Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Cand s-a nascut Diavolul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Cand s-a nascut Diavolul   Sam Dec 24, 2011 3:59 pm

Ca sa lamurim lucrurile hai sa facem o mica documentatie si o analiza a situatiei generale in aceasta problema in religiile mozaica si crestina bazandu-ne pe Biblie, dar si pe documentatie stiintifica!

Sa incepem cu religia mozaica care este fundamentul care a stat la baza crestinismului, si observam faptul ca in religia mozaica si in Tanach, (scriptura religiei iudaice, rebotezata de crestini in Vechiul Testament), raul nu exista, sub forma unei forte personalizate independente, care sa sa se opuna Creatorului, pe motivul ca Dumnezeu este Atotputernic si creatia Sa il iubeste si nici nu are puterea sau vointa sa i se opuna.

Asadar conform religiei iudaice "Raul" nu a fost creat de nimeni, el a aparut pentru noi oamenii odata cu legenda "fructului oprit", atunci cand Adam si Eva au gustat din Pomul Cunoasterii Binelui si Raului, adica atunci cand Omul a primit "liberul arbitru" si libertatea de a alege intre a face bine sau rau.
Dar acestea nu sunt rezultante ale unei forte diabolice, ci a inclinatiilor catre apucaturi rele si nechibzuite ale firii omenesti datorate lipsei de educatie.

De mentionat ca in Tanach, la fel ca si in intreaga religie mozaica, Sarpele din gradina Edenului, nu este Diavolul, pentru ca in religia iudaica nu se cunosc notiunile de Diavol sau "pacat originar",si "inger cazut", iar Satan este un biet inger pozitiv care face tot ce ii porunceste Dumnezeu ne iesindu-i din cuvant!.

IN CONCLUZIE se poate afirma fara greseala ca Raul, ca forta Diabolica a aparut odata cu CRESTINISMUL, sau ca poate a fost inventat de crestini, mai exact de parintii bisericii!

Hai sa incercam sa deslusim aceasta taina a aparitiei Diavolului pe pamant si sub pamant, adica in Iad, si sa vedem ce gasim in tezxtele sfinte considerate ca fiind Cuvantul lui Dummnezeu:
Sa incepem cu Apocalipsa 12.12 unde vedem ca Dumnezeu tatal il numeste Diavol pe cineva ...probabil pe fiul razvratit din Isaia 14, 12
si iata ca asa aflam cine este Diavolul, cel azvalit la pamant (din "atata dragoste ptr fiul Sau")
De aceea bucurați-vă, ceruri, și voi cari locuiți în ceruri! Vai de voi, pămînt și mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă știe că are puțină vreme.

si iata ce zice Diavolul = Lucifer:

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.

Cu precizarea ca steau stralucitoare a diminetii este Luceafarul care se numeste Lucifer in limba latina!

Dupa ce am observat in 12.12 ca Dumnezeu atat de mult si-a iubit Fiul...zice El Diavolul, incat l-a azvarlit pe pamant, apoi am vazut cum Fiul (Diavolul sau Lucifer)isi trimite un inger sa-i vesteasca Biserica (crestina) ptr ca ea este bazata pe Petru ...cel care a primit solia de la ingerul lui Lucifer si iata cum ne povesteste chiar Petru acest lucru:

2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre
.

Dupa ce am stabilit cine era Diavolul aruncat pe pamant, acum sa vedem cine si din ce s-a nascut in seara de Craciun!
O fi fost el un copil ca orsicare, o fi fost el Dumnezeu, sau poate el este Diavolul????

Ptr asta ar trebui sa studiem Taina Treimii, pentru ca fara aceasta Mare Taina, Iisus este un copil ca orsicare altul, pentru ca in aceasta taina a "sfintei Treimi" ar trebui sa avem dovada precum ca Isus este Dumnezeu sau Fiul lui Dumnezeu!
Am cautat in Biblie raspunsul la aceasta intrebare, si ce credeti?
In Biblie nu exista nici un cuvintel despre nasterea lui Isus din Sfanta Treime si tot nimic despre povestea "Sfintei treimi"!

Oare cum asa? Nu este Biblia Cuvantul lui Dumnezeu?
Pai daca este, de ce nu scrie nimic despre Treime ... ptr ca chiar aceata Treime este cel mai important lucru si ne dovedeste ca Isus este de natura Divina, ... sau nu Craciunul este cea mai importanta sarbatoare a crestinatatii in care sarbatorim Nasterea Domnului nostru Isus-Christos care a fost fost "rodul" Duhului Sfant?

Fara Santa Treime, Isus nu este Dumnezeul adevarat din Dumnezeu adevarat, ci unul din cele 7 miliarde de "fii ai lui Dumnezeu" asa cum sunt toti pamantenii de azi, multi dintre ei nascuti in grajduri de locuinte ... asa cum s-a nascut si Isus.

Oare de cine si unde este scrisa aceasta mare "taina" ptr ca despre ea, nu gasim absolut nimic in Biblie?

O mai fi si o alta scriptura "sfanta" in afara Bibliei in care sa gasim descrisa aceasta mare taina????
Am cautat ... si din pacate NU ESTE!

Pai cum sa nu fie daca in ea este vorba chiar de "Taina Treimii" si de nasterea Domnului nostru Isus-Christos?

Taina Treimii incepe atunci cand Treimea indivizibila, si-a trimis Duhul Sfant, (un Duh inseparabil de Treime), sa o fecundeze pe fecioara Maria, bineinteles prin metode crestine, si din aceasta sarcina s-a nascut chiar Fiul Isus, adica acea parte a Treimii care a participat pasiv la fecundare.

Oare cum vi se pare atunci cand cel care o fecundeaza pe Maria este viitorul ei Fiu, iar acel fiu inca nenascut o fecundeaza propria sa viitoare mama?
Dar cum ar fi daca din acea sarcina, nu se naste un copil oarecare, ci chiar acela care a fecundat-o, ...cum vi se pare?

Nu vi se pare de-a dreptul DIABOLIC ?

Nu vi se pare o socoteala draceasca, sa fii si propriul tau tata si in acelasi timp si propriul tau fiu, nascut din incestul in care ai fecundat-o pe propria ta mama ????

Ati auzit sau va puteti inchipui vreodata ceva mai diabolic decat asta?

Nah ... acum intelegeti din ce cauza Diavolul a aparut odata cu Isus?
...si bineinteles odata cu crestinismul!

Intelegeti faptul ca in desert Isus a stat de vorba cu sine insusi,(adica cu Diavolul) ca sa-si puna la cale Marele plan genial de prostire a omenirii, acum intelegeti din ce cauza ne-a spus Dumnezeu in Apoca.12.12 ca-l trimite pe pamant pe Diavol?

Intelegeti din ce cauza prorocii, apostolii si evanghelistii, la fel ca si cei trei magi au vazut aceasta aruncare din ceruri ca o cadere a Luceafarului = Lucifer?
Acum intelegeti de ce Isus le-a dat ucenicilor sai puterea de a lucra cu Diavolul!(vezi Luca 9.1)

Acum intelegeti de ce Isus ca sef al legiunilor de diavol a avut putere sa bage diavolii in porcii care s-au aruncat in mare?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Dec 27, 2011 2:31 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Sam Dec 24, 2011 8:51 pm

In Vechiul Testament gasim multe profetii despre nasterea Domnului nostru Isus Hristos. Gen.49:10 ,, Toiagul de
domnie nu se va depărta din Iuda, nici toiagul de cârmuire dintre
picioarele lui, până va veni Șilo, și de El vor asculta popoarele.'' Numeri 24:17 ,,Îl
văd, dar nu acum, Îl privesc, dar nu de aproape. O stea răsare din
Iacov, un toiag de cârmuire se ridică din Israel. El străpunge laturile
Moabului și prăpădește pe toți copiii lui Set. ''Deutronom 18:15,,
Domnul Dumnezeul tău îți va ridica din mijlocul tău, dintre frații tăi, un proroc ca mine: să ascultați de el!''Isaia 7:14,,De
aceea, Domnul însuși vă va da un semn: „Iată, fecioara va rămâne
însărcinată, va naște un Fiu și-I va pune numele Emanuel.'' Ieremia
23:5,,Iată vin zile, zice
Domnul, când voi ridica lui David o Odraslă neprihănită. El va împărăți,
va lucra cu înțelepciune și va face dreptate și judecată în țară.'' Osea 6:3,, Să cunoaștem, să
căutăm să cunoaștem pe Domnul! Căci El Se ivește ca zorile dimineții și
va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primăvară care udă pământul!” Psalmul 72:10,, Împărații Tarsisului și ai ostroavelor vor plăti biruri, împărații Sebei și Sabei vor aduce daruri.'' Isaia 9:6,7,Căci
un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat, și domnia va fi pe umărul
Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele
veșniciilor, Domn al păcii .El va face ca domnia Lui să crească,
și o pace fără sfârșit va da scaunului de domnie al lui David și
împărăției lui, o va întări și o va sprijini prin judecată și
neprihănire, de acum și-n veci de veci; iată ce va face râvna Domnului
oștirilor.''

Vedem
ca aceste profetii s-au implinit intocmai asa cum au fost scrise,
pentru ca Gura Domnului a vorbit. Cuvantul lui Dumnezeu este Da si amin.
Se apropie cea mai importanta sarbatoare pe care toti crestinii,
indiferent de confesiune sau de culoarea religioasa o sarbatoresc cu
multa bucurie si fericire. Din pacate, unii crestini sarbatoresc
craciunul, dar noi sarbatorim nasterea Domnului nostru Isus Hristos. El a
venit pe acest pamant cu scopul ca sa salveze lumea din felul desert de
vietuire, ca sa ierte pacatele si sa elibereze de boala si neputinta.
Prin jertfa Lui,Isus impaca cerul cu pamantul. El este darul lui
Dumnezeu pentru omenire. Acest copilas din Betleem care ne-a fost dat a
venit sa aduca o pace fara sfarsit pentru fiecare dintre noi. Prin El
primim viata vesnica. Numele
lui Emanuel inseamna ''Dumnezeu este cu noi''. Ce promisiune minunata,
sa stii ca Dumnezeu cel atotputernic este cu tine, te calauzeste, iti da
protectie, te ajuta, Ii pasa de tine si iti poarta de grija. Cu totii
ne pregatim pentru aceste sarbatori, gospodinele vor prepara tot felul
de mancaruri gustoase ,vor face prajituri speciale pentru colindatori.
Exista pericolul ca in valtoarea pregatirilor , urmand niste datini si
obiceiuri sa pierdem din vedere esentialul. Sa nu ne trezim ca tinem
sarbatorile si sa uitam de cel mai important Sarbatoritul. Va felicit cu
ocazia acestei sarbatori minunate si va doresc tuturor celor care
faceti parte echipa ,,Crestin Total' 'administratorului Iacob Emanuel,
tuturor celor care si-au adus contributia intr-un fel sau altul pentru
ca sa fie un site de calitate, tuturor cititorilor fideli si tuturor
crestinilor, va doresc ca bucuria nasterii Domnului Isus sa va patrunda
in suflet sa va aduca pace si iubire,
intelepciune si speranta. Doresc ca El sa se nasca in fiecare inima de
roman. Si nu numai!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Sam Dec 24, 2011 10:12 pm

EmaLovesJesus a scris:
Vedem
ca aceste profetii s-au implinit intocmai asa cum au fost scrise,
Poate vezi tu in imaginatia ta grin ca in realitate nu s-a implinit nimic lol!

Citat :
pentru ca Gura Domnului a vorbit. Cuvantul lui Dumnezeu este Da si amin.
tavaleala Atat stie dumnezeul tau sa spuna hohot

Citat :
Se apropie cea mai importanta sarbatoare pe care toti crestinii,
indiferent de confesiune sau de culoarea religioasa o sarbatoresc cu
multa bucurie si fericire. Din pacate, unii crestini sarbatoresc
craciunul, dar noi sarbatorim nasterea Domnului nostru Isus Hristos.

Bravo, bravo din toata inima! Nici nu stii cat ma bucur eu, ca pagan, ca voi crestinii sarbatoriti un sabat pagan, inca o data BRAVO! Ma bucur si de faptul ca voi n-ati fost in stare sa-i gasiti Isusului vostru alta zi in care sa-i serbati nasterea, cu toate ca a fost nascut altadata, decat in ziua unui sabat pagan!

Ma bucur ca va serbati zeul folosindu-va de datinile si traditiile pagane! Sa mancati cu spor cozonacul ce semnifica butucul anticului ZEU TORR si sa stati in jurul pomului sau cu stea pagana in varf!

Sarbatori fericite!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Sam Dec 24, 2011 10:52 pm

Si ce doresti sa spui ,ca tu nu mananci,tii post?Ce vezi tu rau ca noi Il sarbatorim pe Mantuitorul nostru?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Sam Dec 24, 2011 11:04 pm

O sa inchei discutiile cu tine, pentru ca tu dovedesti ca nu esti capabila sa intelegi ceea ce-ti spun ceilalti, repeti doar ca o moara hodorogita niste sloganuri crestine, nimic mai mult.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Sam Dec 24, 2011 11:06 pm

OK!Noapte buna!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Dum Dec 25, 2011 8:48 am

EmaLovesJesus a scris:
Si ce doresti sa spui ,ca tu nu mananci,tii post?Ce vezi tu rau ca noi Il sarbatorim pe Mantuitorul nostru?
Singurul mantuitor este Omul cu Multa Carte dar si asta NUMAI atunci cand este membru al unei societati dezvoltate.

Faptul ca eu spun adevarul il vezi zilnic, si anume atunci cand oamenii se imbolnavesc si cauta ajutor, si atunci vedem ca absolut toti uita sa fie mantuiti de necazul lor la biserica si sa-i ajute Dumnezeu, si vedem ca milioane de credinciosi se duc sa caute mantuirea in spitale!
Oare cum iti explici asta?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Dum Dec 25, 2011 9:39 am

Ultimele cuvinte ale unor oameni celebri:

Unul din cele mai mari mistere ale vietii, este moartea, iar În ultimele clipe oamenii sunt cuprinși de sinceritate.

Ultimele cuvinte ale unor oameni celebri:

robabil nu este nimic mai expresiv decât mărturia unui muribund. Chiar și mincinoșii recunosc în aceste clipe adevărul. O privire pe patul morții
dovedește adesea mai mult decât marile cuvinte și lucruri din timpul vieții.
În momentul în care oamenii se văd în fața morții, își pierd masca și devin ei înșiși. Unii trebuie să recunoască faptul că au construit pe nisip, că s-au dedicat unei iluzii și au pășit pe urmele unei mari minciuni. Scriitorul Aldous Huxley în prefața la cartea sa "Frumoasa lume nouă" arată că toate lucrurile ar trebui judecate ca și cum le-ai privi de pe patul de moarte. Biblia spune: "Învață-ne să ne amintim că va trebui să murim, ca să devenim înțelepți" (Ps.90:12)

VOLTAIRE, celebrul batjocoritor, a avut un sfârșit îngrozitor. Infirmiera care îl îngrijea a spus: "Pentru toți banii Europei nu vreau să mai văd un
necredincios murind!" El a strigat toată noaptea după iertare.

DAVID HUME, ateul, a strigat: "Sunt în flăcări!" Disperarea sa constituia o imagine groaznică.

HEINRICH HEINE, marele ironic, s-a pocăit mai târziu. Spre sfârșitul vieții sale a mai scris poezia: "Distrusă este vechea liră pe stânca numită
Hristos! Lira cea strunită de duhul rău pentru serbarea păcătoasă. Lira
cea care trezea revolta, cânta îndoiala, batjocura și decăderea. O
Doamne... O Doamne, eu îngenunchez înaintea Ta, iartă, iartă-mi cântarea mea!"

Despre NAPOLEON a mărturisit medicul său: "Împăratul muri singur și părăsit. Lupta sa cu moartea fu îngrozitoare."

CEZARE BORGIA, un om de stat: "M-am îngrijit de toate lucrurile în timpul vieții mele, numai de moarte nu, și acum trebuie să mor cu totul
nepregătit."

TALLEYRAND, ministru francez: "Eu îndur chinurile celor pierduți."

CAROL AL IX-LEA, regele Franței: "Eu sunt pierdut, o recunosc limpede."

MAZARIN, cardinal al Franței: "Suflete, ce se va alege din tine?"

HOBBES, un filosof englez: "Eu stau în fața unui salt înfiorător în întuneric."

SIR THOMAS SCOTT, a fost președinte al Parlamentului britanic: "Până în
clipa de față n-am crezut că există nici Dumnezeu, nici iad. Acum știu
și simt că există amândouă, și eu sunt dat pradă pieirii prin judecata
dreaptă a Celui Atotputernic."

GOETHE, cel mai mare poet german: "Mai multă lumină!"

NIETSCHE, un filozof german, considerat de unii drept cel mai mare exponent al ateismului, a murit nebun. La 16 ani a scris unui prieten despre Iisus: "Știu că dacă nu Îl găsesc, nu voi primi răspuns la viața mea." Iar la sfârșitul vieții a spus: "Vai de cel ce nu are patrie."

LENIN a murit cu mințile întunecate. El a cerut iertare meselor și scaunelor pentru păcatele sale. Tineretul revoluționar de astăzi va protesta cu tărie că acest lucru nu este în nici un caz adevărat. Ar fi chiar prea penibil să recunoască că zeul a milioane de oameni s-a compromis pe sine atât de deschis.

ZINOVIEV, președintele Internaționalei Comuniste, ucis de Stalin: "Ascultă, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Dumnezeu!"

IAGODA, șeful Poliției Secrete ruse: "Trebuie să existe un Dumnezeu. El mă pedepsește pentru păcatele mele".

IAROSLAVSKI, președintele Mișcării Ateiste Internaționale: "Vă rog, ardeți toate cărțile mele. Priviți pe Cel Sfânt! El mă așteaptă de mult timp: El este aici."

ISUS HRISTOS: "S-a împlinit!"

Voltaire, David Hume și alții ar fi râs sau ar fi luat cu siguranță în batjocură dacă li s-ar fi explicat în timpul vieții lor că fără Iisus ar fi pierduți pentru veșnicie. Cu toate acestea au trebuit să recunoască în final că Biblia are dreptate când spune: "Omului îi este dat să moară o singură dată, apoi urmează judecata" (Evrei 9:27). Cum vei muri tu? Va fi și pentru tine prea târziu? Care vor fi ultimile tale cuvinte? Gândește la
aceasta...

Drag cititorule, trebuie să ți-o spun, chiar de o vei accepta sau nu: Fără Isus, fără iertarea păcatelor tale prin sângele Său, vei fi pierdut. Și anume, vei fi pierdut, dinaintea unui Dumnezeu Sfânt, într-un mod absolut, total și veșnic. Dacă tu crezi că prin moarte se va sfârși totul vei fi unul dintre cei mai înșelați oameni.
Există doar unul care te poate salva: ISUS HRISTOS. Oare crezi într-adevăr că oamenii citați înainte au jucat doar o comedie la
sfârșitul vieții lor? Fără a avea pace cu Dumnezeu moartea rămâne o
realitate îngrozitoare, dinaintea căreia fuge întreaga omenire. Nimeni
nu vrea să audă de ea, o elimină din conștiința sa. Însă crezi și tu că
tactica struțului este o soluție înțeleaptă?

Un chinez comunist care a pledat pentru execuția multor creștini a venit la un predicator și a spus: "Am văzut pe mulți dintre voi murind. Creștinii mor într-un fel deosebit. Care este oare secretul vostru?"

Vrei și tu să-l cunoști? Dacă vei veni cu inima ta la Iisus Hristos și vei vrea cu adevărat să ai pace cu Dumnezeu, atunci poți rosti această rugăciune:

"Doamne Iisuse, Te rog, iartă-mi întreaga vină și păcatul meu, revolta mea și viața mea egoistă. Îți mulțumesc că ai murit pentru mine și că ai plătit cu sângele Tău prețul pentru păcatele mele. Te rog, vino acum în viața mea. Îți deschid inima și Te rog să fii de acum Domnul meu. Îți
mulțumesc că mă asculți și mă primești".

Nu are importanță felul de exprimare, ci starea inimii tale. Îndrăznește. Iisus spune: "Cine vine la Mine, pe acela nu-l voi izgoni afară." Numai Iisus a luat puterea morții.

Tu poți trece cu siguranță și cu un zâmbet peste aceasta și să izgonești din gândirea ta ceea ce tocmai ai citit, însă în felul acesta nu vei putea fugi din fața morții. Ce vei face atunci?
"Doamne, spune-mi care este sfârșitul meu, care este măsura zilelor
mele, ca să știu cât de trecător sunt. Iată, timpul vieții mele este ca o
nimica înaintea Ta. Da, orice om este doar o suflare, oricât de sigur
s-ar ține!" (Ps.39:5-6). De aceea spune profetul Amos: "Pregătește-te
să-L întâlnești pe Dumnezeul tău!"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Dum Dec 25, 2011 10:45 am

Oare nu iti pui intrebarea de ce acesti oameni celebrii au trait majoritatea in perioada cand Stiinta inca umbla cu Pampersi?

As vrea sa-mi postezi si parerea unui medic neuropsiholog la fel de celebru, ptr ca macar acela isi bazeaza afirmatiile pe Cunoastera Stiintifica si nu pe Credinta Irationala!

In orice caz ma asteptam sa raspunzi la subiectul propus in topic!
Si daca nu te superi voi muta aceasta postare la un topic in care se discuta tema mortii!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Dum Dec 25, 2011 9:16 pm

Normal ca mergem la medici,pentru ca lucrurile descoperite sunt ale oamenilor,iar cele nedescoperite sunt ale oamenilor.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Dum Dec 25, 2011 10:37 pm

EmaLovesJesus a scris:
Normal ca mergem la medici,pentru ca lucrurile descoperite sunt ale oamenilor,iar cele nedescoperite sunt ale oamenilor.
te rog citeste mai atent intrebarile puse ptr ca tema cu medicii nu era pe topicul asta.
Pe topicul astate intrebam de ce nu ne prezinti parerile unor specialisti in domeniu, de ex neuropsiholog renumit!
Ptr ca parerile unui "om de stat" ca cezare Borgia, un criminal ordinar, nu cred ca pot fi trecute la capitolul argumente!

Iar referitor la parerea ta aceea cu mersul la medici, ...asta este o tradare fata de crestinism ptr ca pe voi va salveaza si va mantuieste atoputernicu, si poate asta se supara ca renuntati la serviciile LUI, ptr a profita de serviciile unor oameni care conform versetului de mai jos, s-au indepartat de credinta ptr a urma mincinoasa stiinta!

1 Timotei 6.
20. O, Timotei, pazeste comoara ce ti s-a încredintat, departandu-te de vorbirile deșarte și lumești și de impotrivirile stiintei mincinoase,
21. Pe care unii, marturisind-o, au ratacit de la credinta.

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 7:23 am

Imi cer scuze daca raspunsul meu a fost off-topic.Dar eu nu faceam altceva decat doream sa iti demonstrez ca si cei cu multa scoala ,mor.Ceea ce conteaza este locul unde isi vor petrece vesnicia.Nu vreau sa ma intelegi gresit.Nu sunt contra stiintei si studiilor,dar doresc sa subliniez ca acestea nu pot sa ne ajute daca nu ne intoarcem la Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 8:40 am

EmaLovesJesus a scris:
Imi cer scuze daca raspunsul meu a fost off-topic.Dar eu nu faceam altceva decat doream sa iti demonstrez ca si cei cu multa scoala ,mor.Ceea ce conteaza este locul unde isi vor petrece vesnicia.Nu vreau sa ma intelegi gresit.Nu sunt contra stiintei si studiilor,dar doresc sa subliniez ca acestea nu pot sa ne ajute daca nu ne intoarcem la Dumnezeu.

Faptul ca ai mai multa scoala nu inseamna ca esti specialist in absolut toate, numai cei fara scoala asa cum a fost ceausescu au crezut asta.

Ptr fiecare domeniu trebuie sa consulti specialistii in acel domeniu, ptr ca nu poti consulta un inginer de drumuri, ptr o operatie de cataracta la ochi.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 9:07 am

Ai perfecta dreptate.Cel care le cunoaste pe toate este unul singur:Dumnezeu!Noi cunoastem in parte si cu cat ne apropiam mai mult de oceanul cunostintei,vedem cat suntem de limitati,de micuti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 11:31 am

EmaLovesJesus a scris:
Ai perfecta dreptate.Cel care le cunoaste pe toate este unul singur:Dumnezeu!
Ai dreptate!
Singurul Dumnezeu creator este Societatea Dezvoltata a oamenilorv Rationali ...si faptul ca eu nu bat campii cand fac asemenea afirmatii il vedem in faptul ca specialistii acestei societati imbunatatesc creatia lucrand exact cu metodele folosite de Creator, adica genetica, medicina, bioingineria
Citat :

Noi cunoastem in parte si cu cat ne apropiam mai mult de oceanul cunostintei,vedem cat suntem de limitati,de micuti.
Daca te referi la omul singuratic, ai dreptate, doar ca omul este o fiinta sociala si solutia singuratatii este una total gresita!
Nu acelasi lucru se poate spune despre oamenii inteligenti si rationali care au inteles ca omul unit in ceea ce se numeste Societate, are puteri INFINITE, si ca aceasta societate este mai puternica decat Dumnezeu, ptr ca ea actioneaza vizibil, si rezultatele ei se rasfrang asupra fiecarui membru al acestei societati ... asta spre deosebire de piticul impotent care exista in capetele unora aberati de atata credinta bazata pe irationalitate si indoctrinare!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 1:34 pm

Niciodata omul nu se va ridica mai presus decat Dumnezeu.Unii oameni au dorit sa acumuleze cat mai multe posesiuni,bani ,putere ca sa fie mici dumnezei,dar au realizat ca nici banii nici puterea nu iti pot prelungi viata nici macar cu un minut.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 3:44 pm

EmaLovesJesus a scris:
Niciodata omul nu se va ridica mai presus decat Dumnezeu.Unii oameni au dorit sa acumuleze cat mai multe posesiuni,bani ,putere ca sa fie mici dumnezei,dar au realizat ca nici banii nici puterea nu iti pot prelungi viata nici macar cu un minut.

Corect, dar sa nu intram in alchimie Wink e mai complicat acolo
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 5:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Niciodata omul nu se va ridica mai presus decat Dumnezeu.

Nu a zis nimeni ca Omul, am zis SOCIETATEA, iar societatea este muuuult mai atotputernica decat dumnezeul vostru, fapt adeverit si de realitate!

Citat :

Unii oameni au dorit sa acumuleze cat mai multe posesiuni,bani...
Te referi la preoti si la pocaiti?
Ca doar astia sunt cei mai lacomi dupa bani!

Citat :

,dar au realizat ca nici banii nici puterea nu iti pot prelungi viata nici macar cu un minut.
Foarte gresit! Bag seama ca tu traiesti intr-o lume paralela!
Daca ai bani si putere poti sa iti cumperi inima, ficat, plamani si rinichi in caz de ai ramas in pana cu ele si iti mai poti prelungi viata!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 9:59 pm

Da,cu bani poti sa cumperi o inima,dar nu iubirea.Cu bani poti sa cumperi medicamente,dar nu sanatate.Cu bani poti sa cumperi posesiuni materiale,dar nu vesnicia.Banii sunt ca sa ne folosim de ei,nu sa ii iubim.Nu trebuie sa puna stapanire pe tine.Eu cand m-am intors la Dumnezeu am renuntat la multi bani ca sa il urmez pe Isus!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 11:19 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,cu bani poti sa cumperi o inima,dar nu iubirea.Cu bani poti sa cumperi medicamente,dar nu sanatate.Cu bani poti sa cumperi posesiuni materiale,dar nu vesnicia.Banii sunt ca sa ne folosim de ei,nu sa ii iubim.Nu trebuie sa puna stapanire pe tine.Eu cand m-am intors la Dumnezeu am renuntat la multi bani ca sa il urmez pe Isus!
Da pe Dumnezeu il poti cumpara cu bani?
De ce are nevoie "casa Domnului" si sarlatanii care slujesc acolo, de bani?
Si Isus ii blestema si le spune clar ca nu poti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona cu tot sufletul si cu toata inima, deci toti preotii sunt niste sarlatani si asta nu o zic eu ci asa cum am spus Isus!
Poi dumnezeu nu este atotputernic si nu poate sa le asigure mancare caldura si haine?

Fii linistita, mai putin si nu mai ai ce face cu banii, ptr ca vei avea un cip, asa cum au oamenii normali, un card, cu care platesti totul, fara sa ai nici-un ban la tine, si cum voi nu sunteti de acord cu cipurile, parca va vad ca muriti de foame asteptand ajutor de la atotputernicu Impotent!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 5:02 am

Dragul meu,din toate discutiile pe care le-am purtat cu tine pana in momentul de fata,tu mi-ai demonstrat ca prioritatea ta este sa ai multi bani,sa traiesti in confort.
Vezi cat esti tu de ,,orb,, d.p.d.v.spiritual?Scrie bine Cuvantul ca aveti ochi,dar nu vedeti!Vezi cat este de adevarat cu privire la acel CIP,si totusi ,pentru a avea papica,preferi sa iti petreci o eternitate in iad.

[*] Și a făcut ca toți, mici și mari, bogați și săraci, slobozi și robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte,

[*] și nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei. Iata ce vor suferi cei ce vor primi cip-ul:

[*]„Dacă se închină cineva fiarei și icoanei ei și primește semnul ei pe frunte sau pe mână,

[*] bea și el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; și va fi chinuit în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului.

[*] Și fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Și nici ziua, nici noaptea n-au odihnă cei ce se închină fiarei și icoanei ei și oricine primește semnul numelui ei!

Aici e înțelepciunea. Cine are
pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Și
numărul ei este șase sute șaizeci și șase.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 2:56 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dragul meu,din toate discutiile pe care le-am purtat cu tine pana in momentul de fata,tu mi-ai demonstrat ca prioritatea ta este sa ai multi bani,sa traiesti in confort.
Inseamna ca nu ai inteles decat o parte din prioritatile mele!
Prioritatea mea cea mai importanta este familia mea si pe aceasta directie este fericirea si viata in armonie a familiei mele si asta depinde radical de felul in care imi rezolv toate problemele apoi sanatatea mea si a familiei mele, apoi viitorul copiilor, apoi pregatirea mea profesionala si culturala de tip Long Life Learning (inavatura toata viata) si altele!
... dar asa cum ai zis "Viata in confort" si in decenta a familiei mele este un lucru foarte important pentru mine din cauza ca viata nu se conjunga numai cu verbul "a fi" sau "a avea", ci mai ales cu "A TRAII"! ... si nu poate sa-mi fie totuna daca eu si familia mea TRAIM fericiti sau nu sau daca traim bine sau rau, pentru ca nu avem zece vieti, ci doar una aici si acum pe pamant!(noi daca nu suntem crestini nu ne dorim sa avem viata vesnica in Iad) !

Citat :

Vezi cat esti tu de ,,orb,, d.p.d.v.spiritual?
Nu te supara dar tu nici macar nu ai habar de ceea ce este spiritualitatea!
religia nu are nimic in comun cu spiritualitea, ptr ca religia se ocupa de suflete si de sufletele mortilor si asta nu este spiritualitate ci spiritism , sau spiritualism!
Si in acest sens recunosc ca ai dreptate, nu sunt nici spiritist si nici spiritualist, ptr ca nu ma intereseaza sufletele dupa moarte.

Citat :

Scrie bine Cuvantul ca aveti ochi,dar nu vedeti!
Asta ti se potriveste si tie, dar probabil ca ar trebui sa scrie ca aveti minte si nu o folositi, ca se stie bine ca multe lucruri le vedem altfel cu "ochii mintii"!
Citat :

....,si totusi ,pentru a avea papica,preferi sa iti petreci o eternitate in iad.
Iadul fiind o facatura crestina se poate spune ca este facut numai ptr crestini!
De exemplu Yahwe nu are nici-un Iad, ci doar fiul sau ala razvratit si apoi aruncat pe pamant cel prorocit in Isaia 14.12

Pe Apocalipsa nu dau nici doi bani, si in curand cred ca voi deschide un topic in care sa lamuresc problema Apocalipsei!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 4:31 pm

Ai dreptate,traieste-ti viata atat cat o ai,macar aici sa te bucuri de tot ce poti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 8:15 pm

EmaLovesJesus a scris:
Ai dreptate,traieste-ti viata atat cat o ai,macar aici sa te bucuri de tot ce poti.
Pacat ca nu esti si tu atat de isteata sa intelegi ca dupa moarte nu este nimic, si sa faci si tu lucrul asta ptr tine si ptr viata care o mai ai!

....si si mai mare pacat este ca ti-ai vandut Viata, Mintea, Corpul si Sufletul unuia care se lauda ca e Lucifer si Stapanul cheilor Iadului si pe care Tatal lui in Cer il numeste Diavolul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 8:19 pm

Nu este nici un pacat.Traiesc frumos,sunt fericita si implinita!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Astazi la 5:46 am

Sus In jos

Cand s-a nascut Diavolul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: