Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Cand s-a nascut Diavolul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
DRAGOS
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 3:44 pm

EmaLovesJesus a scris:
Niciodata omul nu se va ridica mai presus decat Dumnezeu.Unii oameni au dorit sa acumuleze cat mai multe posesiuni,bani ,putere ca sa fie mici dumnezei,dar au realizat ca nici banii nici puterea nu iti pot prelungi viata nici macar cu un minut.

Corect, dar sa nu intram in alchimie Wink e mai complicat acolo
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 5:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Niciodata omul nu se va ridica mai presus decat Dumnezeu.

Nu a zis nimeni ca Omul, am zis SOCIETATEA, iar societatea este muuuult mai atotputernica decat dumnezeul vostru, fapt adeverit si de realitate!

Citat :

Unii oameni au dorit sa acumuleze cat mai multe posesiuni,bani...
Te referi la preoti si la pocaiti?
Ca doar astia sunt cei mai lacomi dupa bani!

Citat :

,dar au realizat ca nici banii nici puterea nu iti pot prelungi viata nici macar cu un minut.
Foarte gresit! Bag seama ca tu traiesti intr-o lume paralela!
Daca ai bani si putere poti sa iti cumperi inima, ficat, plamani si rinichi in caz de ai ramas in pana cu ele si iti mai poti prelungi viata!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 9:59 pm

Da,cu bani poti sa cumperi o inima,dar nu iubirea.Cu bani poti sa cumperi medicamente,dar nu sanatate.Cu bani poti sa cumperi posesiuni materiale,dar nu vesnicia.Banii sunt ca sa ne folosim de ei,nu sa ii iubim.Nu trebuie sa puna stapanire pe tine.Eu cand m-am intors la Dumnezeu am renuntat la multi bani ca sa il urmez pe Isus!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Lun Dec 26, 2011 11:19 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,cu bani poti sa cumperi o inima,dar nu iubirea.Cu bani poti sa cumperi medicamente,dar nu sanatate.Cu bani poti sa cumperi posesiuni materiale,dar nu vesnicia.Banii sunt ca sa ne folosim de ei,nu sa ii iubim.Nu trebuie sa puna stapanire pe tine.Eu cand m-am intors la Dumnezeu am renuntat la multi bani ca sa il urmez pe Isus!
Da pe Dumnezeu il poti cumpara cu bani?
De ce are nevoie "casa Domnului" si sarlatanii care slujesc acolo, de bani?
Si Isus ii blestema si le spune clar ca nu poti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona cu tot sufletul si cu toata inima, deci toti preotii sunt niste sarlatani si asta nu o zic eu ci asa cum am spus Isus!
Poi dumnezeu nu este atotputernic si nu poate sa le asigure mancare caldura si haine?

Fii linistita, mai putin si nu mai ai ce face cu banii, ptr ca vei avea un cip, asa cum au oamenii normali, un card, cu care platesti totul, fara sa ai nici-un ban la tine, si cum voi nu sunteti de acord cu cipurile, parca va vad ca muriti de foame asteptand ajutor de la atotputernicu Impotent!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 5:02 am

Dragul meu,din toate discutiile pe care le-am purtat cu tine pana in momentul de fata,tu mi-ai demonstrat ca prioritatea ta este sa ai multi bani,sa traiesti in confort.
Vezi cat esti tu de ,,orb,, d.p.d.v.spiritual?Scrie bine Cuvantul ca aveti ochi,dar nu vedeti!Vezi cat este de adevarat cu privire la acel CIP,si totusi ,pentru a avea papica,preferi sa iti petreci o eternitate in iad.

[*] Și a făcut ca toți, mici și mari, bogați și săraci, slobozi și robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte,

[*] și nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei. Iata ce vor suferi cei ce vor primi cip-ul:

[*]„Dacă se închină cineva fiarei și icoanei ei și primește semnul ei pe frunte sau pe mână,

[*] bea și el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; și va fi chinuit în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului.

[*] Și fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Și nici ziua, nici noaptea n-au odihnă cei ce se închină fiarei și icoanei ei și oricine primește semnul numelui ei!

Aici e înțelepciunea. Cine are
pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Și
numărul ei este șase sute șaizeci și șase.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 2:56 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dragul meu,din toate discutiile pe care le-am purtat cu tine pana in momentul de fata,tu mi-ai demonstrat ca prioritatea ta este sa ai multi bani,sa traiesti in confort.
Inseamna ca nu ai inteles decat o parte din prioritatile mele!
Prioritatea mea cea mai importanta este familia mea si pe aceasta directie este fericirea si viata in armonie a familiei mele si asta depinde radical de felul in care imi rezolv toate problemele apoi sanatatea mea si a familiei mele, apoi viitorul copiilor, apoi pregatirea mea profesionala si culturala de tip Long Life Learning (inavatura toata viata) si altele!
... dar asa cum ai zis "Viata in confort" si in decenta a familiei mele este un lucru foarte important pentru mine din cauza ca viata nu se conjunga numai cu verbul "a fi" sau "a avea", ci mai ales cu "A TRAII"! ... si nu poate sa-mi fie totuna daca eu si familia mea TRAIM fericiti sau nu sau daca traim bine sau rau, pentru ca nu avem zece vieti, ci doar una aici si acum pe pamant!(noi daca nu suntem crestini nu ne dorim sa avem viata vesnica in Iad) !

Citat :

Vezi cat esti tu de ,,orb,, d.p.d.v.spiritual?
Nu te supara dar tu nici macar nu ai habar de ceea ce este spiritualitatea!
religia nu are nimic in comun cu spiritualitea, ptr ca religia se ocupa de suflete si de sufletele mortilor si asta nu este spiritualitate ci spiritism , sau spiritualism!
Si in acest sens recunosc ca ai dreptate, nu sunt nici spiritist si nici spiritualist, ptr ca nu ma intereseaza sufletele dupa moarte.

Citat :

Scrie bine Cuvantul ca aveti ochi,dar nu vedeti!
Asta ti se potriveste si tie, dar probabil ca ar trebui sa scrie ca aveti minte si nu o folositi, ca se stie bine ca multe lucruri le vedem altfel cu "ochii mintii"!
Citat :

....,si totusi ,pentru a avea papica,preferi sa iti petreci o eternitate in iad.
Iadul fiind o facatura crestina se poate spune ca este facut numai ptr crestini!
De exemplu Yahwe nu are nici-un Iad, ci doar fiul sau ala razvratit si apoi aruncat pe pamant cel prorocit in Isaia 14.12

Pe Apocalipsa nu dau nici doi bani, si in curand cred ca voi deschide un topic in care sa lamuresc problema Apocalipsei!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 4:31 pm

Ai dreptate,traieste-ti viata atat cat o ai,macar aici sa te bucuri de tot ce poti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 8:15 pm

EmaLovesJesus a scris:
Ai dreptate,traieste-ti viata atat cat o ai,macar aici sa te bucuri de tot ce poti.
Pacat ca nu esti si tu atat de isteata sa intelegi ca dupa moarte nu este nimic, si sa faci si tu lucrul asta ptr tine si ptr viata care o mai ai!

....si si mai mare pacat este ca ti-ai vandut Viata, Mintea, Corpul si Sufletul unuia care se lauda ca e Lucifer si Stapanul cheilor Iadului si pe care Tatal lui in Cer il numeste Diavolul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 8:19 pm

Nu este nici un pacat.Traiesc frumos,sunt fericita si implinita!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mar Dec 27, 2011 9:25 pm

Ma bucur ptr tine!

Sper ca motivul nu este unul tot biblic ... fericiti cei saraci
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 7:18 am

Ti-am mai spus si ti-o repet.Dumnezeu m-a binecuvantat mai mult decat am putut sa ma gandesc eu.Dar banii si posesiunile sunt bune daca stiu sa ma folosesc de ele si sa le administrez.In nici un caz sa nu puna stapanire pe mine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 9:18 am

EmaLovesJesus a scris:
Ti-am mai spus si ti-o repet.Dumnezeu m-a binecuvantat mai mult decat am putut sa ma gandesc eu.Dar banii si posesiunile sunt bune daca stiu sa ma folosesc de ele si sa le administrez.In nici un caz sa nu puna stapanire pe mine.

Vad ca nu cunosti versetul la care m-am referit, si la care m-am ferit sa-i spun sfarsitul ca sa nu te simti lezata sau jignita ptr ca sincer ...nu am nicio dorinta de a te jigni sau de a te leza sau blama sau alte chestii negative de genul acesta!

zicala biblica suna asa: ...fericiti cei saraci ... cu duhul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 10:37 am

In ceea ce ma priveste,m-am imbogatit foarte mult spiritual.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 11:53 am

Soimos a scris:
Iar referitor la parerea ta aceea cu mersul la medici, ...asta este o tradare fata de crestinism ptr ca pe voi va salveaza si va mantuieste atoputernicu, si poate asta se supara ca renuntati la serviciile LUI, ptr a profita de serviciile unor oameni care conform versetului de mai jos, s-au indepartat de credinta ptr a urma mincinoasa stiinta!

1 Timotei 6.
20. O, Timotei, pazeste comoara ce ti s-a încredintat, departandu-te de vorbirile deșarte și lumești și de impotrivirile stiintei mincinoase,
21. Pe care unii, marturisind-o, au ratacit de la credinta.

Uite iti dau un verset dintr-o mai veche varianta a bibliei

O Timothy, keep that which is committed to thy trust, avoiding profane, vain babblings and oppositions of falsely named knowledge

Si se refera nu la stiinta, ci la contrazicerile ''fariseilor''( ca tine) din acea vreme, contraziceri ce erau considerate cunoastere, de fariseii ca tine bineinteles. Cand acel verset a fost scris, nimeni nu interzicea mersul la medici sau nu mai stiu eu unde. Tu scoti un cuvant din timpul de atunci si poate cu alt inteles si incerci sa-l introduci in spiritul vremurilor noastre si cu intelesul din vremurile noastre, lucru pe care doar ateii ignoranti il pot face
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 11:58 am

Soimos a scris:
Ca sa lamurim lucrurile hai sa facem o mica documentatie si o analiza a situatiei generale in aceasta problema in religiile mozaica si crestina bazandu-ne pe Biblie, dar si pe documentatie stiintifica!

Sa incepem cu religia mozaica care este fundamentul care a stat la baza crestinismului, si observam faptul ca in religia mozaica si in Tanach, (scriptura religiei iudaice, rebotezata de crestini in Vechiul Testament), raul nu exista, sub forma unei forte personalizate independente, care sa sa se opuna Creatorului, pe motivul ca Dumnezeu este Atotputernic si creatia Sa il iubeste si nici nu are puterea sau vointa sa i se opuna.

Asadar conform religiei iudaice "Raul" nu a fost creat de nimeni, el a aparut pentru noi oamenii odata cu legenda "fructului oprit", atunci cand Adam si Eva au gustat din Pomul Cunoasterii Binelui si Raului, adica atunci cand Omul a primit "liberul arbitru" si libertatea de a alege intre a face bine sau rau.
Dar acestea nu sunt rezultante ale unei forte diabolice, ci a inclinatiilor catre apucaturi rele si nechibzuite ale firii omenesti datorate lipsei de educatie.

De mentionat ca in Tanach, la fel ca si in intreaga religie mozaica, Sarpele din gradina Edenului, nu este Diavolul, pentru ca in religia iudaica nu se cunosc notiunile de Diavol sau "pacat originar",si "inger cazut", iar Satan este un biet inger pozitiv care face tot ce ii porunceste Dumnezeu ne iesindu-i din cuvant!.

IN CONCLUZIE se poate afirma fara greseala ca Raul, ca forta Diabolica a aparut odata cu CRESTINISMUL, sau ca poate a fost inventat de crestini, mai exact de parintii bisericii!

Hai sa incercam sa deslusim aceasta taina a aparitiei Diavolului pe pamant si sub pamant, adica in Iad, si sa vedem ce gasim in tezxtele sfinte considerate ca fiind Cuvantul lui Dummnezeu:
Sa incepem cu Apocalipsa 12.12 unde vedem ca Dumnezeu tatal il numeste Diavol pe cineva ...probabil pe fiul razvratit din Isaia 14, 12
si iata ca asa aflam cine este Diavolul, cel azvalit la pamant (din "atata dragoste ptr fiul Sau")
De aceea bucurați-vă, ceruri, și voi cari locuiți în ceruri! Vai de voi, pămînt și mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă știe că are puțină vreme.

si iata ce zice Diavolul = Lucifer:

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.

Cu precizarea ca steau stralucitoare a diminetii este Luceafarul care se numeste Lucifer in limba latina!

Dupa ce am observat in 12.12 ca Dumnezeu atat de mult si-a iubit Fiul...zice El Diavolul, incat l-a azvarlit pe pamant, apoi am vazut cum Fiul (Diavolul sau Lucifer)isi trimite un inger sa-i vesteasca Biserica (crestina) ptr ca ea este bazata pe Petru ...cel care a primit solia de la ingerul lui Lucifer si iata cum ne povesteste chiar Petru acest lucru:

2 Petru 1. 19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre
.

Dupa ce am stabilit cine era Diavolul aruncat pe pamant, acum sa vedem cine si din ce s-a nascut in seara de Craciun!
O fi fost el un copil ca orsicare, o fi fost el Dumnezeu, sau poate el este Diavolul????

Ptr asta ar trebui sa studiem Taina Treimii, pentru ca fara aceasta Mare Taina, Iisus este un copil ca orsicare altul, pentru ca in aceasta taina a "sfintei Treimi" ar trebui sa avem dovada precum ca Isus este Dumnezeu sau Fiul lui Dumnezeu!
Am cautat in Biblie raspunsul la aceasta intrebare, si ce credeti?
In Biblie nu exista nici un cuvintel despre nasterea lui Isus din Sfanta Treime si tot nimic despre povestea "Sfintei treimi"!

Oare cum asa? Nu este Biblia Cuvantul lui Dumnezeu?
Pai daca este, de ce nu scrie nimic despre Treime ... ptr ca chiar aceata Treime este cel mai important lucru si ne dovedeste ca Isus este de natura Divina, ... sau nu Craciunul este cea mai importanta sarbatoare a crestinatatii in care sarbatorim Nasterea Domnului nostru Isus-Christos care a fost fost "rodul" Duhului Sfant?

Fara Santa Treime, Isus nu este Dumnezeul adevarat din Dumnezeu adevarat, ci unul din cele 7 miliarde de "fii ai lui Dumnezeu" asa cum sunt toti pamantenii de azi, multi dintre ei nascuti in grajduri de locuinte ... asa cum s-a nascut si Isus.

Oare de cine si unde este scrisa aceasta mare "taina" ptr ca despre ea, nu gasim absolut nimic in Biblie?

O mai fi si o alta scriptura "sfanta" in afara Bibliei in care sa gasim descrisa aceasta mare taina????
Am cautat ... si din pacate NU ESTE!

Pai cum sa nu fie daca in ea este vorba chiar de "Taina Treimii" si de nasterea Domnului nostru Isus-Christos?

Taina Treimii incepe atunci cand Treimea indivizibila, si-a trimis Duhul Sfant, (un Duh inseparabil de Treime), sa o fecundeze pe fecioara Maria, bineinteles prin metode crestine, si din aceasta sarcina s-a nascut chiar Fiul Isus, adica acea parte a Treimii care a participat pasiv la fecundare.

Oare cum vi se pare atunci cand cel care o fecundeaza pe Maria este viitorul ei Fiu, iar acel fiu inca nenascut o fecundeaza propria sa viitoare mama?
Dar cum ar fi daca din acea sarcina, nu se naste un copil oarecare, ci chiar acela care a fecundat-o, ...cum vi se pare?

Nu vi se pare de-a dreptul DIABOLIC ?

Nu vi se pare o socoteala draceasca, sa fii si propriul tau tata si in acelasi timp si propriul tau fiu, nascut din incestul in care ai fecundat-o pe propria ta mama ????

Ati auzit sau va puteti inchipui vreodata ceva mai diabolic decat asta?

Nah ... acum intelegeti din ce cauza Diavolul a aparut odata cu Isus?
...si bineinteles odata cu crestinismul!

Intelegeti faptul ca in desert Isus a stat de vorba cu sine insusi,(adica cu Diavolul) ca sa-si puna la cale Marele plan genial de prostire a omenirii, acum intelegeti din ce cauza ne-a spus Dumnezeu in Apoca.12.12 ca-l trimite pe pamant pe Diavol?

Intelegeti din ce cauza prorocii, apostolii si evanghelistii, la fel ca si cei trei magi au vazut aceasta aruncare din ceruri ca o cadere a Luceafarului = Lucifer?
Acum intelegeti de ce Isus le-a dat ucenicilor sai puterea de a lucra cu Diavolul!(vezi Luca 9.1)

Acum intelegeti de ce Isus ca sef al legiunilor de diavol a avut putere sa bage diavolii in porcii care s-au aruncat in mare?
Mizeria asta de articol, cu citatele scoase din context, mai este odata pe forum, in alta forma; dar ''argumente'' sunt aceleasi: Soimos scoate niste versete din context, le pune unul langa altul si incearca sa argumenteze ceva, dar ca de fiecare data, ignora restul versetelor Laughing Trebuie sa-l credem; prietenul Haym de la Ierusalim a cotizat bine pe luna decembrie, chiar mai bine ca niciodata, iar angajatul Soimos si asociatii, trebuie sa demonstreze ca merita banii primiti Laughing Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:03 pm

EmaLovesJesus a scris:
Asta poti sa zici doar daca ai citit operele unor laureati cu premiul Nobel ptr literatura , sau citind clasi si mari filozofi, sau ascultand operele unora ca Mozart Bethoven, Bach sau Verdi!
Dar cum tu toata viata nu ai citit decat aceeasi carte, nu poti fi considerata ca imbogatita spiritual!
Sory ...nu vreau sa te blamez, dar se pare ca tot nu ai inteles ce inseamna spiritualitate!
Preocupandu-te de suflete dupa moarte, si viata lor vesnica, asta nu se cheama spiritualitate ci spirtism ...si diferenta este ca intre caca si cacao,care desi suna asemanator nu este chiar acelasi lucru!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:07 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Asta poti sa zici doar daca ai citit operele unor laureati cu premiul Nobel ptr literatura , sau citind clasi si mari filozofi, sau ascultand operele unora ca Mozart Bethoven, Bach sau Verdi!
Dar cum tu toata viata nu ai citit decat aceeasi carte, nu poti fi considerata ca imbogatita spiritual!
Sory ...nu vreau sa te blamez, dar se pare ca tot nu ai inteles ce inseamna spiritualitate!
Preocupandu-te de suflete dupa moarte, si viata lor vesnica, asta nu se cheama spiritualitate ci spirtism ...si diferenta este ca intre caca si cacao,care desi suna asemanator nu este chiar acelasi lucru!
Ce treaba are spiritualitatea cu cunoasterea?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:18 pm

Mihai12 a scris:
[
O Timothy, keep that which is committed to thy trust, avoiding profane, vain babblings and oppositions of falsely named knowledge

Si se refera nu la stiinta, ci la contrazicerile ''fariseilor''( ca tine) din acea vreme, contraziceri ce erau considerate cunoastere, de fariseii ca tine bineinteles.
Fiecare isi alege din sutele de traduceri de Biblii textele care convin interesului sau sau al grupului sau!
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca numai tu ai dreptate, ptr ca si eu iti pot arata acelasi verset din Biblia lui Luther in care se cong=firma traducerea romaneasca a BOR-ului din care citez eu!

Citat :

Cand acel verset a fost scris, nimeni nu interzicea mersul la medici sau nu mai stiu eu unde.
faptul ca tu bati campii il dovedeste istoria crestinismului!
Crestinismul inca de la inceputurile ei a fost un mare si aprig dusman al Stiintei, fapt confirmat si de cazul matematicienei Hypathia din Alexandria, ca sa nu dau exemplul lui G. Brumo sau Galilei dar si a multor alti oameni de stiinta!

Citat :

Tu scoti un cuvant din timpul de atunci si poate cu alt inteles si incerci sa-l introduci in spiritul vremurilor noastre si cu intelesul din vremurile noastre, lucru pe care doar ateii ignoranti il pot face
Tu ca si crestin nu ai caderea morala sa acuzi pe nimeni de un asemenea lucru ptr ca acelasi lucru l-au facut si crestinii cand au FURAT Tanachul si i-au schimbat intelesul ca sa le convina lor!
Doar ca fiind mai retardati mintal, nu au reusit sa interpreze bine prorocirile din Tanacul iudeilor si degeaba au vrut ei sa faca paralelismul intre fecioara care naste si faptul ca aici e vorba negresit de Isus, ptr ca sute de milioane de fecioare au nascut copii normali ca toti copii, tot la fel ca si Maria care a adus pe lume un golan!

Ca prorocirile profetilor sa se refere la Isus-Christos, trebuia prorocita aventura cu Treimea, ptr ca Exact aceasta poveste a Treimii il legiimeaza pe Isus ca Fiu de Dumnezeu din Dumnezeu!
Fara Treime Is nu este decat o putoare de vagabond care colinda lumea cu banda lui de puturosi si excroca lumea facand exorcizari de care stia prea bine ca nu au nicio valoare!

Dar tema Treimii nici macar in Biblie nu o gasim .. darami-te in profetii!

Asa ca nu avem nici o dovada ca povestea Treimii este sustinuta de Biblie, deci nu are nicio valoare si astfel nici Isus nu e Dumnezeu ci un cioflingar!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:22 pm

Mihai12 a scris:
Ce treaba are spiritualitatea cu cunoasterea?

Nici nu ma miri ca nu esti in stare sa intelegi diferenta din moment ce esti cretin!
Spiritualitatea este ceva ce tine de CULTURA, si ea este prezenta in operele de arta ale celor mai culte inalte personalitati culturale ale societatii umane!

Ai vazut tu vreodata ca o baba proasta si analfabeta care umbla a proasta la biserica toata ziua sa aibe ceva comun cu spiritualitatea?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:27 pm

Soimos a scris:
Fiecare isi alege din sutele de traduceri de Biblii textele care convin interesului sau sau al grupului sau!
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca numai tu ai dreptate, ptr ca si eu iti pot arata acelasi verset din Biblia lui Luther in care se cong=firma traducerea romaneasca a BOR-ului din care citez eu!
Biblia din care am citat, este la ora actuala cea mai veche varianta a ei, fiind scrisa cam prin secolul 3 asa ca ia biblia lui Luther si fa-ti foite pentru tigari din ea

Soimos a scris:
Crestinismul inca de la inceputurile ei a fost un mare si aprig dusman al Stiintei, fapt confirmat si de cazul matematicienei Hypathia din Alexandria, ca sa nu dau exemplul lui G. Brumo sau Galilei dar si a multor alti oameni de stiinta!
Tulai doamne, ca batut in cap si capos mai este. Hypathia nu a fost decat o victima colaterala iar Giordano Bruno a fost ''obraznic'' ca nu a ascultat de BC. Multi oameni de stiinta au trait bine mersi inainte si dupa Hypatia sau G. Bruno, nefiind deranjati de biserica asa ca argumentele voastre sunt penibile. Daca biserica chiar era impotriva stiintei si acum stateai in coliba si incalzeai mancarea la foc de tabara.

Soimos a scris:
Tu ca si crestin nu ai caderea morala sa acuzi pe nimeni de un asemenea lucru ptr ca acelasi lucru l-au facut si crestinii cand au FURAT Tanachul si i-au schimbat intelesul ca sa le convina lor!
Doar ca fiind mai retardati mintal, nu au reusit sa interpreze bine prorocirile din Tanacul iudeilor si degeaba au vrut ei sa faca paralelismul intre fecioara care naste si faptul ca aici e vorba negresit de Isus, ptr ca sute de milioane de fecioare au nascut copii normali ca toti copii, tot la fel ca si Maria care a adus pe lume un golan!

Ca prorocirile profetilor sa se refere la Isus-Christos, trebuia prorocita aventura cu Treimea, ptr ca Exact aceasta poveste a Treimii il legiimeaza pe Isus ca Fiu de Dumnezeu din Dumnezeu!
Fara Treime Is nu este decat o putoare de vagabond care colinda lumea cu banda lui de puturosi si excroca lumea facand exorcizari de care stia prea bine ca nu au nicio valoare!

Dar tema Treimii nici macar in Biblie nu o gasim .. darami-te in profetii!

Asa ca nu avem nici o dovada ca povestea Treimii este sustinuta de Biblie, deci nu are nicio valoare si astfel nici Isus nu e Dumnezeu ci un cioflingar!
Iar vorbesti pe langa subiect?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:28 pm

Soimos a scris:
Spiritualitatea este ceva ce tine de CULTURA
Cine te-a invatat prostia asta ma fraierica? Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:31 pm

Mai fraier esti tu ma boulene ca nu stii nici macar atat lucru si nu intelegi ca in biserica lumea nu se "spiritualizeaza" ci eventual se ABEREAZA intratata incat ajunge ca saraca Ema, care nu mai stie sa faca diferenta intre fictiune si realitate si are impresia ca ceea ce si-a bagat in cap zilnic prin autosugestie, chiar este adevarul!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:34 pm

Soimos a scris:
Mai fraier esti tu ma boulene ca nu stii nici macar atat lucru si nu intelegi ca in biserica lumea nu se "spiritualizeaza" ci eventual se ABEREAZA intratata incat ajunge ca saraca Ema, care nu mai stie sa faca diferenta intre fictiune si realitate si are impresia ca ceea ce si-a bagat in cap zilnic prin autosugestie, chiar este adevarul!
Dar am pomenit eu de biserica ma soricarule? Tu nu realizezi ca iti tragi singur palme? Stii ca e o vorba'' prostului nu este nevoie sa-i tragi palme, daca il lasi de capul lui isi trage singur'' Laughing Eu nici nu am rostit cuvantul BISERICA cand am vorbit de spiritualitate si tu imediat ai luat foc degeaba. Asta arata cat de slabi sunteti in argumente. Cand nu stiti ce sa spuneti, aduceti aminte de biserica sau de preoti lacomi. Sunteti niste penibili
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:47 pm

Iubesc muzica clasica,dar cel care m-a imbogatit cu adevarat spiritual,este Duhul Sfant care rodeste in mine.El imi aduce adevarata fericire si implinire.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Mier Dec 28, 2011 12:48 pm

Mihai12 a scris:
Dar am pomenit eu de biserica ma soricarule?
Nu ai pomenit tu ... ci este ceva notoriu ca Biserica este locul unde se practica religia!
Iar discutia intre mine si Ema, era legata de religie si de biserica
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cand s-a nascut Diavolul   Astazi la 10:48 am

Sus In jos

Cand s-a nascut Diavolul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: