Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Bicisnicia torturii crestine

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Bicisnicia torturii crestine   Vin Ian 27, 2012 4:13 pm

Priviti dragi crestini si va delectati privind faptele bisericii lui Christos:

Urmariti atent aceasta descriere a celor mai cumplite chinuri si ingroziviti-va de bestialitatile inimaginabile a unor diavoli care propovaduiesc iubirea
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Sam Ian 28, 2012 11:53 am

CAMERA TORTURII.

Pentru cei “necooperanți” se aplicau constrângeri în “Sala Torturii”, aflată în beciurile tribunalului. Fantezia torționarilor nu cunoștea limite. În camera “groazei” se aflau instrumente pentru smulgerea unghiilor, a limbii, pentru scoaterea ochilor și tăierea urechilor, lanțuri și greutăți pentru imobilizarea membrelor, frânghii groase, “leagăne” cu țepușe. Mai întâi, torționarii băgau spaima în “eretic”, descriindu-i de-a fir a păr supliciile la care erau supuși cei de-o credință cu el. După care se “trecea” la practică.

Cea mai folosită metodă de tortură era dislocarea membrelor cu ajutorul unui mecanism alcătuit din frânghii, scripeți și greutăți (“garrucha”, la spanioli). De tavanul sălii se agăța un scripete, peste care era trecută o frânghie rezistentă. După ce era dezbrăcat, vinovatul era legat cu mâinile la spate, i se puneau cătușe la picioare și greutăți la glezne, și era ridicat. În funcție de răspunsurile oferite, când și când victimei i se dădea brusc drumul de sus, ceea ce provoca adesea dislocarea umărului sau brațelor. Pentru a spori chinul, inchizitorii făceau pauze, în care medicii vindecau rănile muribundului, fixându-i la loc oasele proaspăt dislocate. După care “tratamentul” era reluat.

Din arsenalul Inchiziției făcea parte și “prăjirea” tălpilor. Pentru început, torționarii ungeau cu ulei tălpile picioarelor. Se aduceau apoi, pe o tăblie plată, tăciuni încinși aproape de picioare, provocând astfel arsuri cumplite victimei. Din timp în timp, pentru a obține “mărtu­risirea păcatelor”, inchizitorii întrerupeau suferința, plasând o scândură între picioare și foc. Dislocarea membrelor și “prăjirea tălpilor” se aplicau în egală măsură ambelor sexe.

În schimb, sufocarea prin înecare era un supliciu rezervat cu prisosință femeilor. Victima era așezată la orizontal, pe o bancă, legată cu sfori și forțată să bea apă. Senzația de înec era acutizată prin folosirea unei pânze de in sau mătase, introdusă în gura victimei. Existau și metode mai “ușoare” de tortură, aplicate în cazurile în care Inchiziția nu voia să riște uciderea acuzatului. Una dintre acestea erau tijele metalice introduse între degete și strânse puternic cu ajutorul șuruburilor.

ARDEREA PE RUG.

Odată scăpat din camera torturii, acuzatul afla sentința printr-o ședință publică a tribunalului. Condamnații la moarte erau executați cu fast, potrivit unui ritual respectat cu strictețe de către inchizitori. În piața centrală sau în biserica principală a orașului se organiza o ceremonie denumită “actul de credință” (“auto-da-fé” la spanioli sau sermo generalis). La “spectacol” asistau autoritățile ecleziastice și civile, precum și numeroși gură-cască. În cazul proceselor cu mulți acuzați, pronunțarea și aplicarea pedepselor durau mai multe zile. La sfârșit, “vinovații” erau arși pe rug. “Pocăiții” primeau favorul de a fi uciși înaintea arderii. Au existat și cazuri în care acuzații decedați în timpul “anchetei” au fost arși simbolic pe rug.

“Vânătoarea” vrăjitoarelor

Începând din secolul al XV-lea, Inchiziția a combătut practicile oculte și păgâne, sub acuzația de vrăjitorie și legături cu Diavolul. În 1487, Jakob Sprenger și Heinrich Kramer, inchizitori germani, “vânători” de vrăjitoare, au publicat în limba latină tratatul “Malleus Maleficarum” (“Ciocanul vrăjitoarelor”), folosit ulterior ca manual despre cum se identifica, interoga și condamna o vrăjitoare. Printre întrebările obligatorii pe care inchizitorul trebuia să le adreseze vrăjitoarelor figurau când și unde au avut relații trupești cu... Satana, dacă pot stârni furtuni și provoca fulgere. Obsesia vrăjitoriei a cuprins mințile oamenilor Bisericii. Procesele împotriva vrăjitoarelor au împânzit Europa. În Spania, cel mai mare proces al vrăjitoarelor a avut loc la începutul secolului XVII, în Țara Bascilor. Cu scopul de a stârpi vrăjitoria, inchizitorii au judecat peste 7.000 de cazuri. De teama Inchiziției, oamenii renunțaseră la pisici, considerate intermediarii Diavolului, la ghicirea viitorului, la vindecarea prin metode naturiste.Sursa

Urzi23
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 18
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Dum Ian 29, 2012 11:47 pm

Apopii a scris:
CAMERA TORTURII.

Pentru cei “necooperanți” se aplicau constrângeri în “Sala Torturii”, aflată în beciurile tribunalului. Fantezia torționarilor nu cunoștea limite.

Hai ca ma faci sa ma tavalesc de ris tavaleala Poate nu ai auzit ce au facut germanii prin W2 eu zic sa vezi tu niste poze cum ii fierbeau pe evrei de vii sa arate superioritatea rasei ariene ,superiori pe dracu niste criminali nenorociti ,poate ai amnezie si nu ai auzit ca mengele ii ciopirtea pe amariti de vii ascultind muzica la gramofon ,eu zic sa mai faci sapaturi pe net ,Auzi domle aia din evul mediu nu cunosteau limite ,pai ai vrea sa zici ca cei torturati de americani in irak erau la masaj sexi cu tailandeze ,inseamna ca cei incarcerati in guantanamo erau in pension sau la tratament
Deja sunt obisnuit cu chestiile tale infantile eu zic sa te lasi de acest sport

Dar amaritii aia care au murit in chinuri radiati de la bombele aruncate in japonia nu preferau sa le dea una cu parul in cap ca blinda inchizitie si sa scape in 10 secunde de chin .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Lun Ian 30, 2012 11:15 am

Crimele unora sau a altora nu sunt mai grave sau mai putin grave ca ale inchizitiei! Toate crimele sunt grave pentru ca sunt crime si in plus sunt agravate de faptul ca victimele au fost torturate in mod bestial!

Pe acest topic se discuta despre torturile si crimele comise in cadrul crestinismului si nu despre toate crimele din lume! Daca tu vrei sa discuti despre alte crime, nu te opreste nimeni sa deschizi un topic adecvat!

Faptul ca altii au comis crime, nu reduce cu nimic atrocitatea torturilor aplicate oamenilor de catre unii reprezentanti ai religiei crestine!

Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Lun Ian 30, 2012 11:24 am

Bre apopii poate ai fost luat de val cind ai scris "Fantezia torționarilor nu cunoștea limite"
Acum ce tot sari cu gura mare cind eu am demonstrat fara putinta de tagada ca "limitele "la care faceai tu referire sunt chestii de gidilat copii fata de exemplele date de mine .
Apoi :
Tu sa faci de bine sa nu mai ridici la superlativ niste prostii apoi sa sari la mine cu gura mare ca vezi Doamne trebuia sa deschid alt topic unde sa explic ca tu nu ai dreptate si inchizitia fata de al 3 lea raih a fost joaca de copii .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Lun Ian 30, 2012 11:29 am

Urzi23 a scris:
Bre apopii poate ai fost luat de val cind ai scris "Fantezia torționarilor nu cunoștea limite"
Acum ce tot sari cu gura mare cind eu am demonstrat fara putinta de tagada ca "limitele "la care faceai tu referire sunt chestii de gidilat copii fata de exemplele date de mine .
Apoi :
Tu sa faci de bine sa nu mai ridici la superlativ niste prostii apoi sa sari la mine cu gura mare ca vezi Doamne trebuia sa deschid alt topic unde sa explic ca tu nu ai dreptate si inchizitia fata de al 3 lea raih a fost joaca de copii .

Daca tie nu ti-ar fi lene sa gandesti, macar putin, ai intelege ca acel articol nu este scris de mine ci este preluat de pe un site!

Iti mai spun inca o data, daca vrei sa vorbesti despre crimele altora, deschide un topic adecvat sau un topic despre cine a avut cea mai bogata imaginatie in a omora...

Urzi23
Scutier
Scutier

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Lun Ian 30, 2012 11:52 am

Observ ca tu nu intelegi bine limba romana! Obliga-ma sa muncesc si sa-ti editez mesajele si pentru aceasta munca iti vei lua si o pauza, poate inveti sa intelegi! Este ultimul avertisment!

Ultima editare efectuata de catre Apopii in Lun Ian 30, 2012 12:02 pm, editata de 1 ori (Motiv : expus in postare)
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Lun Ian 30, 2012 11:17 pm

Oare cat de rau trebuie sa fie cineva in sufletul sau pentru a face asa ceva?

”Tacit (56 - 117 e.n, chestor, pretor, consul, senator, istoric roman) scrie în Anale:

Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în orașul [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc unul cu altul și câștigă adepți. De aceea, cei care au recunoscut că au aderat la creștinism au fost arestați, apoi, pe baza informațiilor date de ei, o mare mulțime a fost osândită, nu atât pentru crima de a fi pus foc, cât pentru ura față de rasa umană.”Sursa
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 78
Localizare : romania
Puncte : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Mar Ian 31, 2012 3:32 am

Soimos a scris:
Priviti dragi crestini si va delectati privind faptele bisericii lui Christos:

Urmariti atent aceasta descriere a celor mai cumplite chinuri si ingroziviti-va de bestialitatile inimaginabile a unor diavoli care propovaduiesc iubirea

cum spuneam, am crezut ca pe acest forum am sa gasesc opinii si dovezi pro evolutie. insa, constat ca nimeni din tabara evolutionistilor nu are un argument in acest sens. dimpotriva, ei vin cu tot felul de copilarii: lut, coaste.........
acum, tu! dupa rationamentul tau faptele inchizitiei sunt reprezentative pt toti crestinii. trebuie sa ti reamintesc (uiti repede) ca in crestinism, ca si in alte religii, sunt mai multe denominatiuni ( curente ) care nu se identifica cu actiunile inchizitiei, bisericii catolice. cum de altfel nu putem spune despre politisti ca toti apara legea si sunt corecti, intre ei fiind si elemente negative. cu alte cuvinte, nu toti de sub umbrela crestinismului sunt crestini cu adevarat.
am mai observat ca atacurile tale vizeaza cu predilectie crestinismul si nu religia in general. de aici inteleg ca ti s a pus pata pe crestini sau................ in alta parte?! nu inteleg ura asta, dar cred ca totul este explicabil. dintre cele trei mari religii ale lumii crestinismul e singura toleranta. adica, nu se impune prin forta ( sa nu vii sa mi exemplifici cu ce a facut biserica catolica, mai sus ti am spus cum stau lucrurile). in schimb, celelalte doua sunt exclusiviste: cu noi sau impotriva noastra!
in consecinta, in zadar postezi prostiile astea.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 26
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Mar Ian 31, 2012 1:39 pm

meghido a scris:
cum spuneam, am crezut ca pe acest forum am sa gasesc opinii si dovezi pro evolutie.

dintr-astea gasesti destule in carti de specialitate,frecventeza si tu o biblioteca nu biserica ca acolo gasesti numai igrasie alien

Citat :
insa, constat ca nimeni din tabara evolutionistilor nu are un argument in acest sens. dimpotriva, ei vin cu tot felul de copilarii: lut, coaste.........
Pune mana si citeste biblia si vezi ca lutul si coastele sunt chiar pe a doua pagina grin in evolutie gasesti calculatorul pe care-l chinui degeaba.

Citat :
dintre cele trei mari religii ale lumii crestinismul e singura toleranta. adica, nu se impune prin forta ( sa nu vii sa mi exemplifici cu ce a facut biserica catolica, mai sus ti am spus cum stau lucrurile). in schimb, celelalte doua sunt exclusiviste: cu noi sau impotriva noastra!

scuze dar tembelism mai mare ca asta nu cred ca este box singura religie care a facut atatea crime sa spui ca e singura toleranta doh toate sectele crestinismului ca-s catolivci,ortoducsi sau proscaiti au aceeasi biblie dupa care s-au indrumat inchizitorii.in cruciade au participat toti de-a valma si singura religie care are misiuni de increstinare o fi cea budista asa-i.cu sabiile romei lui constantin s-a raspandit plaga asta a omenirii.
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Mier Feb 01, 2012 2:33 am

Fernando a scris:
meghido a scris:
cum spuneam, am crezut ca pe acest forum am sa gasesc opinii si dovezi pro evolutie.

dintr-astea gasesti destule in carti de specialitate,frecventeza si tu o biblioteca nu biserica ca acolo gasesti numai igrasie alien

Citat :
insa, constat ca nimeni din tabara evolutionistilor nu are un argument in acest sens. dimpotriva, ei vin cu tot felul de copilarii: lut, coaste.........
Pune mana si citeste biblia si vezi ca lutul si coastele sunt chiar pe a doua pagina grin in evolutie gasesti calculatorul pe care-l chinui degeaba.

Citat :
dintre cele trei mari religii ale lumii crestinismul e singura toleranta. adica, nu se impune prin forta ( sa nu vii sa mi exemplifici cu ce a facut biserica catolica, mai sus ti am spus cum stau lucrurile). in schimb, celelalte doua sunt exclusiviste: cu noi sau impotriva noastra!

scuze dar tembelism mai mare ca asta nu cred ca este box singura religie care a facut atatea crime sa spui ca e singura toleranta doh toate sectele crestinismului ca-s catolivci,ortoducsi sau proscaiti au aceeasi biblie dupa care s-au indrumat inchizitorii.in cruciade au participat toti de-a valma si singura religie care are misiuni de increstinare o fi cea budista asa-i.cu sabiile romei lui constantin s-a raspandit plaga asta a omenirii.

eu, fiind din lut, am asteptat ca tu (evoluatul) sa mi aduci argumente si sa mi arati cat de troglodit sunt. insa, se pare ca nu ai ce sa mi spui. daca ai avea cu adevarat argumente le ai prezenta si nu m ai trimite pe la biblioteci pe unde tu nu ai calcat (100%). nu i de mirare ca tara aia e in halul in care e.....cu atatea dejectii genetice! Embarassed
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Mier Feb 01, 2012 8:27 am

meghido a scris:

eu, fiind din lut, am asteptat ca tu (evoluatul) sa mi aduci argumente si sa mi arati cat de troglodit sunt. insa, se pare ca nu ai ce sa mi spui.
Nu are rost sa ma repet. Tot forumul e plin de raspunsuri pe toate temele, dare unor trogloditi la fel ca tine, inclusiv am raspuns referitor si la evolutionism pe topicul cu aceasta tema!

Citat :

nu i de mirare ca tara aia e in halul in care e.....cu atatea dejectii genetice! Embarassed
Te referi cumva la faptul ca tara mea este prima in Europa la aboslut toate capitolele ce privesc aspectele pozitive, in timp ce tara ta este ULTIMA in Europa si tu si cei ca tine isi fac de ras neamul nu numai in toata Europa ci in lumea larga, ... probabil de "valorosi" ce sunteti?
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Joi Feb 02, 2012 3:17 am

Soimos a scris:
meghido a scris:

eu, fiind din lut, am asteptat ca tu (evoluatul) sa mi aduci argumente si sa mi arati cat de troglodit sunt. insa, se pare ca nu ai ce sa mi spui.
Nu are rost sa ma repet. Tot forumul e plin de raspunsuri pe toate temele, dare unor trogloditi la fel ca tine, inclusiv am raspuns referitor si la evolutionism pe topicul cu aceasta tema!

Citat :

nu i de mirare ca tara aia e in halul in care e.....cu atatea dejectii genetice! Embarassed
Te referi cumva la faptul ca tara mea este prima in Europa la aboslut toate capitolele ce privesc aspectele pozitive, in timp ce tara ta este ULTIMA in Europa si tu si cei ca tine isi fac de ras neamul nu numai in toata Europa ci in lumea larga, ... probabil de "valorosi" ce sunteti?

tara ta prima? da e adevarat... la nr de sinucideri (prima in lume), la betivi ( pe cap de locuitori), bolnavi cu aparatul digestiv (sunteti renumiti ca mâncăi)...............si sunteti primii in lume la felul si spurcaciunea injuraturilor (mai ales cele despre Dumnezeu).

mai vrei?! nici un vecin nu va agreaza (nu spun ca pe noi ne iubesc, dar nu ne privesc cu ura) asta din cauza felului vostru de a fi si pt toate blestematiile pe care le ati facut.
deci, amice... (vorba lu' nea iancu) esti un.................
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Joi Feb 02, 2012 7:24 am

meghido a scris:
Soimos a scris:
meghido a scris:

Citat :

tara ta prima? da e adevarat... la nr de sinucideri (prima in lume), la betivi ( pe cap de locuitori), bolnavi cu aparatul digestiv (sunteti renumiti ca mâncăi)...............si sunteti primii in lume la felul si spurcaciunea injuraturilor (mai ales cele despre Dumnezeu).

mai vrei?! nici un vecin nu va agreaza (nu spun ca pe noi ne iubesc, dar nu ne privesc cu ura) asta din cauza felului vostru de a fi si pt toate blestematiile pe care le ati facut.
deci, amice... (vorba lu' nea iancu) esti un.................

Vezi draga amice ca nu esti numai "off topic" dar mai esti si IDIOT!

Daca vrei sa discutam pe aceasta tema deschide in topic la sectiunea politica, ptr ca aici aceasta postare va fi taiata
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 757
Varsta : 47
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   Joi Feb 02, 2012 2:35 pm

Documentati-va si voi in legatura cu inchizitia
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bicisnicia torturii crestine   

Sus In jos

Bicisnicia torturii crestine
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Somnul ratiunii naste monstrii-
Mergi direct la: