Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
melinda
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

MesajSubiect: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 6:30 am

Un pastor penticostal din Constanța a demonstrat într-o carte că toți șefii cultului de până în 1994 au colaborat cu Securitatea.
La lansarea de carte de la IICCMER, istoricii au apreciat că studiul lui Vasilică Croitor are o accentuată tentă moralizatoare

De două săptămâni, penticostalii români - peste 330.000, potrivit ultimului recensământ - sunt în mare forfotă. Un tânăr pastor din Constanța, Vasilică Croitor, a arătat că toți cei care au fost la conducerea cultului de la autorizarea sa în 1948 până în 1994 au fost, fără excepție, colaboratori ai Securității. Că își turnau frații pentru putere și bani, primiți cu chitanță de la serviciile secrete.

Sub titlul "Răscumpărarea memoriei", dat cărții și unui blog, pastorul Vasilică a declanșat, astfel, o dezbatere unică în peisajul românesc privind atitudinea duplicitară în perioada comunistă a ierarhilor unui cult.

Turnator din turnator se face

"Trecerea de la loialitatea față de Dumnezeu la slugărnicia fără rezerve în serviciul lui Mamona a fost concepută de Securitate cu precizia unui ritual inițiatic. «Candidatul» era supus mai întâi unei atente verificări prin informatorii din jurul său. Informațiile culese de la frați erau obținute în anchetă sau prin delațiune", descrie mecanismul recrutării autorul cărții.

El exemplifică, pe baza documentelor, cu cazul lui Gheorghe Bradin, alias "Scorțaru", primul președinte al cultului, care a dat informații utile în recrutarea celui care i-a succedat în funcție după moarte, Pavel Bochian.

Acesta din urmă, sub numele de cod "Luca", a devenit apoi, o arată documentele, unul dintre cei mai zeloși informatori din cadrul cultului. Astfel a și fost, de altfel, propulsat în funcția de președinte interimar în 1962, funcție deținută până în 1987. Atunci, Departamentul Cultelor a dat, în sfârșit, aprobarea pentru organizarea de alegeri. Întrucât câștigătorul nu era cel agreat de Securitate, Pavel Bochian a fost reimpus.

La Revoluție s-a retras, totuși, din funcție. Succesorul Emil Bulgăre a fost și el colaborator în tinerețe, însă în documente se menționează că a fost abandonat ca urmare a invocării clauzei de conștiință de către acesta. Consecința a fost excluderea din pastorație până la Revoluție, când a devenit președinte

Urmează deconspirarea celor în funcții

"Din fericire, în perioada comunistă, în cadrul cultului penticostal, în subteran, a funcționat și o biserică paralelă. Oamenii nu aveau niciun respect pentru șefii cultului, care erau manipulați de sistem și care au acceptat o structură organizatorică centralizată improprie penticostalilor, caracterizați în toată lumea de autonomia bisericilor locale", spune Vasilică Croitor, vicepreședinte al Comunității Regionale Constanța.

Din funcția pe care o are în cadrul cultului, pastorul a cerut, în 2006, la Congresul penticostalilor, înființarea unei comisii care să analizeze impactul regimului comunist asupra Bisericii, inclusiv fenomenul colabo raționist. Răspunsul nu l-a primit nici până azi, ceea ce l-a provocat să meargă mai departe: să ceară la CNSAS pentru studiu dosarele reprezentanților actuali ai cultului.

"Să deconspire mai întâi Biserica Ortodoxă"

Pavel Riviș Tipei, actualul președinte, spune că, în ce-l privește, nu are emoții.

"Congresul Național Bisericesc se în trunește peste o lună și atunci vor fi luate în discuție aceste informații", spune președintele, care dă un răspuns retoric la întrebarea de ce cultul nu a făcut un demers oficial de deconspirare. "Să deconspire mai întâi Biserica Ortodoxă, că este majoritară, apoi o să facem și noi asta". Demersul deconspirării celor vii are o miză cu atât mai mare cu cât 2010 este an electoral, iar alegerile în comunitățile locale deja au început.

"Vasilică Croitor este un fel de Lucian Boia penticostal pentru că se luptă cu mai multe mituri. Din păcate, nu există o carte similară scrisă de un cleric ortodox și care să nu fi fost exclus din biserică", a apreciat istoricul Cristian Vasile la lansarea cărții "Răscumpărarea memoriei".

DECORAT DE ILIESCU

Nicky Pop, pastorul cu legendă creată de Secu?

Singura persoană în viață dintre cele deconspirate este Nicky Pop, pastorul celei mai mari biserici penticostale a românilor din America, cea din Portland.

Potrivit lui Croitor, Pop a fost colaborator cel puțin din 1973, iar în 1978 a reușit să plece cu viză de turist în Statele Unite, fiind considerat adept al "mișcării Goma".

În realitate, se deduce din carte, o legendă creată pentru o mai utilă infiltrare. A reușit rapid să se stabilească în State și să revină în vizită în 1980.

Atunci a dat Securității informații consemnate în 18 pagini. Pastorul Pop s-a apărat recent într-un interviu la Romanian Television Network din Chicago, în care arată pe larg cum ar fi fost, de fapt, urmărit și hărțuit de Securitate, înainte de a emigra.

În 2004, Pop a fost decorat de președintele Iliescu cu Ordinul Serviciul Credincios în grad de Comandor. "În același an, aceeași decorație au primit-o doi angajați SIE, al căror nume nu e făcut public. Mă întreb dacă este o coincidență", spune Vasilică Croitor.
Nicky Pop apare în documente cu numele de cod "Picu Emil"

http://www.evz.ro/detalii/stiri/penticostalii-isi-arata-fratii-colaboratori-905407.html
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 6:38 am

În România, potrivit recensământului realizat în urmă cu nouă ani, penticostalii reprezentau 1,5% din populație (aproximativ 330.000 de suflete). Cu toate acestea, este de așteptat ca numărul acestora să fie mult mai mare la viitorul recensământ, penticostalismul fiind cultul cu cea mai importantă dezvoltare în prezent. În lume, există aproximativ 250 de milioane de penticostali, reprezentând 10% din întreaga mișcare creștină.

Cultul penticostal reprezintă a patra mișcare religioasă ca mărime din România. Majoritatea credincioșilor sunt în Transilvania și în zona de nord a Moldovei. Cele mai importante comunități sunt cele din Suceava, Bistrița-Năsăud, Arad și Bihor. Din punct de vedere etnic, 85% dintre adepții aceste mișcări sunt români, 10% sunt romi, în timp ce restul de 5% este o mixtură de unguri, ucraineni, germani sau slovaci.

La 1 ianuarie 1989, cultul penticostal din țara noastră avea în evidență 102.000 de credincioși, 537 comunități și 257 filii, deservite de 118 pastori. Potrivit site-ul oficial al Secretariatului de Stat pentru Culte în România sunt 1.343 de biserici și 7.879 filii penticostale.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 8:04 pm

melinda a scris:
În România, potrivit recensământului realizat în urmă cu nouă ani, penticostalii reprezentau 1,5% din populație (aproximativ 330.000 de suflete). Cu toate acestea, este de așteptat ca numărul acestora să fie mult mai mare la viitorul recensământ, penticostalismul fiind cultul cu cea mai importantă dezvoltare în prezent. În lume, există aproximativ 250 de milioane de penticostali, reprezentând 10% din întreaga mișcare creștină.

Cultul penticostal reprezintă a patra mișcare religioasă ca mărime din România. Majoritatea credincioșilor sunt în Transilvania și în zona de nord a Moldovei. Cele mai importante comunități sunt cele din Suceava, Bistrița-Năsăud, Arad și Bihor. Din punct de vedere etnic, 85% dintre adepții aceste mișcări sunt români, 10% sunt romi, în timp ce restul de 5% este o mixtură de unguri, ucraineni, germani sau slovaci.

La 1 ianuarie 1989, cultul penticostal din țara noastră avea în evidență 102.000 de credincioși, 537 comunități și 257 filii, deservite de 118 pastori. Potrivit site-ul oficial al Secretariatului de Stat pentru Culte în România sunt 1.343 de biserici și 7.879 filii penticostale.

Si Biserica se inmultea cu ajutorul Duhului Sfant!
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 8:11 pm

EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:

Scz, dar nu pricep...adica cum se inmultea Biserica cu ajutorul duhului sfant? Cum e posibil acest fenomen?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 8:15 pm

melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:

Scz, dar nu pricep...adica cum se inmultea Biserica cu ajutorul duhului sfant? Cum e posibil acest fenomen?

Adica Duhul Sfant lucreaza si te cerceteaza pe tine,iti spune ca esti pacatoasa si ai nevoie de iertare.Si,daca esti receptiva la soapta Duhului Sfant te pocaiesti.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 8:25 pm

EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Adica Duhul Sfant lucreaza si te cerceteaza pe tine,iti spune ca esti pacatoasa si ai nevoie de iertare.Si,daca esti receptiva la soapta Duhului Sfant te pocaiesti.

Auzi, cu cat te platesc fratii astia ai tai pentru ca stai toata ziua pe site-uri si debitezi basmele astea tampe?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 8:29 pm

melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:

Auzi, cu cat te platesc fratii astia ai tai pentru ca stai toata ziua pe site-uri si debitezi basmele astea tampe?
Draguto nu stau toata ziua.Am fost la biserica si dimineata si dupa-amiaza.Si nu ma plateste nimeni.Sunt pe cont propriu.Sunt propriul meu sef.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 8:41 pm

EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Draguto nu stau toata ziua.Am fost la biserica si dimineata si dupa-amiaza.Si nu ma plateste nimeni.Sunt pe cont propriu.Sunt propriul meu sef.

Draguto??? De unde pana unde sunt eu draguta ta? Ai un mod absolut libidinos in a te adresa unui femei!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 8:56 pm

melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:

Draguto??? De unde pana unde sunt eu draguta ta? Ai un mod absolut libidinos in a te adresa unui femei!
Scuze,am uitat cu cine am de-a face.Sunt invatat sa relationez cu adevarate doamne,de aceea.
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 9:06 pm

EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Scuze,am uitat cu cine am de-a face.Sunt invatat sa relationez cu adevarate doamne,de aceea.

Ma bucur ca esti INVATAT...ai uitat un A...parca spunei ca esti femeie!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 9:11 pm

salutare
melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:

javascript:emoticonp('salutare')
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 9:15 pm

EmaLovesJesus a scris:
salutare
melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Vad ca incepem sa ne intelegem aplauze
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 9:16 pm

melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
salutare
melinda a scris:

Aha! box javascript:emoticonp('box')
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 9:18 pm

EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
salutare javascript:emoticonp('salutare')

Pa, Emanuel...sa ai o noapte fierbinte coarne
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 9:21 pm

melinda a scris:
EmaLovesJesus a scris:
melinda a scris:

Pa, Emanuel...sa ai o noapte fierbinte coarne
Stii ce inseamna Emanuel?Pa,noapte buna.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 10:55 pm

EmaLovesJesus a scris:

Idea Am inteles, tu esti ciobanul, pardon pastorul, si cu cat aduci mai multe oite in turma, cu atat iti iei si tu partea mai mare din zeciuiala king
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Dum Feb 12, 2012 11:00 pm

EmaLovesJesus a scris:

scratch cred ca-i versiunea masculina de la Emmanuelle...
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Lun Feb 13, 2012 7:11 am

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

scratch cred ca-i versiunea masculina de la Emmanuelle...

Nu conteaza ce crezi tu.Eu stiu ce inseamna.Mai ales ca port acest nume frumos.Isus ii da semnificatie si valoare.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Lun Feb 13, 2012 10:02 am

EmaLovesJesus a scris:

Nu conteaza ce crezi tu.Eu stiu ce inseamna.Mai ales ca port acest nume frumos.Isus ii da semnificatie si valoare.
Ma bita, Isus este Yehoshua si nu Emanuel si nu-i da nicio valoare ptr ca Christosul in care crezi tu a venit ca sa fie crezut el ca Dumnezeu si sa se kce pe legea lui Dumnezeu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Lun Feb 13, 2012 10:59 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Ma bita, Isus este Yehoshua si nu Emanuel si nu-i da nicio valoare ptr ca Christosul in care crezi tu a venit ca sa fie crezut el ca Dumnezeu si sa se kce pe legea lui Dumnezeu!
Isus a spus:,,Vin sa fac voia Ta,Dumnezeule.,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Lun Feb 13, 2012 11:44 am

EmaLovesJesus a scris:

Isus a spus:,,Vin sa fac voia Ta,Dumnezeule.,,

Vorbe goale!
ca doar nu era prost sa zica ca "am venit sa ma cac pe Legile tale si sa fiu eu Dumnezeu in locul tau...si nici ca am venit ca prin biserica mea sa ucid zeci de milioane de oameni si sa distrug civilizatii!

ce dreaq esti atat de redus si crezi in cuvintele lui Lucifer?
Nu stii ca Diavolul este campionul absolut al minciunii?
Pai cat de prost trebuie sa fie cineva sa-l creada pe Lucifer Dumnezeu?
Sus In jos
melinda
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Lun Feb 20, 2012 2:27 pm

Nu pot sa citesc pagina 2!!!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 54
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Lun Feb 20, 2012 10:16 pm

Soimos a scris:
Isus este Yehoshua si nu Emanuel

Crezi ca are vreo importanta pentru credinciosi? Pentru ei si cercul poate fi patrat, ca de asta in religie e nevoie de credinta si nu de stiinta!

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Mar Feb 21, 2012 10:56 am

Apopii a scris:
Soimos a scris:
Isus este Yehoshua si nu Emanuel

Crezi ca are vreo importanta pentru credinciosi? Pentru ei si cercul poate fi patrat, ca de asta in religie e nevoie de credinta si nu de stiinta!
Bine zici!

Acesta este motivul ptr care vedem cum credinciosii bigoti stau cu fundul catre cunoasterea rationala si cu fata catre credinta a proasta. Tocmai ptr ca credinta bazatra pe prostie ofera orice raspuns la orice intrebare ...adica raspunsuri idioate care nu sunt bazate pe ratiune, ci pe irationalitate!
Sus In jos
lukacsloredana@yahoo.com
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 1
Localizare : lorena
Puncte : 1
Data de inscriere : 29/01/2013

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   Mar Ian 29, 2013 6:22 pm

ASA PROSTI MAI RAR VEZI ....NU VEDETI CA PREOTI CONDUC LUMEA CU MINCIUNI? PAPA FACE PE SMECHERU ACUZATI PENTICOSTALI CA SUNT HOTI CURVARI ETC DA PREOTI CA FAC SEX CU ENORIASELE BEAU COT LA COT CU ALCOLISTI IN BARURI ABUZEAZA MAICUTE LA MANASTIRI SUNT HOMOXESUALI ASTA NU VEDETI? SUNTETI JEGURI PENALE CA SI CALU DUS DE GURA NU VEDETI DECAT CE VA ZICE POPA DACA EL VA ZICE SA II FACETI SEX ORAL TOTI SARITI CA DOAR E PREOT VA INCHINATI LA UN LEMN DIN PADURE IN LOC SA CREDETI IN DUMNEZEU DACA ATI FI ASA DESTEPTI ATI CITI BIBLIA CA SA VA CONVINGETI SINGURI NU S SCULTTI MINCIUNILE LA ALTI.AVETI PARERI PROASTE PE BUNE MA TOT MIR CA NE MERGE PROST DAR CU OAMENI CA VOI NU ARE CUM SA MEARGA BINE SI CA VOI SUNT MULTI.......MERGETI LA POPA SA SE ROAGE PT VOI CA VOI SUNTETI HANDICAPATI NU SUNTETI CAPABILI SA O FACETI SINGUR. PREOTI SUNT CEI MAI MARI JEGOSI DIN LUME ......
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori   

Sus In jos

Penticostalii isi desconspira fratii colaboratori
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Alte culte sau religii-
Mergi direct la: