Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

O călătorie ortodoxă din întuneric în Lumină. Întâlnirea cu Dumnezeu!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
NiculaeDNicusor
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Puncte : 3
Data de inscriere : 31/03/2013

MesajSubiect: O călătorie ortodoxă din întuneric în Lumină. Întâlnirea cu Dumnezeu!   Lun Apr 08, 2013 9:12 am

Considerând cum că slujesc si eu (măcar puțin) în această viată lui Dumnezeu, m-am hotărât să scriu o carte, din dorinta de a-L slăvi pe El si de a le fi de folos oamenilor.
Oh, iubite om (cititorule), tu, da, tu, nimeni altcineva, tu și doar tu, cel care citesti în acest moment, trebuie să știi că nu este o coincidență, o întâmplare, un concurs de împrejurări faptul că ai ajuns să începi să lecturezi aceste rânduri. Da! Nu crezi?! Binecuvântatule, copile al lui Dumnezeu, nu știu cine ești, ce perspectivă ai asupra vieții și, în consecință, ce orizonturi ai deschise sau închise în raport cu credința ta, ca de altfel și cu profesia, naționalitatea, religia, etnia, confesiunea, tipologia, genul, personalitatea, statutul social, sănătatea, comportamentul, educația, sensibilitatea, afectivitatea și alți astfel de parametrii funcționali ai ființei tale; nu știu nici ce îți dorești de la viață, generalmente vorbind, în relația pe care o ai mai mult sau mai puțin consolidată și elevată cu mediul ambiant și componentele sale (componente geografice, psihologice, socio-civice și spirituale, per ansamblu), tot ce știu eu despre tine este că tu ai fost creat ca fiind o ființă minunată, icoana bunătății lui Dumnezeu.
Pentru că esti ceea ce esti, după cum ai citit în rândurile de mai sus, am scris această carte si pentru tine, scotând la lumină, din ceea ce am trăit eu, câte ceva util pentru fiinta ta; am acceptat să o fac pentru binele oamenilor care trec în prezentul vieții lor prin trecutul vieții mele, având nevoie să știe că pot traversa și învinge obstacolele care apar pe drumul lor sinuos și diferit, cu credință și nădejde în mila, iubirea și harul lui Dumnezeu; pentru binele oamenilor care vor să știe, din propria mea experiență de viață, din realitatea trăită de mine, că Dumnezeu, Raiul, iadul, îngerii, demonii și sufletul chiar există, că spovedania are un rol crucial în viața unui creștin, ea fiind un leac foarte puternic, că mersul regulat la Biserică este esențial pentru sănătatea sufletului, că suferința are un rost benefic în viață și multe altele asemenea acestora.
Spor la citit, înțeles și învățat.
Te iubesc, oricine ai fi, poti să fii sigur de asta! :-*

Dacă vrei, citește cartea:
- aici: http://www.slideshare.net/MrNick31/calatoria-ortodoxa-din-intuneric-catre-lumina-cand-si-cum-lam-intalnit-eu-pe-dumnezeu-la-propriu
- aici: http://www.scribd.com/doc/100686186
- sau aici: https://www.facebook.com/O.calatorieOrtodoxaDin.intuneric.in.Lumina/app_103822229704881
Eventual descarc-o (downloadeaz-o) pe computer-ul tău personal, direct, de pe Scribd sau SlideShare, dând click pe butonul Download, pe site-ul Scribd-ului sau SlideShare-ului, i scoate-o la imprimantă.
Autobiografia este realizată în format pdf, fiind citibilă cu ajutorul programului Adobe Reader. Programul Adobe Reader poate fi descărcat gratis accesând link-ul de mai jos (după descărcare se poate instala pe computer):
http://get.adobe.com/reader/?promoid=DAFYK

Notă explicativă - Eu nu sunt și nu vreau să fiu un model pentru altii. Sunt doar un om care-și urmează chemarea inimii. Am avut si am suișuri și coborâșuri. Ce bucurie mai mare poate trăi omul pe această lume decât aceea de a se simti în slujba binelui si a iubirii, constient fiind de nimicnicia si păcătosenia lui?! Ei bine, eu, constient fiind de nimicnicia si păcătosenia mea, chiar asta trăiesc, acea bucurie, tocmai de aceea în această carte mi-am făcut publice unele dintre suisuri si coborâsuri, experiente din care pot să învete alti semeni de-ai mei.
Doamne, ajută!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: O călătorie ortodoxă din întuneric în Lumină. Întâlnirea cu Dumnezeu!   Lun Apr 08, 2013 9:56 am

Ti-ai si gasit unde sa-ti faci reclama la venerarea unui dumnezeu inventat de iudeii antici grin

Daca te-ai fi nascut in Grecia antica, ai fi scris o carte despre cum l-ai intalnit tu pe Zeus...

Mai sunteti multi măi care intalniti fantome dintr-astea? Luati-va si voi o consultatie la psihiatru, ca v-ar fi mai de folos decat sa ametiti oamenii cu astfel de prostii delirante!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: O călătorie ortodoxă din întuneric în Lumină. Întâlnirea cu Dumnezeu!   Mier Apr 10, 2013 11:18 am

NiculaeDNicusor a scris:
Considerând cum că slujesc si eu (măcar puțin) în această viată lui Dumnezeu, m-am hotărât să scriu o carte, din dorinta de a-L slăvi pe El si de a le fi de folos oamenilor.

Care este Dumnezeul pe care vrei tu sa-l slavesti?

Esti cumva evreu si vrei sa-l slujesti pe Dumnezeul care a facut legamant cu neamul lui Avram, adica cu evreii?

Sau esti crestin care il slujeste pe Dumnezeul veacului acesta ?
Crezi ca foloseste cuiva ca tu-l slavesti pe Diavol spunad ca e Dumnezeu tau?

Citat :

Notă explicativă - Eu nu sunt și nu vreau să fiu un model pentru altii.

Fi linistit, nimeni nu te banuieste de aceasta intentie, nu de alta dar mergand pe calea aceasta, a unei religii care s-a dovedit DIABOLICA, nu poti sa fi model pentru nimeni!

Citat :

Sunt doar un om care-și urmează chemarea inimii.

Un om nu-si urmeaza chemarile inimii nici macar atunci cand iubeste, OM este acela care-si urmeaza chenmarea CONSTIINTEI si rationeaza corect!

Crezi ca daca inima mea imi spune ca as dori sa o iubesc pe Marie, asta inseamna ca trebuie sa-mi urmez chemarea inimii si s-a ceea ce fac si caini cares e imbarliga cu catelele pe ulita satului ca asa le indeamna "chemarea inimii"?

Citat :

Am avut si am suișuri și coborâșuri.
Poi daca ai un asemenea nivel de intelegere a vietii ...e si normal sa ai coborisuri !

Citat :

Ce bucurie mai mare poate trăi omul pe această lume decât aceea de a se simti în slujba binelui si a iubirii,

Si tu ai impresia ca practicand o religie care s-a dovedit a fi cea mai criminala din istoria civilizatiei umane ... ai ceva in comun cu binele si cu iubirea?

Citat :

constient fiind de nimicnicia si păcătosenia lui?!
Vezo la stadiul asta de nimicnicie te-a adus religia!
Daca ai fi inteles corect rostul vietii si datoria ta fata de semeni, ai fi inteles ca esti un Dumnezeu si ca trebuie sa fi si sa te comporti ca un mic Dumnezeu , adica sa ai constiinta si sa actionezi mereu manat de constiinta astfel incat sa-ti pastrezi constiinta curata ... si nu sa actionezi asa cum ti-o cere inima , si nu mintea adica sa ti-o murdaresti de pacate!

Citat :

Ei bine, eu, constient fiind de nimicnicia si păcătosenia mea, chiar asta trăiesc, acea bucurie, tocmai de aceea în această carte mi-am făcut publice unele dintre suisuri si coborâsuri, experiente din care pot să învete alti semeni de-ai mei.
Doamne, ajută!
Pentru a fi un "nimicnic" cum singuri te declari, dar unul fericit ...exista o vorba in Biblie care spune asa:
Fericiti cei saraci cu Duhul!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O călătorie ortodoxă din întuneric în Lumină. Întâlnirea cu Dumnezeu!   Astazi la 5:47 am

Sus In jos

O călătorie ortodoxă din întuneric în Lumină. Întâlnirea cu Dumnezeu!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: