Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Vin Ian 25, 2013 9:20 am

[quote="EmaLovesJesus"][quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:

Multumesc pentru linck.Nu sunt de acord cu cele scrise.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Vin Ian 25, 2013 5:15 pm

EmaLovesJesus a scris:

E treaba ta, esti libera sa crezi ce vrei!
Doar nu cumva crezi ca OZN-urile au venit din cer, ca dupa cum am vazut habar nu ai unde este cerul, si ca atare este la mintea cocosului ca nu poti stii ce este acolo!
Este demonstrat ca OZN-urile sunt obiecte zburatoare necunoscute doar pentru habarnistii care nu realizeaza ca locatiile acestor "mistere" este intotdeauna legata de unitati militare!
Si nu de NASA sau de locatiile care au legatura cu cerul de ex acxele locatii in care sunt plasate radiotelescoape!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Vin Ian 25, 2013 6:18 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

E treaba ta, esti libera sa crezi ce vrei!
Doar nu cumva crezi ca OZN-urile au venit din cer, ca dupa cum am vazut habar nu ai unde este cerul, si ca atare este la mintea cocosului ca nu poti stii ce este acolo!
Este demonstrat ca OZN-urile sunt obiecte zburatoare necunoscute doar pentru habarnistii care nu realizeaza ca locatiile acestor "mistere" este intotdeauna legata de unitati militare!
Si nu de NASA sau de locatiile care au legatura cu cerul de ex acxele locatii in care sunt plasate radiotelescoape!

Sigur ca da.Si tu esti liber sa crezi ce vrei!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Vin Ian 25, 2013 9:11 pm

EmaLovesJesus a scris:

Evident ca da!
Eu cred in Mos Gerila si printesa Degetica!
Si asta e mult mai ratiional decat sa crezi in Stapanul cheilor MORTII si ale IADULUI! ... adica in Christos!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 8:55 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Evident ca da!
Eu cred in Mos Gerila si printesa Degetica!
Si asta e mult mai ratiional decat sa crezi in Stapanul cheilor MORTII si ale IADULUI! ... adica in Christos!

He!He! Tu crezi in basme,insa despre minunile Domnului Isus sunt multe marturii si opere literare care confirma cele scrise in Ea.Biblia este o opera literara deosebita.Bogatia lingvistica proprie Bibliei face ca mesajul ei sa fie infatisat intr-un atat de mare numar de genuri literare,cum nu gasim in nici o alta carte. Poezie,cantare de dragoste,relatare stiintifica,relatare istorica, pilda, comparatie, parabola, biografie, etc. Biblia nu este greu de inteles. Gandurile Bibliei sunt accesibile oricui, totusi plinatatea si bogatia lor sunt inepizabile.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 12:36 pm

EmaLovesJesus a scris:

He!He! Tu crezi in basme,insa despre minunile Domnului Isus sunt multe marturii si opere literare care confirma cele scrise in Ea.

Nu cred ca este contestat de nimeni faptul ca DRacu face "minuni" sa atraga prostii catre imparatia sa Iadul, ale carei chei le detine!

Citat :

Biblia este o opera literara deosebita.
Sa stii ca asta este si parerea mea!

Dar din pacate este un plagiat ordinar deci este fara valoare ca toate plagiatele de pe lumea asta!

Citat :

Gandurile Bibliei sunt accesibile oricui, totusi plinatatea si bogatia lor sunt inepizabile.
Daaaaa? Esti sigura?
Poi cum de se face ca tu nu intelegi ca ea este un instrument de prostire, si manipulare a maselor?
Sa fie oare din cauza ca tu nu gandesti?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 7:16 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

He!He! Tu crezi in basme,insa despre minunile Domnului Isus sunt multe marturii si opere literare care confirma cele scrise in Ea.

Nu cred ca este contestat de nimeni faptul ca DRacu face "minuni" sa atraga prostii catre imparatia sa Iadul, ale carei chei le detine!

Citat :

Biblia este o opera literara deosebita.
Sa stii ca asta este si parerea mea!

Dar din pacate este un plagiat ordinar deci este fara valoare ca toate plagiatele de pe lumea asta!

Citat :

Gandurile Bibliei sunt accesibile oricui, totusi plinatatea si bogatia lor sunt inepizabile.
Daaaaa? Esti sigura?
Poi cum de se face ca tu nu intelegi ca ea este un instrument de prostire, si manipulare a maselor?
Sa fie oare din cauza ca tu nu gandesti?

In orice caz,gandesc muuuult mai mult decat tine.
Sus In jos
otilia*
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 06/01/2013

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 7:38 pm

EmaLovesJesus a scris:

He!He! Tu crezi in basme,insa despre minunile Domnului Isus sunt multe marturii si opere literare care confirma cele scrise in Ea.Biblia este o opera literara deosebita.Bogatia lingvistica proprie Bibliei face ca mesajul ei sa fie infatisat intr-un atat de mare numar de genuri literare,cum nu gasim in nici o alta carte. Poezie,cantare de dragoste,relatare stiintifica,relatare istorica, pilda, comparatie, parabola, biografie, etc. Biblia nu este greu de inteles. Gandurile Bibliei sunt accesibile oricui, totusi plinatatea si bogatia lor sunt inepizabile.

Exista vreo dovada istorica a existentei lui Iisus?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 8:07 pm

otilia* a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2.A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5.Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6.Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8.Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului , locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10.Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11.Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu , Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 8:54 pm

otilia* a scris:

Da! Uite ultimele descoperiri arheologice, in ceea ce-l priveste:

”Descoperirea care schimba 2.000 de ani de Crestinism. "Iisus nu a INVIAT"

...........................................................................................................................
Ambele cavouri ar fi apartinut lui Iosif din Arimateea, care, dupa cum spun si Scripturile, l-a ingropat pe Mantuitor in mormantul sau. Daca intr-adevar asa s-au petrecut lucrurile, Iisus nu a inviat, cum cred crestinii, ci a ramas in cavou si a putrezit ca orice om, afirma arheologii.
...........................................................................................................................
Aceste informatii fac parte din cartea intituala “Descoperirea lui Iisus: o noua descoperire arheologica arata adevarul despre nasterea crestinimsului”.

Filmul documentar, bazat pe aceasta carte, va fi difuzat de Discovey Channel in primavara acestui an, anunta Daily Mail.”

Cei ce vor sa citeasca tot articolul, il gasesc AICI
Sus In jos
otilia*
Pedestras
Pedestras

Localizare : univers
Puncte : 19

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 10:36 pm

EmaLovesJesus a scris:

Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2.A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5.Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6.Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8.Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului , locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10.Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11.Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu , Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

Ce povestesti aici nu reprezinta dovezi istorice.Sunt povestiri despre alte povestiri.
Sus In jos
otilia*
Pedestras
Pedestras

Localizare : univers
Puncte : 19

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 10:37 pm

Black velvet a scris:
otilia* a scris:

Ambele cavouri ar fi apartinut lui Iosif din Arimateea, care, dupa cum spun si Scripturile, l-a ingropat pe Mantuitor in mormantul sau. Daca intr-adevar asa s-au petrecut lucrurile, Iisus nu a inviat, cum cred crestinii, ci a ramas in cavou si a putrezit ca orice om, afirma arheologii.
Aceste informatii fac parte din cartea intituala “Descoperirea lui Iisus: o noua descoperire arheologica arata adevarul despre nasterea crestinimsului”.

Filmul documentar, bazat pe aceasta carte, va fi difuzat de Discovey Channel in primavara acestui an, anunta Daily Mail.”

Se presupune ca ar fi fost mormantul lui Iisus.
Eu as fi vrut dovezi istorice care sa ateste existenta lui.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 54
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Ian 26, 2013 10:58 pm

Nu ti se pare ca vrei prea mult?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Dum Ian 27, 2013 7:13 am

otilia* a scris:
Black velvet a scris:
otilia* a scris:

Se presupune ca ar fi fost mormantul lui Iisus.
Eu as fi vrut dovezi istorice care sa ateste existenta lui.

Cercetatorul si arheologul clasic William M.Ramsay si-a inceput cercetarile asupra cartii Faptele Apostolilor cu mult scepticism, dar descoperirile l-au facut sa isi schimbe parerea. El a scris:,, Am inceput cu o atitudine nefavorabila cartii Faptele Apostolilor. Nu aveam de gand sa investighez cu minutiozitate acest subiect; dar in ultima vreme m-am trezit intrand in contact cu Faptele Apostolilor ca autoritate in ce priveste topografia artefactele si societatea din Asia Mica.Treptat mi-am dat seama ca in multele ei detalii, naratiunea prezinta un adevar uimitor.,,
Acum, iata ce-i incurca pe sceptici.In aceeasi carte in care consemneaza 84 de asemenea detalii confirmate istoric, Luca relateaza si 35 de miracole.Mai multe miracole ale lui Pavel sunt prezentate in a doua jumatate a cartii Faptele Apostolilor.De exemplu Luca spune despre Pavel:l-a orbit temporar pe un vrajitor; l-a vindecat pe un om care era paralizat din nastere; a scos un duh rau dintr-o fetita posedata; a inviat din morti pe un om care cazuse de la o fereastra.Toate acestea sunt miracole incluse in aceeasi naratiune istorica ce a fost confirmata autentica in 84 de locuri.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Dum Ian 27, 2013 5:01 pm

EmaLovesJesus a scris:
.Toate acestea sunt miracole incluse in aceeasi naratiune istorica ce a fost confirmata autentica in 84 de locuri.
Chiar daca ar fi existat aceste miracole tot nu ai nici cea mai mica dovada ca ele sunt facute de Dumnezeu si nu de Dracu, care pe baza lor vrea sa fie crezut drept Dumnezeu, ... ceea ce i-a si reusit in privinta ta si a altor prosti certati cu logica si cu documentatia!
Sau este o noutate pentru tine si nu stiai ca PROSTIA este cea mai raspandita boala pe pamant!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Dum Ian 27, 2013 6:45 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="otilia*"][quote="Black velvet"]
Nu neaga nimeni ,sau aproape nimeni Faptele apostolilor.Directia pe care Constantin o da vrestinismului ,aceasta e problema,si modificarile suferite.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Dum Ian 27, 2013 9:43 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
.Toate acestea sunt miracole incluse in aceeasi naratiune istorica ce a fost confirmata autentica in 84 de locuri.
Chiar daca ar fi existat aceste miracole tot nu ai nici cea mai mica dovada ca ele sunt facute de Dumnezeu si nu de Dracu, care pe baza lor vrea sa fie crezut drept Dumnezeu, ... ceea ce i-a si reusit in privinta ta si a altor prosti certati cu logica si cu documentatia!
Sau este o noutate pentru tine si nu stiai ca PROSTIA este cea mai raspandita boala pe pamant!

Ca sa vedem daca miracolele sunt facute de Dumnezeu va trebui sa le trecem prin filtrul Evangheliei .Ele trebuie sa corespunda perfect cu vorbele si faptele Cuvantului lui Dumnezeu.Minunile facute de Dumnezeu sunt perfecte ca si caracterul si atributele lui Dumnezeu.Nu intra in conflict ci se promoveaza.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Lun Ian 28, 2013 11:21 am

EmaLovesJesus a scris:

Ca sa vedem daca miracolele sunt facute de Dumnezeu va trebui sa le trecem prin filtrul Evangheliei
Hahahahaha!
Prin ce filtru? ...prin cel al Evangheliei? Pai ce valoare are Evanghelia din moment ce niciodata Dumnezeu nu se refera la ea?
Ce legatura are cu Dumnezeu, o evanghelie care indeamna credinciosii sa se cace pe Legea sa pentru ca Legeaq Sa este un GUNOI??? (vezi Filipeni 3:6)
Tie ti s-a blocat noroiul din cap ramas de la Creatie, de nu mai judeci?

Citat :

Ele trebuie sa corespunda perfect cu vorbele si faptele Cuvantului lui Dumnezeu.
Ma vacanta a mintii, Cuvantul lui Dumnezeu este doar DEUTERONOMUL, adica a 5-a Carte a Pentateuchului de i se mai spune si Legea a Doua, pentru ca se traduce cu "Acestea sunt Cuvintele (lui Dumnezeu) s (‏אֵלֶּה הַדְּבָרִים‎ Eleh ha-Devarim.
Nu rahatul ala de evanghelie scrisa de niste oameni care lucrau cu puterile dracilor (vezi Luca 9:1)

Citat :

Minunile facute de Dumnezeu sunt perfecte ca si caracterul si atributele lui Dumnezeu.Nu intra in conflict ci se promoveaza.
Evident ca minunile stiintei nu intra in conflict ci se completeaza, si asta se numeste Minunea Stiintelor Interdisciplinare care macar daca ar fi sa ne rezumam in domeniul medicinei ...fac in fiecare zora din zi atatatea minuni cat rahatul de biserica criminala nu a facut de la Creatie pina la Apoca-Lipsa Mare...

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Ian 28, 2013 12:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Lun Ian 28, 2013 12:40 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Ca sa vedem daca miracolele sunt facute de Dumnezeu va trebui sa le trecem prin filtrul Evangheliei
Hahahahaha!
Prin ce filtru? ...prin cel al Evangheliei? Pai ce valoare are Evanghelia din moment ce niciodata Dumnezeu nu se refera la ea?
Ce legatura are cu Dumnezeu, o evanghelie care indeamna credinciosii sa se cace pe Legea sa pentru ca Legeaq Sa este un GUNOI??? (vezi Filipeni 3:6)
Tie ti s-a blocat noroiul din cap ramas de la Creatie, de nu mai judeci?

Citat :

Ele trebuie sa corespunda perfect cu vorbele si faptele Cuvantului lui Dumnezeu.
Ma vaca, Cuvantul lui Dumnezeu este doar DEUTERONOMUL, adica a 5-a Carte a Pentateuchului de i se mai spune si Legea a Doua, pentru ca se traduce cu "Acestea sunt Cuvintele (lui Dumnezeu) s (‏אֵלֶּה הַדְּבָרִים‎ Eleh ha-Devarim.
Nu rahatul ala de evanghelie scrisa de niste oameni care lucrau cu puterile dracilor (vezi Luca 9:1)

Citat :

Minunile facute de Dumnezeu sunt perfecte ca si caracterul si atributele lui Dumnezeu.Nu intra in conflict ci se promoveaza.
Evident ca minunile stiintei nu intra in conflict ci se completeaza, si asta se numeste Minunea Stiintelor Interdisciplinare care macar daca ar fi sa ne rezumam in domeniul medicinei ...fac in fiecare zora din zi atatatea minuni cat rahatul de biserica criminala nu a facut de la Creatie pina la Apoca-Lipsa Mare...

Asa sa vorbesti cu maica-ta care nu te-a educat,nu cu mine.Vezi ca te gasesti pe un site public si esti responsabil pentru cuvintele tale. Daca stiinta scoate boi ca tine pe piata,mai bine LIPSA!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Lun Ian 28, 2013 12:50 pm

EmaLovesJesus a scris:

Asa sa vorbesti cu maica-ta care nu te-a educat,nu cu mine.
Mama mea este om normal care se recunoaste ca om si nu o oaie din turma mielului cum esti tu !
Dar parca tema era Deuteronomul adica exact capitolul din scriptura care esta "Cuvantul lui Dumnezeu" ... si asta era raspunsul la afirmatia ta mincinoasa ca toata Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu desi Evangheliile sant scrise de niste oameni primitivi care nu au avut nicio legatura cu Dimnezeu...dar probabil foarte multe cu Dracu!...din moment ce aveau puterea sa-i puna la treaba si sa lucreze cu ei

Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Constanta
Puncte : 14
Data de inscriere : 17/01/2013

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Feb 02, 2013 7:02 pm

referitor la Filipeni 3 cred ca interpretrea legata de respingerea Legii este cumva pripita.

nu Legea in sine ca disciplina este respinsa- cele doua lucruri care sint considerate gunoi sint prigonirea lui Iisus precum si limitarea la practica spirituala prin care urmarsti doar disciplina Legii refuzind harul.
har care te ajuta interior sa implinesti mai usor Legea asa incit observi ca darul duhului in caracaterul tau valoreaza mult mai mult decit tot efortul tau anterior insa care nu poate fi in nici un caz abandonat atita vreme cit exista rivna catre desavirsire.

Eu personal consider ca situatia actuala a bisericii este una complexa , exista erori si greseli chiar si rele intentii din partea unora care vor functii insa cei care au cu adevarat rivna si destul discernamint fac execptie de ele si cauta doar acele parti care ii pot ajuta ,
asa cum este este o situatie temporara daca avem in vedere partea eshatologica

chiar si Iisus a profertit ca dupa El vor veni lupi infometati care vor imprastia rurmele , pui de cuci si alti orbi care vor calauzi alti orbi insa din fericite mai exista si oameni care vad insa nu sint atit de vizibili iar ei nu pot vorbi.

Apostolilor nu le putem cere sa fie infailibili sau desavirsiti caci ei nu au fost alesi dupa o capacitate de ae purta inutil de superioara gloatei care trebuia pastorita ci dupa caracterul lor moral si o nazunta puternica.
pina la urma Pavel care nu fusese ucenic a recunoscut ca cea ce ei cunosc simt si proorcesc sint doar lucruri "in parte" nicidecum depline. deplinatatea este promisa intr-un viitor neprecizat.

Apoi mai exista la fel ca si in vechile profetii o anumita ceata , lipsa de claritate si elocventa , amanunte insuficiente , lucruri spuse fractionat sau ascunse dupa simboluri complicate.

scopul lor dincolo de intentiile sau constentizarea primilor crestini este similar in ambele cazuri -VT si NT -adica sa fie piedica pentru unii care nu se ridica la un nou nivel al cunaosterii si calauzirii realizindu-se astfel o selectie naturala intentionata.

interpretarea versetului 1 din luca 9 iar este un pic pripita fiindca in realitate cei care se folosesc de demoni nu sint stapinii demonilor ci invers demonii ii stapinesc pe ei , doar Dumenzeu si puterile divine pot avea stapnire peste ei conferind libertatea fata de ei ,
vindecarile nu se pot face cu draci -desigur in rare cazuri e posibil insa fara sa ii scoti ci doar ii muti in alt loc interior -insa nu este o vindecare definitiva ci una temporara extrem de superficiala.

apoi darul deosebirii duhurilor si al adevarului nu poate veni de la cele rele ci doar de la duhul sfint prin botezul sfint.

alta alternativa pentru a descoperi advarul este meoda tragerii la sorti intro stare de sinceritate si credinta (lucru care a fist uitat de crestinatate)

stau si ma gindesc ca asa cum in religia mozaica exista o doctrina dedicata celor multi si alaturi anumite scrieri (Cabalah) rezervate doau unei categorii de cunoscatori asa exista si in crestinatate insa cu diferenta ca aceasta categorie nu se poate exprima in vazul tuturor ci sint ascunsi in diferite locuri , intre calugari , intre unii preoti sau uneori intre ierarhiile bisericii si chiar in rindul mirenilor fara sa aibe insa o carte similara ci doar o cunoastere transmisa prin viu grai sau pastrata tainic in bibliotecile de uz strict intern ale bisericii .

chiar si eu cunosc un asemenea preot care cauta sa afle mai multe decit ofera dogma oficiala care chiar daca deocamdata nu le poate impartasi public dar macar atunci cind se va crea o conjunctura favorabila cu siguranta o va face. si sigur se va crea daca luam in calcul vechile revelatii.

povestea cineva o situiatie similara legata de un vecin al lui bun prieten cu care discuta pe teme religioase care era preot si care odata pregatise tema unei prelegeri pe o hirtie , omul nostru a dat sa citeasca si el foaia insa preotul a spus sa o lase ca asta e doar pentru gloata -ceea ce inseamna ca cel putin el detine mai multa cunoastere si mai exacta decit cea pe care o pot asimila gloatele .

pina la urma nu e asa mare bai ca deocamdata nu cred toti oamenii in Iisus -probabil ca nu toata lumea mai are nevoie de disciplina iertarii si a nejudecarii celorlalti ele fiind deja asimilate in caracterul lor si aici ma refer cu precadere la temperamentul oriental mult mai blind si mai lipsit de spirit ofensiv.

Prsonal abia astept sa se implineasca vechile profetii inca neimplinite chiar daca din pacate vor fi dureroase nu doar pentru populatia din Israel dar si pentru omare parte dintre oameni insa asteptarea mea tine de partea plina a paharului si de vremurile care vor veni dupa necazuri.
Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Constanta
Puncte : 14
Data de inscriere : 17/01/2013

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Feb 02, 2013 7:30 pm

Legat de dovezile istorice legate de existenta lui Iisus (corect Yeshua sau macar Isa)

ele ar putea fi gasite in doua -trei locuri insa nu se refera la ramasite pamintesti trupesti.
un loc ar putea fi documente istoruice ale vremii detinute de biseicile mozaice din vreme cind au combatut faptul ca el este mesia care urma sa fie omorit si vindut pt 30 de arginti descendent din spita lui David.
-alt loc pot fi scrieri ale celorlalti apostoli su prooroci raspinditi in diferite locuri incluisv India.
-alt loc este in India anterioara ajungerii apostolilor aici -vremuri in care Iisus nu apare ca fiind prezent in Israel intro lumga perioada biblica si in care documente ale vremii pastrate in diferite temple budhiste , hinduse si resedinte regale indiene atesta trecerea pe acolo a unui om care facea minuni si vb oamenilor obisnuiti numit in texte Issa masih.
Nu intimplator atunci cind a ajuns apostolatul aici o parte din populata locala deja stia despre cine se propovaduieste - acceptind pe loc noua doctrina lucru inca neexlicat dogmatic dar pastrat in documentele bisericii ortodoxe din India .

descoperire relativ recenta si ulterior mai bine documentata insa contestata de oficialii crestini inca din fasa.
pina la urma in urma cercetarilor neoficiale a fost realizat un traseu parcurs de Iisus care strabate subcontinentul indian de la vest la est traversind un pic mai jos de centrul Indiei urcind apoi pe latura estica , revenid pe latura vestica prin zona muntoasa si iesind catre vest aproximativ prin punctul initial.

Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Sam Feb 02, 2013 10:11 pm

Te cam prind apocrufele vad!!
Dec ce povestea lui Pandira nu ai puteao accepta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Mier Feb 06, 2013 2:14 pm

mihai39 a scris:
Legat de dovezile istorice legate de existenta lui Iisus (corect Yeshua sau macar Isa)ele ar putea fi gasite in doua -trei locuri insa nu se refera la ramasite pamintesti trupesti.
Dew mormantul de la Talpiot ai auzit?

Citat :

un loc ar putea fi documente istoruice ale vremii detinute de biseicile mozaice din vreme cind au combatut faptul ca el este mesia care urma sa fie omorit si vindut pt 30 de arginti descendent din spita lui David.
Una la mana... nu exista biserici mozaice !
2 Isus nu a fost niciodata vandut de nimeni ci grupul din care facea si el parte a fodt oprit de garzile romane care il cautau, iar faptul ca Iuda a indicat cine din acel grup este Isus nu inseamna nicio vanzare pentru ca garzile puteau arestat tot grupul si puteau sastfel sa afle identitatea fiecaruia.

Citat :

-alt loc pot fi scrieri ale celorlalti apostoli su prooroci raspinditi in diferite locuri incluisv India.
Legende .....

Citat :

-alt loc este in India anterioara ajungerii apostolilor aici -vremuri in care Iisus nu apare ca fiind prezent in Israel intro lumga perioada biblica si in care documente ale vremii pastrate in diferite temple budhiste , hinduse si resedinte regale indiene atesta trecerea pe acolo a unui om care facea minuni si vb oamenilor obisnuiti numit in texte Issa masih.
Nu exista asemenea texte "ale vremii" pastrate!

Citat :

Nu intimplator atunci cind a ajuns apostolatul aici o parte din populata locala deja stia despre cine se propovaduieste - acceptind pe loc noua doctrina lucru inca neexlicat dogmatic dar pastrat in documentele bisericii ortodoxe din India .
Biserica ortodoxa din India?
Poi poate il aveau ca apostol pe Sfantu Cioba!

Citat :

pina la urma in urma cercetarilor neoficiale a fost realizat un traseu parcurs de Iisus care strabate subcontinentul indian de la vest la est traversind un pic mai jos de centrul Indiei urcind apoi pe latura estica , revenid pe latura vestica prin zona muntoasa si iesind catre vest aproximativ prin punctul initial.

Ai ceva dovezi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Mier Feb 06, 2013 5:54 pm

mihai39 a scris:
referitor la Filipeni 3 cred ca interpretrea legata de respingerea Legii este cumva pripita.
Ceea ce crezi tu este doar parerea ta!
Citat :

nu Legea in sine ca disciplina este respinsa- cele doua lucruri care sint considerate gunoi sint prigonirea lui Iisus precum si limitarea la practica spirituala prin care urmarsti doar disciplina Legii refuzind harul.
Isus nu a fost prigonit niciodata ci era un om cu carisma iubit si apreciat de contemporani, vezi intrarea lui in Ierusalim!
In plus un rabin evreu nu putea avea har crestin pentru simplul motiv ca nu era crestin si unde mai pui ca in timpul vietii sale ...nu exista nici crestinism, deci nici harul minciunii!

Citat :

har care te ajuta interior sa implinesti mai usor Legea

Poi atunci ce sa intelegem?
Ca crestinii care fac pipi pe Legea lui Dumnezeu nu au har?

Citat :

asa incit observi ca darul duhului in caracaterul tau valoreaza mult mai mult decit tot efortul tau anterior insa care nu poate fi in nici un caz abandonat atita vreme cit exista rivna catre desavirsire.
Te referi cumva la duhurile la care se refera si Luca in 9.1 ?

Citat :

Eu personal consider ca situatia actuala a bisericii este una complexa , exista erori si greseli chiar si rele intentii din partea unora care vor functii insa cei care au cu adevarat rivna si destul discernamint fac execptie de ele si cauta doar acele parti care ii pot ajuta ,
Eu cred ca situatia bisericii este muuuuult mai complexa decat o prezinti tu!
Si anume aceea ca au aruncat Legea lui Dumnezeu la WC, si fac pipi pe Dumnezeu acuzandu-L ca a umblat la curve si ca din aceasta aventura s-a ales cu un fiu facut cu o femeie!
Citat :

asa cum este este o situatie temporara daca avem in vedere partea eshatologica
Escatologica?
Poi despre tema asta trebuie sa vorbim cu medicii si nu cu preotii care induc lumea in eroare pentru ca nu au nicio califacare stiintifica in domeniul escatologic!

Citat :

chiar si Iisus a profertit ca dupa El vor veni lupi infometati care vor imprastia rurmele , pui de cuci si alti orbi care vor calauzi alti orbi
Poi evident ca Isus a profetit ce stia ceea ce si Dumnezeu a profetit in Deuteronom 13.1 ...si asta din cauza ca Isus cunostea bine scriptura tatalui sau care este TANACHUL si nu Biblia!
Citat :

insa din fericite mai exista si oameni care vad insa nu sint atit de vizibili iar ei nu pot vorbi.

Noroc ca vremurile s-au schimbat si iata astazi ateii au libertatea de a vorbi dar nu datorita religiei crestine ci datorita francmasoneriei care a impus Democratia macar in partea civilizata a lumii!

Citat :

Apostolilor nu le putem cere sa fie infailibili sau desavirsiti caci ei nu au fost alesi dupa o capacitate de ae purta inutil de superioara gloatei care trebuia pastorita ci dupa caracterul lor moral si o nazunta puternica.
Poi cum sa fie niste Apostoli care lucreaza cu puterile Diavolilor mai presus de un om normal, tata de familie si om harnic si cinstit?
Stii tu ceva mai superior decat acest tip de oameni?

Citat :

pina la urma Pavel care nu fusese ucenic a recunoscut ca cea ce ei cunosc simt si proorcesc sint doar lucruri "in parte" nicidecum depline. deplinatatea este promisa intr-un viitor neprecizat.
Poi daca nu a fost ucenic inseamna ca nici nu a fost Apostol ...ceea ce nu e de mirare stiind ca acest Pavel era un criminal in serie care ii prigonea pe Iudeii care il urmau pe rabinul Isus din Nazareth!

Citat :

Apoi mai exista la fel ca si in vechile profetii o anumita ceata , lipsa de claritate si elocventa , amanunte insuficiente , lucruri spuse fractionat sau ascunse dupa simboluri complicate.
Asta nu ar trebui sa te mire pentru ca ar trebui sa stii ca numai exprimarea celor
aflati sub puterile Satanei ... are aceste caracteristici descrise de tine!

Citat :

scopul lor dincolo de intentiile sau constentizarea primilor crestini este similar in ambele cazuri -VT si NT -adica sa fie piedica pentru unii care nu se ridica la un nou nivel al cunaosterii si calauzirii realizindu-se astfel o selectie naturala intentionata.
Se pare ca inca nu ai inteles mesajul ascuns al Bibliei ...si anume acela de a-i converti pe evrei la o religie noua ...religia care are ca cel mai mare dusman CUNOASTEREA ...deci selectionarea crestinilor nu se face in functie de nivelul lor inalt de cunoastere ...ci dupa prostia si naivitatea lor...lucru pe care si astazi il vedem in societatea romaneasca unde copii sunt prostiti in scoli cu religia in loc sa fie formati oameni seriosi responsabili si mai ales competenti!

Citat :

interpretarea versetului 1 din luca 9 iar este un pic pripita fiindca in realitate cei care se folosesc de demoni nu sint stapinii demonilor ci invers demonii ii stapinesc pe ei , doar Dumenzeu si puterile divine pot avea stapnire peste ei conferind libertatea fata de ei
Diferenta de care zici nu este prea mare ..pentru ca un om care are putere peste demoni ...face cam tot aia ce face si un om posedat de demoni !

Citat :

vindecarile nu se pot face cu draci -desigur in rare cazuri e posibil insa fara sa ii scoti ci doar ii muti in alt loc interior -insa nu este o vindecare definitiva ci una temporara extrem de superficiala.
Ba mai mult decat spui tu spune Isus prin gura lui Matei in Matei Matei 12 .43
Adica mai exact nu se scoate diavolii din oameni ci prin exorcism se baga mai multi diavoli in omul care se lasa exorcizat!

Citat :

apoi darul deosebirii duhurilor si al adevarului nu poate veni de la cele rele ci doar de la duhul sfint prin botezul sfint.
Ai dreptate...nu prin botezul mincinos cu apa chioara ... ci de botezul "de sus" de care vorbea si rabinul Isus ...adica duhul INVATATURII care naste o CONSTIINTA superioara!

Citat :

alta alternativa pentru a descoperi advarul este meoda tragerii la sorti intro stare de sinceritate si credinta (lucru care a fist uitat de crestinatate)
hahahaha !
Poi oare cat trebuie sa tragi la sorti pina sa poti ajunge profesor doctor in Astrofizica?

Citat :

stau si ma gindesc ca asa cum in religia mozaica exista o doctrina dedicata celor multi si alaturi anumite scrieri (Cabalah)

La tema asta te rog sa-l consulti pe prietenul nostru antichristul...ca in mod sigur numai el te poate ilumina!

Citat :

chiar si eu cunosc un asemenea preot care cauta sa afle mai multe decit ofera dogma oficiala

Scuze ...dar preotul tau nu cauta unde trebuie!
Ce sa caute intro dogma mincinoasa si periculoasa?
Rahat?
Poi si ala se cauta in closet si nu in dogma ...asta desi dogma e plina de rahati!
Daca preotul tau dorea sa cunoasca mai mult ...trebuia sa se documenteze foarte mult mai ales din stiinte!

Citat :

pina la urma nu e asa mare bai ca deocamdata nu cred toti oamenii in Iisus -probabil ca nu toata lumea mai are nevoie de disciplina iertarii si a nejudecarii celorlalti ele fiind deja asimilate in caracterul lor si aici ma refer cu precadere la temperamentul oriental mult mai blind si mai lipsit de spirit ofensiv.
Asa este...lumea de azi nu mai are nevoie de teoria iertarii pacatelor printr-un mantuitor care isi spune singur Lucifer...ci toti avem nevoie sa traim intr-un mic paradis al nostru, cat mai mult timp posibil ... acum in viata asta si aici pe pamantul nostru!

Citat :

Prsonal abia astept sa se implineasca vechile profetii inca neimplinite chiar daca din pacate vor fi dureroase nu doar pentru populatia din Israel dar si pentru omare parte dintre oameni insa asteptarea mea tine de partea plina a paharului si de vremurile care vor veni dupa necazuri.
Acele profetii "vechi" nu se pot interpreta in mod crestin pentru ca asta inseamna o manipulare mincinoasa ...si profetiia lui Yahwe pentru poporul sau s-a indeplinit cu prisosinta ...si iata ca astazi evreii au un stat al lor independent si cat se poate de democratic intr-o zona turbulenta!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina   Astazi la 4:38 am

Sus In jos

Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
Mergi direct la: