Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

Canoanele Bisericii Ortodoxe

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Dum Dec 02, 2012 2:54 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

dumnezeu a vazut ca oamenii nu pot sa implineasca cu strictete cele zece porunci
Ceeeee ?
de unde dracu mai scoti si prostia asta?
Crezi ca daca tu nu esti in stare sa te opresti din minciuna furat si prea curvit noi oamenii care nu avem nevoie de Dtacu ca sa ne mantuiasca nu putem trai o viata morala ?
Ti-am mai spus ...nu mai condidera oamenii cu constiinta inalta ca sunt la fel ca si curvele, talharii si criminalii care se aduna la Casa de Adunare a zeciuielii ca sa fie matuiti de Dracu!

Citat :

,de aceea a hotarat sa trimita pe Fiul Sau ca prin sangele Lui curat sa avem iertare.
Ceee?
De cand Dumnezeul din ceruri, are copii cu curvulitele care s-au regulat cu soldatii roman din vecini?i. (In speta curvulita care a ramas gravida cu soldatul roman Tiberius Caius Abdes Pandira (zis si Pantjera)? asa cum ne descrie cazul contemporanul lui Isus pe nume Celsus care se contrazicea cu Origene ?

Chiar nu ti-e frica sa-l blamezi si sa-l blasfemiezi pe Dumnezeul unei religii care nu este a ta?
Poi cum iti explici ca in religia Sa si a poprului care a facut Legamantul cu El, Dumnezeu nu are niciun copil nici fiu si nici fica, in timp ce "dumnezeul" (cu coada) al religiei tale umbla la curve?
Poi ce fel de "dumnezeu" e ala care umbla la femei ? Cumva unul cu 2 cozi?
Adica una in spate si alta inainte?

Nu uita atributele lui Dumnezeu.El a creat tot ceea ce vezi si de aceea pentru El nu a fost o problema sa trimita pe Duhul Sfant la Fecioara Maria.Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Dum Dec 02, 2012 3:57 pm

EmaLovesJesus a scris:

Nu uita atributele lui Dumnezeu.
Nu inteleg de cand cei care incalca Legea lui Dumnezeu si il au ca Dumnezeu pe Lucifer alias Satan ...vorbesc despre atributele unui Dumnezeu care nu este al lor?

Citat :

El a creat tot ceea ce vezi si de aceea pentru El nu a fost o problema sa trimita pe Duhul Sfant la Fecioara Maria.
Halo ce este Dumnezeu pentru tine?
Un spirit superior ... sau un maimutoi care se beseste?
Poi cum sa-si trimita un spirit duhul?

Citat :

Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu
Din moment ce contemporanii cu ea spun ca a fost gravida cu un soldat roman si ca mosul de Iosif a luat-o de nevasta ca sa nu fie ucisa prin lapidare asa cum pateau curvele care nasteau copii fara sa fie maritate ...inseamna ca nu era cea mai pura femeie din lume...si nu cred ca Dumnezeu i-a tinut lumanarea ca sa stie cat de neprihanita e!

Citat :

si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.
O femeie care ramane gravida cu duhul propriului ei copil si apoi aduce pe lume un fiu care este in acelasi timp si propriul sau tata ... asta inseamna ca aici e mana Diavlului in joc...asa ca parerea mea (bazata pe faptele acestui individ) este ca lMaria -a nascut pe Diavol!...adica pe "dumnezeul" tau!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Dum Dec 02, 2012 7:51 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu uita atributele lui Dumnezeu.
Nu inteleg de cand cei care incalca Legea lui Dumnezeu si il au ca Dumnezeu pe Lucifer alias Satan ...vorbesc despre atributele unui Dumnezeu care nu este al lor?

Citat :

El a creat tot ceea ce vezi si de aceea pentru El nu a fost o problema sa trimita pe Duhul Sfant la Fecioara Maria.
Halo ce este Dumnezeu pentru tine?
Un spirit superior ... sau un maimutoi care se beseste?
Poi cum sa-si trimita un spirit duhul?

Citat :

Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu
Din moment ce contemporanii cu ea spun ca a fost gravida cu un soldat roman si ca mosul de Iosif a luat-o de nevasta ca sa nu fie ucisa prin lapidare asa cum pateau curvele care nasteau copii fara sa fie maritate ...inseamna ca nu era cea mai pura femeie din lume...si nu cred ca Dumnezeu i-a tinut lumanarea ca sa stie cat de neprihanita e!

Citat :

si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.
O femeie care ramane gravida cu duhul propriului ei copil si apoi aduce pe lume un fiu care este in acelasi timp si propriul sau tata ... asta inseamna ca aici e mana Diavlului in joc...asa ca parerea mea (bazata pe faptele acestui individ) este ca lMaria -a nascut pe Diavol!...adica pe "dumnezeul" tau!

Draga Soimos tu ai mari probleme.Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu,aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire,si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul ,daca nu a fost decat un frate,un om bun sau un reformator social,ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 686

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Dum Dec 02, 2012 8:41 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:

Nu uita atributele lui Dumnezeu.El a creat tot ceea ce vezi si de aceea pentru El nu a fost o problema sa trimita pe Duhul Sfant la Fecioara Maria.Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.
Nu era o mare problema sa trimita pe Duhul sfint ,dar in acest caz fiul nascut trebuia sa se numeasca fiul Duhului.
Problema e ca Dumnezeu nu a promis asa ceva si nici nu ar accepta asa ceva.
Fii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase.
I ti este cunoscut textul?
Desi se refera la altceva poate totusi i ti spune ceva.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Dum Dec 02, 2012 8:58 pm

Ai citeva greseli mari in acest text.l" tau![/quote]

Draga Soimos tu ai mari probleme.Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu,aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire,si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul ,daca nu a fost decat un frate,un om bun sau un reformator social,ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.[/quote]
Ai citeva greseli mari in acest text
1)Dumnezeu insusi adevereste pe Isus ca Fiul sau.Matei 3;17.
Raspuns corect
Ioan cap 1;32
Inainte ca Isus sa fie botezat Ioan le arata ucenicilor sai pe Isus care venea spre el la botez si el zice;Am vazut duhul pogorindu se din cer peste el ca un porumbel.Eu nu l cunosteam etc etc.
Dar eu am vazut lucrul acesta si maerturisesc etc.Deci Ioan a vazut Duhul inainte cu mult timp ca Isus sa fie botezat.Iar cind Isus sa apropiat el a marturisit ca el este acela.
Apoi Isus se boteaza si nu se mai intimpla nimic.dar marturisirea lui Ioan plecata din gura in gura pina la Matei au uitat cind a vazut Ioan Duhul si au crezut intr adevar ca cel mai bun moment ar fi fost cel de dupa botez.Si au mai adaugat si versetul din psalmul 2.care pina atunci timp de o mie de ani ii era atribuit lui David.
2)Ingerul care vesteste face o greseala ingereasca.
El soune ca se va numi Isus ca asa a zis proorocul ca se numi Emanuel.
Deci ca sa se implineasca proorocia ca se va numi Emanuel ,tocmai de aceea se va numi Isus.
Se potriveste?
Ca nuca n perete.
Daca ai citi cu atentie adica cu interes sa cunosti ai observa ca Isus se autointituleaza peste tot ca Ben-Adam=Fiul Omului.
Fiul omului se traduce mot-amo.Dar traducerea corecta este om.In Ivrit in original nu poti sa i spui la un om decit Ben-adam.Asa este pronuntia corecta,si Isus care stia sa vorbeasca ivrit nu facea altceva decit sa spuna adevarul.
Ca oamenii vreau neapareat sa inteleaga altceva nu fac altceva decit il mint pe Isus.
Nu vreau sa merg mai departe ca e prea mult si poate nu intelegi ce spun.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Dum Dec 02, 2012 9:00 pm

Ai citeva greseli mari in acest text.l" tau!
Citat :

Draga Soimos tu ai mari probleme.Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu,aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire,si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul ,daca nu a fost decat un frate,un om bun sau un reformator social,ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.
Raspuns corect
Ioan cap 1;32
Inainte ca Isus sa fie botezat Ioan le arata ucenicilor sai pe Isus care venea spre el la botez si el zice;Am vazut duhul pogorindu se din cer peste el ca un porumbel.Eu nu l cunosteam etc etc.
Dar eu am vazut lucrul acesta si maerturisesc etc.Deci Ioan a vazut Duhul inainte cu mult timp ca Isus sa fie botezat.Iar cind Isus sa apropiat el a marturisit ca el este acela.
Apoi Isus se boteaza si nu se mai intimpla nimic.dar marturisirea lui Ioan plecata din gura in gura pina la Matei au uitat cind a vazut Ioan Duhul si au crezut intr adevar ca cel mai bun moment ar fi fost cel de dupa botez.Si au mai adaugat si versetul din psalmul 2.care pina atunci timp de o mie de ani ii era atribuit lui David.
Deci ca sa se implineasca proorocia ca se va numi Emanuel ,tocmai de aceea se va numi Isus.
Se potriveste?
Ca nuca n perete.
Daca ai citi cu atentie adica cu interes sa cunosti ai observa ca Isus se autointituleaza peste tot ca Ben-Adam=Fiul Omului.
Fiul omului se traduce mot-amo.Dar traducerea corecta este om.In Ivrit in original nu poti sa i spui la un om decit Ben-adam.Asa este pronuntia corecta,si Isus care stia sa vorbeasca ivrit nu facea altceva decit sa spuna adevarul.
Ca oamenii vreau neapareat sa inteleaga altceva nu fac altceva decit il mint pe Isus.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Lun Dec 03, 2012 6:59 am

Citat :
Citat :
Anticristul a scris:
Ai citeva greseli mari in acest text.l" tau!

Raspuns corect
Ioan cap 1;32
Se potriveste?
Ca nuca n perete.

Emanoil inseamna ca Dumnezeu este cu noi.Prin Isus Dumnezeu a impacat lumea cu El.Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii.”
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Lun Dec 03, 2012 6:08 pm

Dumnezeu este cu noi inseamna ca e cu noi si nu cu voi.
Dumnezeu este cu noi si Isus care nu e Ymanuel e cu voi.
Nu voua vi sa nascut un copil si nu Isus este copilul acela.
Il vor numi minunat ,Sfetnic al lui Dumnezeu,puternic si ministru sau administrator al pacii.
Vezi ca Sar Salom nu insemneaza Domn al pacii.
Si pedeasupra trebuie sa stii si asupra cui sint spuse.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Lun Dec 03, 2012 7:11 pm

Anticristul a scris:
Dumnezeu este cu noi inseamna ca e cu noi si nu cu voi.
Dumnezeu este cu noi si Isus care nu e Ymanuel e cu voi.
Nu voua vi sa nascut un copil si nu Isus este copilul acela.
Il vor numi minunat ,Sfetnic al lui Dumnezeu,puternic si ministru sau administrator al pacii.
Vezi ca Sar Salom nu insemneaza Domn al pacii.
Si pedeasupra trebuie sa stii si asupra cui sint spuse.

Domnul Isus a murit pentru toti oamenii.,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică.,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

Varsta : 55
Localizare : Israel
Puncte : 628

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Lun Dec 03, 2012 8:13 pm

EmaLovesJesus a scris:
[quote="
Domnul Isus a murit pentru toti oamenii.,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică.,,
Se zice ca Petru era si el unul din titanii apostolici.Cred ca el cunostea scopul lui Isus in lume.El afirma altceva;Pocaititva si intoarceti va la Dumnezeu,ca sa vi se stearga pacatele etc etc.
Deci,la inceputul crestinismului nu se cunostea iertarea pacatelor prin singele lui Isus si nici PRIN CREDINTA CI DOAR PRIN POCAINTA.asta este egal cu ascultaraea de Legea lui Dumnezeu.
Afirmatia lui Ioan cadein fata argumentelor lui Petru si a luyi Isus,cind zice;Lui Dumnezeu inchina te si numai lui sa i slujesti.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

Localizare : In Rai
Puncte : 2092

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 5:36 am

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
[quote="
Se zice ca Petru era si el unul din titanii apostolici.Cred ca el cunostea scopul lui Isus in lume.El afirma altceva;Pocaititva si intoarceti va la Dumnezeu,ca sa vi se stearga pacatele etc etc.
Deci,la inceputul crestinismului nu se cunostea iertarea pacatelor prin singele lui Isus si nici PRIN CREDINTA CI DOAR PRIN POCAINTA.asta este egal cu ascultaraea de Legea lui Dumnezeu.
Afirmatia lui Ioan cadein fata argumentelor lui Petru si a luyi Isus,cind zice;Lui Dumnezeu inchina te si numai lui sa i slujesti.

Atunci am zis: „Iată-Mă (în sulul cărții este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!”
8 După ce a zis întâi: „Tu n-ai voit și n-ai primit nici jertfe, nici prinosuri, nici arderi de tot, nici jertfe pentru păcat” (lucruri aduse toate după Lege),
9 apoi zice: „Iată-Mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule.” El desființează astfel pe cele dintâi, ca să pună în loc pe a doua.
10 Prin această „voie” am fost sfințiți noi, și anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o dată pentru totdeauna. Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Și, după cum a înălțat Moise șarpele în pustiu, tot așa trebuie să fie înălțat și Fiul omului,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 1:46 pm

EmaLovesJesus a scris:

Draga Soimos tu ai mari probleme.Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17)
Dumnezeu nu vorbeste prin cioflingari excroci care au primit de la Isus puterea sa lucreze cu Diavolii. ... ci prin profeti!
Asa ca termina cu minciunile tale sataniste ca aici pe forum nu gasesti handicapati mintali pe care sa-i fentezi!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 1:55 pm

EmaLovesJesus a scris:

Emanoil inseamna ca Dumnezeu este cu noi.Prin Isus Dumnezeu a impacat lumea cu El.
Si ce legatura are afirmatia ta cu traducerea numelui Emanuel?
vezi tu in acest nume ceva despre impacare?

Citat :

Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al ...
Ma fica MINCIUNII ... tu nu vezi ca in acel text este vorba de un COPIL si nu despre Dumnezeu Fiul?
Ce dracu ... ai ajuns sa te minti pe tine insusti?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 2:45 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Emanoil inseamna ca Dumnezeu este cu noi.Prin Isus Dumnezeu a impacat lumea cu El.
Si ce legatura are afirmatia ta cu traducerea numelui Emanuel?
vezi tu in acest nume ceva despre impacare?

Citat :

Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al ...
Ma fica MINCIUNII ... tu nu vezi ca in acel text este vorba de un COPIL si nu despre Dumnezeu Fiul?
Ce dracu ... ai ajuns sa te minti pe tine insusti?

Isus este Cel care impaca cerul cu pamantul.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 7:11 pm

Duce ti va de la mine tpto cei ce a ti lucat fara de lege.
Iata cum impaca.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 7:20 pm

Anticristul a scris:
Duce ti va de la mine tpto cei ce a ti lucat fara de lege.
Iata cum impaca.

Asa este.Noi avem liber arbitru,puterea de a alege.,,Iau azi cerul și pământul martori împotriva voastră că ți-am pus înainte viața și moartea, binecuvântarea și blestemul. Alege viața, ca să trăiești, tu și sămânța ta, ,- Deuteronomul 30:19
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 7:28 pm

EmaLovesJesus a scris:

Isus este Cel care impaca cerul cu pamantul.
Ce te face pe tine sa crezi ca au fost certate?
S-a revoltat cumva pamantul impotriva cerului?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 7:30 pm

EmaLovesJesus a scris:

Asa este.Noi avem liber arbitru,puterea de a alege.,,Iau azi cerul și pământul martori împotriva voastră că ți-am pus înainte viața și moartea, binecuvântarea și blestemul. Alege viața, ca să trăiești, tu și sămânța ta, ,- Deuteronomul 30:19
Vezi ca deuteronolul este un text care apartine unei alte religii, si tot in deuteronom insusi Dumnezeul cere sa fie ucisi toti christosii si toti cei care-l urmeaza ...asa ca nu alege numai textele care-ti convin ptr ca le folosesti ca MINCIUNI!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 7:33 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Vezi ca deuteronolul este un text care apartine unei alte religii, si tot in deuteronom insusi Dumnezeul cere sa fie ucisi toti christosii si toti cei care-l urmeaza ...asa ca nu alege numai textele care-ti convin ptr ca le folosesti ca MINCIUNI!

He!He! Ai vrea tu sa scapi de crestini!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 7:48 pm

EmaLovesJesus a scris:

De ce sa scap de ei cand potv sa-i aduc cu piucioarele pe pamant si sa fac din ei niste oameni rationali si folositori societatii, adica sa-i trezesc din moartea sp[irituala care le-a ucis creierul si ratiunea!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mar Dec 04, 2012 8:07 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

De ce sa scap de ei cand potv sa-i aduc cu piucioarele pe pamant si sa fac din ei niste oameni rationali si folositori societatii, adica sa-i trezesc din moartea sp[irituala care le-a ucis creierul si ratiunea!

Dar ei (noi) draga Soimos suntem cu picioarele pe pamant!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mier Dec 05, 2012 10:41 am

EmaLovesJesus a scris:

Cu picioarele da...dar cu capul sunteti in ceruri...adica aiurea!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mier Dec 05, 2012 11:49 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Cu picioarele da...dar cu capul sunteti in ceruri...adica aiurea!

Poi conteaza? Important este sa fim oameni de baza, corecti si cu caracter.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mier Dec 05, 2012 4:04 pm

Asta ar trebui sa fie religia.Sa te faca om ,sa poti trai cu alti oameni insocietate.Ce depaseste de aici este habotnicism.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mier Dec 05, 2012 5:48 pm

Anticristul a scris:
Asta ar trebui sa fie religia.Sa te faca om ,sa poti trai cu alti oameni insocietate.Ce depaseste de aici este habotnicism.

Ei,afla ca sunt o persoana iubita si de colegii de munca si de vecini ,de fratii si surorile mele.Pentru ca interactionez cu fiecare stiu sa ma cobor si la cei simpli,ii respect si imi fac intotdeauna timp ca sa ii intreb de sanatate si daca au fost bolnavi i-am cautat si m-am rugat pentru ei.Atitudinea conteaza!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mier Dec 05, 2012 7:41 pm

EmaLovesJesus a scris:

Ei,afla ca sunt o persoana iubita si de colegii de munca si de vecini ,de fratii si surorile mele.
Dar evident ca nu esti nici tu perfecta pentru ca esti certata doar cu adevarurile dovedite de stiinta.
Apropo "fratii si surorile" tale au coada si cornite?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Mier Dec 05, 2012 8:07 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

Ei,afla ca sunt o persoana iubita si de colegii de munca si de vecini ,de fratii si surorile mele.Pentru ca interactionez cu fiecare stiu sa ma cobor si la cei simpli,ii respect si imi fac intotdeauna timp ca sa ii intreb de sanatate si daca au fost bolnavi i-am cautat si m-am rugat pentru ei.Atitudinea conteaza!
Spune mi de ce parte a baricadei esti,ca eu credeam la inceputca ai fi de printre martori dar se pare ca totusi nu.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Joi Dec 06, 2012 6:32 am

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

Spune mi de ce parte a baricadei esti,ca eu credeam la inceputca ai fi de printre martori dar se pare ca totusi nu.

Nu o confesiune sau o denominatiune ne da mantuirea ci o relatie personala cu Dumnezeu prin trairea dupa Cuvantul lui Dumnezeu.Cand vom fi la judecata nu vom fi intrebati din ce confesiune am facut parte. Fac parte din Biserica penticostala.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Joi Dec 06, 2012 8:17 am

EmaLovesJesus a scris:

Nu o confesiune sau o denominatiune ne da mantuirea ci o relatie personala cu Dumnezeu prin trairea dupa Cuvantul lui Dumnezeu.Cand vom fi la judecata nu vom fi intrebati din ce confesiune am facut parte. Fac parte din Biserica penticostala.
Tu nu poti avea nicio relatie personala cu Dumnezeu pentru ca religia ta nu are un Dumnezeu, ci este o religie care s-a nascut odata cu Stapanul cheilor Iadului , cel care va indeamna sa nesocotiti Legea lui Dumnezeu numita Torah!
Asa ca vorbesti fara sa gandesti la ce spui!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Joi Dec 06, 2012 9:48 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Tu nu poti avea nicio relatie personala cu Dumnezeu pentru ca religia ta nu are un Dumnezeu, ci este o religie care s-a nascut odata cu Stapanul cheilor Iadului , cel care va indeamna sa nesocotiti Legea lui Dumnezeu numita Torah!

Eh! Se vede ca nu ai citit Noul Testament!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Joi Dec 06, 2012 1:52 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Da ce legatura are Noul Testament, adica un text scris de cei carora Isus le-a dat puterea sa lucreze cu Diavolii (Vezi Luca 9.1) ... cu Dumnezeu?

Nu ai vazut ca eu tocmai din Apocalipsa am citat?
Sau Apocalipsa ...dupa tine, nu face parte din Noul Testament!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Vin Dec 07, 2012 7:18 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Da ce legatura are Noul Testament, adica un text scris de cei carora Isus le-a dat puterea sa lucreze cu Diavolii (Vezi Luca 9.1) ... cu Dumnezeu?

Nu ai vazut ca eu tocmai din Apocalipsa am citat?
Sau Apocalipsa ...dupa tine, nu face parte din Noul Testament!

Tu confunzi persoana Domnului ISUS cu opusul Sau satan.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Vin Dec 07, 2012 9:13 am

EmaLovesJesus a scris:

Mai degraba confuzia este in capusorul tau frumos trepanat!
Eu nu vorbesc despre Rabinul Isus ... ci despre Diavolul care i-a pentrat trupul ... diavol care este numit Christos ...adica denumit cu un nume care nu are nicio legatura cu bietul rabin Isus care niciodata nu a auzit de acest nume!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Vin Dec 07, 2012 10:30 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Mai degraba confuzia este in capusorul tau frumos trepanat!
Eu nu vorbesc despre Rabinul Isus ... ci despre Diavolul care i-a pentrat trupul ... diavol care este numit Christos ...adica denumit cu un nume care nu are nicio legatura cu bietul rabin Isus care niciodata nu a auzit de acest nume!

Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.El este Calea spre Dumnezeu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   

Sus In jos

Canoanele Bisericii Ortodoxe
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: