat de Dumnezeul care i-a eliberat pe evrei din robia faraonilor, si astfel crestinii se inchina unui alt Dumnezeu, adica unuia care face minuni ca sa fie crezut ca Dumnezeu, adica il urmeaza exact pe acela despre care Dumnezeu le cere sa fie ucis!
Im acest context cand Dumnezeu Creatorul cere uciderea lui Christos si a celor care il urmeaza, cum va explicati ca Inchizitia Bisericii Crestine incalca ceea ce cere Creatorul in LEGE, si i-a ucis tocmai pe cei care nu credeau in "dumnezeul" cel pe care Dumnezeu Creatorul cere sa fie omorat?

In acest context nu vi se pare ca religia crestina a facut o mare greseala [entru ca a incalcat exact ceea ce cere Legea lui Dumnezeu?
Nu vi se pare o aberatie sa credeti in Dumnezeu, dar in acelasi timp sa va bateti joc de Legea Sa...si culmea absurdului este ca va mai si rugati acestui Dumnezeu sa va ajute in rugaciuni ca Tatal Nostru!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Astazi la 5:48 am

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dueluri de pe alte forumuri-
Mergi direct la: