Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiti | 

De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
livius
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 37
Puncte : 288
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Mier Ian 01, 2014 4:33 pm

Oare din ce cauza s-a sacrificat Isus pentru noi, cand nu era nevoie sa o faca?
Si mai ales de ce a facut-o in felul in care se sacrificau vitele care prin moartea lor spalau cu sangele sacrificiului lor pacatele oamenilor, si de ce Isus nu s-a sacrificat dedicandu-si viata oamenilor?
Nu cumva se considera singur o vita?
Daca in acele timpuri, tot erau spalate pacatele oamenilor prin sangele vitelor, de ce s-a mai sacrificat Isus?
Nu vi se pare asta o prostie inutila?
Intrebarea are la baza versetul biblic de la Evrei 9.13
Sus In jos
bluehufsa
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Localizare : Resita
Puncte : 9
Data de inscriere : 28/05/2014

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Mier Mai 28, 2014 7:50 pm

Salut, mie personal acest sacrificiu mi se pare absurd, deoarece nu am fost contemporana cu Isus,nu i-am cerut sa se sacrifice pentru mine si nici nu as fi acceptat niciodata ca altul sa plateasca pentru greselile mele - nu le numesc pacate deoarece aceasta notiune este relativa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 50
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Joi Mai 29, 2014 5:35 pm

bluehufsa a scris:
Salut, mie personal acest sacrificiu mi se pare absurd, deoarece nu am fost contemporana cu Isus,nu i-am cerut sa se sacrifice pentru mine si nici nu as fi acceptat niciodata ca altul sa plateasca pentru greselile mele - nu le numesc pacate deoarece aceasta notiune este relativa.
Fi linistita! Isus nu s-a sacrificat pentru nimic ci a fost arestat judecat, condamnat si executat pentru faptele sale, si asta nu se cheama sacrificat!
In plus de asta Isus era un rabin iudeu care nu avea nici in clin si nici in maneca NIMIC cu crestinii!
Si daca la asta mai adaugam versetul biblic care ne arata ca sangele lui Isus era cam de aceeasi valoare ca a unui bou, atunci te intrebi ce rost ar fi avut sacrificiul sau!

Evrei 9.13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa
junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos!

In concluzie Isus isi da viata ptr salvarea animalelor ...si nu ptr mantuirea oamenilor
Sus In jos
Rora9
Pedestras
Pedestras

Numarul mesajelor : 16
Localizare : romania, nord
Puncte : 16
Data de inscriere : 06/07/2015

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Lun Iul 06, 2015 12:52 pm

Am citit recent, ca in momentul cand se facea crucificarea, din corpul lui Isus ar fi fost scos spiritul acestuia si bagat spiritul lui Cristos omologul sau din Imparatia Intunericului, deoarece acela prea-merita aceasta. Acolo unde am citit este un blog si face canalizari... care pot veni din ambele parti... insa in alte variate am citit ca realul Isus ar fi fost convins sa renunte la misiune pe motiv ca e prea devreme, apoi am citit info din marturii ale clarviziunii infra-eterice ce arata ca ar mai fi ramas inca 14 din 78 gauri de viermi, adica iaduri....Si daca nu era Isus de Lumina atunci cum au disparut cele 64 de iaduri ?
Defapt voiam sa intreb aici care dintre dv aveti clara vedere si daca am putea cerceta noi, fara imixtiuni de la cei ce stapanesc energiile folosite in biserici...

Sus In jos
Rora9
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Lun Iul 06, 2015 12:56 pm

Am citit recent, ca in momentul cand se facea crucificarea, din corpul lui Isus ar fi fost scos spiritul acestuia si bagat spiritul lui Cristos omologul sau din Imparatia Intunericului, deoarece acela prea-merita aceasta. Acolo unde am citit este un blog si face canalizari... care pot veni din ambele parti... insa in alte variate am citit ca realul Isus ar fi fost convins sa renunte la misiune pe motiv ca e prea devreme, apoi am citit info din marturii ale clarviziunii infra-eterice ce arata ca ar mai fi ramas inca 14 din 78 gauri de viermi, adica iaduri....Si daca nu era Isus de Lumina atunci cum au disparut cele 64 de iaduri ?
Defapt voiam sa intreb aici care dintre dv aveti clara vedere si daca am putea cerceta noi, fara imixtiuni de la cei ce stapanesc energiile folosite in biserici...
Ma intreb ce sens are sa citim informatiile deja masluite si sa nu facem cercetare noi care vrem sa aflam realitatea... Sunt solutii, dar este necesar un grup de suport. Intereseaza pe cineva ?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Mier Iul 08, 2015 8:38 am

Rora9 a scris:
Am citit recent, ca in momentul cand se facea crucificarea, din corpul lui Isus ar fi fost scos spiritul acestuia si bagat spiritul lui Cristos omologul sau din Imparatia Intunericului, deoarece acela prea-merita aceasta.
Cred ca ai citit asta pe forumul nostru, sau de la cineva care a luat de la noi aceasta idee.

Citat :

Acolo unde am citit este un blog si face canalizari... care pot veni din ambele parti... insa in alte variate am citit ca realul Isus ar fi fost convins sa renunte la misiune pe motiv ca e prea devreme, apoi am citit info din marturii ale clarviziunii infra-eterice ce arata ca ar mai fi ramas inca 14 din 78 gauri de viermi, adica iaduri....Si daca nu era Isus de Lumina atunci cum au disparut cele 64 de iaduri ?
Isus nu era lumina tot asa cum nici Sfantul Fleming inventatorul Penicilinei care a mantuit miliarde de oameni nu este nici el lumina, desi aportul sau pentru omenire a fost incomparabil mai mare decat aportúl dulgherului Isus
Asa ca povestea cu Iadurile este doar o snoava!

Citat :

Intradevar, energiile negative bazate pe minciuna si sarlatanie pe care se bazeaza Bisericile, ar trebui sa fie total interzise la fel cum sunt interzise prin lege alte forme de excrocherii. Eu am propus de mult ca sa intervina Oficiul pentru Protectia Consumatorului pentru a vedea daca banii incasati de preoti pentru vrugaciunile a proasta catre domnul nimeni, au vre-o legatura cu Dumnezeu.

Sus In jos
Rora9
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Joi Iul 09, 2015 12:41 am

Nu, nu am citit la voi nimic din ce am scris.
1)Povestea cu introducerea spiritului Cristosului de tenebre in momentul crucificarii am citit-o recent pe net intr-o canalizare a Dzeirii, care era tare suparat si zicea ca nu este nicio iertare, spre deosebire de ideea de a ierta si a intoarce celalalt obraz propagata de besericile ce cauta fraieri si, fraierii si-i doresc sa fie supusi total....
2) Despre iaduri, am citit un clarvazator infraeteric ce scrisese timorat o serie de carti publicate in serii mici de negasit azi, 100-200 exemplare unele, altele in colaborare - vezi raul asa se infiltreaza pe carente - cu cine avea talent la scris, un domn ok fu intaiul Cristian Ganescu, dar un om politic fu al doilea Mihai Arosoaie si dp fu preluat de trei cocenii lui basesco si de atunci e liniste, dar acesta are ceva carti pe net, dai cautare pe nume si descarci.
Insa a fost fie resetat, fie acaparat ca orice pe planeta aceasta.
Rar, telepatic comunic cu el si il intreb ce cauta acolo in cloaca Satanei din Orion, il intreb daca stie niste chestii si constat ca e manuit la cap si setat sa fie prostul prezent si inactiv total, dar activ cum il vor interesele lui base si e ala care nu se prinde - nu trebuie sa se prinda - pt cine dreaq lucreaza, ii vede cosmetizarea si e setat sa si creada boiul de om cumsecade furat din fiinta ce avea de sus dat.
Un exemplu clar de ocultare a starii de minciuna generalizata, in Ro nu-s clare cartile ce contin info despre procedurile de a face canalizare la nivelul propus de regele Solomon.... pot accesa aceste info doar servii utili systemului, toate cartile traduse le vei gasi manuite si incomplete...
Dar cunosc un popa ce stie si nu face asta ca e popa, nu, e ginere de fost securist in sutana, si nevasta-sa trage sex in astral cu tiganii jegosi ca plata pt rele aplicate altora nevinovati si el a studiat cercul lui Solomon pt a verifica niste info ce-i ardeau pe toti in purgatorii vremi si vremi si de aceea stiu si eu...
3) Degeaba ceri sa fie popii verificati, nu vor fi niciodata pt ca ei fac servicii speciale unora... De vrei sa te convingi, fa o poza de sus in care sa prinzi acoperisul unei beserici, noaptea cu un tf negru, pe care de nou l-ai cumparat pe intentia sa faci poze energetice cu el, adica poze in care sa vezi tu f bine energetica ce nu isi are locul firesc acolo.... Eu asa am facut.... Apoi popii cei mari sunt tovarasi de cooorvii cu.... si nu putem vb aici despre, dar daca tot ai tu dreptate despre banii popilor, fa altceva, axeaza-te pe unul pe care-l stii tu ca e cum nu treebuie si goleste-i tu preaplinul lasat nu de fraieri in beserici, de ailaltii.... stiu eu trei, dar unul stransese prea mult fara stirea Vaticanului si au trimis echipele de recuperatori de "'gen"....Asa ca din 35 milioane euro, 5 s-au dus si apoi inca 5.... traiasca sexul !
Nu e asa ca nu vrei sa stii unde s-au dus banii?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Joi Iul 09, 2015 3:27 pm

Nu pentru ca imi dau seama pe ce!
Sus In jos
Rora9
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Joi Iul 09, 2015 10:05 pm

Dar nu si la ce marimi politruce si infailibile ajunsera, asa, frateste, ca ala fu un biet serv necinstit
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Sam Iul 18, 2015 9:01 pm

Pai probabil la cele de la cele mai inalte niveluri
Sus In jos
Rora9
Pedestras
Pedestras

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Lun Iul 20, 2015 2:09 am

Aici stai foarte bine, ai ghicit; in rest, mai ai teme de facut... dar nu e un bai de aceea suntem aici sa ne facem teme
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   Dum Noi 29, 2015 9:29 pm

Rora9 a scris:
Aici stai foarte bine, ai ghicit; in rest, mai ai teme de facut... dar nu e un bai de aceea suntem aici sa ne facem teme
teme avem cu toti de facut chiar si la varsta senectutii, asa ca nici eu, desi verde, sunt deschis pentru lectii, dar numai pentru acele lectii care sunt bazate pe argumentatie stiintifica si nu pe cele bazate pe credite a proasta!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?   

Sus In jos

De ce s-a sacrificat Isus pentru noi?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Intrebari pentru religiosi-
Mergi direct la: