Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Sam Feb 11, 2012 9:53 pm

Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican

Un document secret în limba germană, potrivit căruia Papa Benedict al XVI-lea va fi asasinat în următoarele luni, a fost dezvăluit vineri de cotidianul italian Il Fatto Quotidiano, informează AFP. Documentul ar fi fost trimis Vaticanului, însă statul papal a dezmințit acest lucru și a calificat actul drept "delirant și necorespunzător realității".

Cotidianul de stânga a publicat vineri acest document "foarte confidențial" datat 30 decembrie 2011 și care ar fi fost trimis de cardinalul columbian aflat la pensie Dario Castrillon Hoyos secretariatului statului și secretarului particular al Papei Benedict al XVI-lea în ianuarie.

Monseniorul Castrillon Hoyos s-ar fi întâlnit apoi direct cu Papa la jumătatea lui ianuarie pentru a discuta despre această situație.

Potrivit cotidianului, acest document - redactat în germană și care nu ar fi fost accesibil decât Papei și câtorva colaboratori apropiați ai acestuia - reia o declarație alarmantă a arhiepiscopului de Palermo Paolo Romeo în cadrul unei deplasări în China, în noiembrie.

Monseniorul Romeo le-ar fi spus interlocutorilor săi că ar fi auzit de un complot și că Papa ar urma să moară în "următoarele 12 luni". Documentul nu precizează care ar fi participanții la un eventual complot și nici locul sau momentul în care Papa ar putea fi asasinat.

"Este evident că acest document conține considerații exagerate care sunt lipsite de orice adevăr", a comentat purtătorul de cuvânt al Sfântului Scaun, părintele Federico Lombardi.

"Nu neg existența acestui document în germană" trimis Vaticanului, "spun doar că ceea ce scrie în acest document nu trebuie tratat cu seriozitate și nu trebuie să se creadă că acesta conține ceva real", a adăugat el.

Potrivi altor afirmații atribuite de document monseniorului Romeo, Papa ar avea un raport foarte conflictual cu cardinalul secretar de Stat (numărul doi în ierarhia Vaticanului), Tarcisio Bertone, și ar încerca să îl înlocuiască. El l-ar prefera pe cardinalul de Milano, Angelo Scola.
Sursa articolului

otilia*
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 19
Localizare : univers
Puncte : 19
Data de inscriere : 06/01/2013

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Mar Mar 12, 2013 6:07 pm

Asta fiind motivul renuntarii la pontificat ?
Sus In jos
Seitan
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 40
Varsta : 45
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Joi Mar 14, 2013 10:03 am

Care ar fi cauza conflictului dintre Papa Benedict si cardinalul secretar de stat?
Si o alta intrebare: de ce Papa Benedict, dupa anuntarea demisiei, anuleaza toate audientele programate mai putin cea cu seful statului roman?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Joi Mar 21, 2013 2:24 pm

Apopii a scris:
Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican.
Nu vad logica!
Daca a renuntat la pontificat si s-a ales un alt papa .... despre care lupta de putere poate fi vorba?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Vin Mar 22, 2013 11:01 am

Soimos a scris:

Nu vad logica!
Daca a renuntat la pontificat si s-a ales un alt papa .... despre care lupta de putere poate fi vorba?

Probabil lupta pentru putere care a condus la demisie. Oricum, se pare ca au estimat destul de bine respectivii, cu eroare de cateva luni. Au gresit doar in privinta deznodamantului, care nu s-a soldat cu moarte, ci cu demisie.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686
Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Sam Mar 23, 2013 5:30 pm

Lupta pare sa fi fost in culise,si demisia a fost cea mai buna metoda.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
lucaro
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Ch
Puncte : 23
Data de inscriere : 27/03/2013

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Mier Mar 27, 2013 11:05 pm

Intâmplator am urmarit un reportaj despre vizita actualului papa(Francesco), la cel demisionar, "mazilitu' " la Castel Gandolfo, sâmbata. Benedict arata infiorator, era ca.. o mumie mergatoare.

Ma tem ca "baietii" si-au urmat planul (acela de a-l elimina fizic). Cred ca l-au ...otravit .
Cred, de asemenea, ca au fost lupte crâncene intre Benedict si Curia Romana, Benedict reusind sa impuna la conducerea IOR (L'Istituto per le Opere di Religione ), in ultimele zile de pontificat (si dupa mai bine de 9 luni de la vacantarea postului) o persoana agreeata de el. ...Interesant ar fi de stiut CE ANUME a cedat Benedict (in afara de functie). ...Poate sa NU ia masurile care se impuneau in urma raportului anchetei pe care o incredintase celor trei cardinali, raport cunoscut doar de cei trei, de Benedict iar acum si de Francesco?

Booo.., cine stie? Intunecoase mai sunt salile Vaticanului...

Si-apoi, toata aceasta dorinta de a placea tuturor, de a "schimba" modul de a propovadui "Cuvântul Domnului", umilinta si modestia Papei "tanguero", suporter infocat al nush carei echipe de fotbal, da de gândit...

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Joi Mar 28, 2013 1:14 pm

lucaro a scris:
Intâmplator am urmarit un reportaj despre vizita actualului papa(Francesco), la cel demisionar, "mazilitu' " la Castel Gandolfo, sâmbata. Benedict arata infiorator, era ca.. o mumie mergatoare.

Ma tem ca "baietii" si-au urmat planul (acela de a-l elimina fizic). Cred ca l-au ...otravit .
Cred, de asemenea, ca au fost lupte crâncene intre Benedict si Curia Romana, Benedict reusind sa impuna la conducerea IOR (L'Istituto per le Opere di Religione ), in ultimele zile de pontificat (si dupa mai bine de 9 luni de la vacantarea postului) o persoana agreeata de el. ...Interesant ar fi de stiut CE ANUME a cedat Benedict (in afara de functie). ...Poate sa NU ia masurile care se impuneau in urma raportului anchetei pe care o incredintase celor trei cardinali, raport cunoscut doar de cei trei, de Benedict iar acum si de Francesco?

Booo.., cine stie? Intunecoase mai sunt salile Vaticanului...

Si-apoi, toata aceasta dorinta de a placea tuturor, de a "schimba" modul de a propovadui "Cuvântul Domnului", umilinta si modestia Papei "tanguero", suporter infocat al nush carei echipe de fotbal, da de gândit...

Am vazut si eu reportajul si tot la aceeasi concluzie am ajuns si eu ...si anume ca arata rau!
Dar nu cred ca el arata asa din cauza ca cineva a vrut sa-l lichideze ...ci din cauza consumului nervos, prea mare pentru el, in care a fost implicat de cardinalii sai ...unii pedofili. altii mafioti si manipulatori de bani murdari si de altii intrigantii ...fapt care l-a consumat atat de rau!
Mai multe detalii gasesti in "Vatileaks"!
http://en.wikipedia.org/wiki/Vatileaks_scandal
Sus In jos
lucaro
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Ch
Puncte : 23
Data de inscriere : 27/03/2013

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   Vin Mar 29, 2013 10:26 am

Benedict era de foarte mult timp la curent cu scandalurile de pedofilie in care este implicata Biserica Catolica.
Pe vremea când era inca cardinal, a fost intrebat de reporteri ce opinie are in legatura cu aceasta tema. De asemenea i s-au pus intrebari punctuale referitoare la cazuri punctuale. Ratzinger a incercat sa evite raspunsurile. La un moment dat s-a infuriat si i-a "concediat" practic pe jurnalisti cu o oarecare ..agresivitate.
Tind sa cred ca era la curent, mai mult sau mai putin, si cu "reciclarea"banilor murdari prin IOR.

Motivul care l-a condus la "depunerea mandatului" cred ca e mult mai grav si ca , cine stie, peste vreo câteva zeci de ani va iesi la lumina.

Raman la impresia ca "baietii" l-au ..."ajutat" in alt mod sa ajunga in halul asta.

...Intre timp, Papa Tanguero, face gesturi din ce in ce mai surprinzatoare pentru a cuceri atentia si simpatia publicului. Pe principiul : "Pe-afara-i vopsit gardu' , inauntru-i leopardu' " , Vaticanul incearca sa dreaga imaginea deteriorata a Bisericii Catolice.
Probabil, in scurt timp vom asista (poate chiar in direct) la vreun "miracol" efectuat de Papa Tanguero, moment in care "pastorii" catolici isi vor reintregi turmele intru Domnu'...

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Papa Benedict va muri asasinat într-un an, din cauza unei lupte pentru putere la Vatican   

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Societate :: Stiri-
Mergi direct la: