Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  ConectareConectare    
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Joi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Lun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Vin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Vin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Mar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Joi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Sam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

» Din ciclul: "Cronica prostiei Omenesti"
Dum Noi 29, 2015 9:33 pm Scris de Soimos

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

Distribuiți | 

Protocoalele Francmasoneriei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
GaSpAr
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Vin Iul 15, 2011 9:42 pm

Apopii a scris:
adevarul a scris:
cine poate dori reducerea populatiei lumii

Oameni cu mintea lucida, adica oameni care au inteles ca s-a depasit de mult timp capacitatea planetei de a mai hrani atatea guri! In cativa ani se va ajunge la o criza alimentara, poate fara precedent, atunci cand o sa va mancati unul pe altul sa nu uitati sa-i multumiti dumnezeului vostru pentru asta, ca doar el v-a cerut sa va inmultiti si sa stapaniti planeta! Voua nu va pasa, ca aveti burtile pline si nu mai aveti altceva de facut decat sa dezbateti beneficiile taierii putzei!

Din cauza religiei voastre care v-a cerut sa va inmultiti fara numar, alte miliarde de oameni mor de foame!

”Și acum priviți cu spaimă fața noastră sceptic-rece,
Vă mirați cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece?
Când vedem că toți aceia care vorbe mari aruncă
Numai banul îl vânează și câștigul fără muncă,
Azi, când fraza lustruită nu ne poate înșela,
Astăzi alții sunt de vină, domnii mei, nu este-așa?

Apopii ce ar fi ca tu si familia ta si familia lui Soimos, daca tot sunteti de acord cu reducerea populatiei, sa va sacrificati voi primii, pentru binele celor ce au adus ''democratia si libertatea''. dati vina pe Dumnezeu, ca s-a ajuns pana aici? e ca si cum ai da vina pe parintii tai pentru toate neajunsurile din viata ta. ma uit la pozele acelea si probaile sunt din Africa. stiti dc e lumea saraca acolo( si pe tot globul)? deoarece prietenii vostrii pe care ii pupati in 3 litere, care au adus ei ''libertatea si democratia'' in loc sa foloseasca trilioanele de dolari investite in arme, mai bine le-ar investi in acele tari sarace. daca un om la 48 de ani, zice ca toata vina pentru situatia din lume e din cauza religiei, eu nu pot sa zic despre acel om, decat ca ii lipsteste o doaga. probabil si criza financiara e datorata religiei( in special cea crestina) nu din cauza barosanilor, care vor sa apara in fata populatiei drept salvatori, provocand foamete, razboaie si va zic ca va urma in cativa ani al treilea razboi, probabil sa inceapa de la anul in 2012, caci noua ordine mondiala trebuie formata. sa stii ca toate astea s-ar putea remedia, daca s-ar dori. asa ca terminati naibii odata cu tampeniile si dovediti ca sunteti oameni maturi
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Vin Iul 15, 2011 9:55 pm

Uite, iti mai spun inca o data versurile lui Eminescu, chiar daca stiu ca nu le poti pricepe!

”Azi, când fraza lustruită nu ne poate înșela,
Astăzi alții sunt de vină, domnii mei, nu este-așa?”

Tot mai multi oameni au inceput sa scape de sclavia mintii numita religie monoteista, iar voi slujitorii raului, va imputinati pe zi ce trece! Poate asa sa aiba vreo sansa sa supravietuiasca rasa umana!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Vin Iul 15, 2011 10:22 pm

Apopii a scris:
Uite, iti mai spun inca o data versurile lui Eminescu, chiar daca stiu ca nu le poti pricepe!

”Azi, când fraza lustruită nu ne poate înșela,

Tot mai multi oameni au inceput sa scape de sclavia mintii numita religie monoteista, iar voi slujitorii raului, va imputinati pe zi ce trece! Poate asa sa aiba vreo sansa sa supravietuiasca rasa umana!
hai ca incepi si tu sa devii penibil. eu care il credeau pe soim penibil dar vad ca il ajungi din urma. exact cum am zis, daca un om la 48 de ani zice ca din cauza religiei e foamete pe planeta inseamna ca ii lipseste o doaga. probabil te-ai sters la cur cu ce am zis mai sus. pai normal, doar se plateste bine propaganda.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 474
Data de inscriere : 02/06/2011

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 12:04 am

”Și acum priviți cu spaimă fața noastră sceptic-rece,
Vă mirați cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece?
Când vedem că toți aceia care vorbe mari aruncă
Numai banul îl vânează și câștigul fără muncă,
Azi, când fraza lustruită nu ne poate înșela,

DOMNULE APOPII VREAU SA TI SPUN CA IAR INTERPRETATI DUPA CUM VA SUNA INTERESUL.
EMINESCU SE REFERA LA CEI CARE ARUNCA VORBE MARI, LAUDAROASE PRECUM MASONERIA, GUVERNANTII CONDUSI DE MASONERIE, CARE NUMAI BANUL IL VANEAZA SI CASTIGUL FARA MUNCA!
IAR AZI CAND LUSTRUIELILE LOR,
PRIN FALSA IMPRESIE DE SCOPURI NOBILE, construire de spitale, lozinci mincinoase libertate, egalitate, fraternitate, NU NE MAI POT INSELA, GASESC ALTI VINOVATI, PRECUM RELIGIA,
domnii mei, nu-i asa?????

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 12:13 am

apopii
Citat :
Voua nu va pasa, ca aveti burtile pline si nu mai aveti altceva de facut

nu stiu care sunt cei cu burtile pline.
eu cred ca sunt cei care traiesc ca in ceruri, elitele, chiar dupa spusele lui soimos.
deci daca este sa invinovatim pe cineva, ar trebui sa i invinovatim pe cei care sunt RISIPITORI SI NU STIU CE ESTE ACEEA CUMPATAREA RECOMANDATA DE DZEU!

solutii s ar putea gasi.....
INSA OAMENII NOSTRII DE STIINTA SUNT CONDUSI SPRE DESCOPERIREA DE/
- vaccine ucigatoare
- virusi monstri creati in laborator
- raspandirea de codex alimentarius, antrax
- producere de arme ucigatoare in masa, bombe nucleare

sa nu mai vorbim despre CUMPATAREA AMERICII SI A ELITELOR IN UTILIZAREA RESURSELOR NATURALE FURATE DIN ALTE TARI, SI A BANILOR CASTIGATI DE PE URMA VANZARII DE ARME, INCAT S A AJUNS LA DATORII GIGANTICE ALE AMERICII!
IN LOC SA SPRIJNE CU ACEI BANI DESCOPERIREA UNOR SOLUTII PENTRU DEZVOLTAREA PRODUCTIEI DE HRANA, PRECUM SI ALTI PRODUSI CHIMICE CE POT LUA LOCUL RESURSELOR NATURALE, EI SPRIJINA DEZVOLTAREA ARMATEI SI A UCIGASILOR TRIMISI SA FURE TARI!!!!

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 1:57 am

adevarul a scris:

CUMPATAREA AMERICII SI A ELITELOR IN UTILIZAREA RESURSELOR NATURALE FURATE DIN ALTE TARI, SI A BANILOR CASTIGATI DE PE URMA VANZARII DE ARME, INCAT S A AJUNS LA DATORII GIGANTICE ALE AMERICII! IN LOC SA SPRIJNE CU ACEI BANI DESCOPERIREA UNOR SOLUTII PENTRU DEZVOLTAREA PRODUCTIEI DE HRANA, PRECUM SI ALTI PRODUSI CHIMICE CE POT LUA LOCUL RESURSELOR NATURALE, EI SPRIJINA DEZVOLTAREA ARMATEI SI A UCIGASILOR TRIMISI SA FURE TARI!!!!

Ai uitat ca pe banii americani scrie ”In god we trust”?

De ce sa cheltuiasca banii contribuabililor pentru a hrani chimic populatia, care la fel ca si ei crede in dumnezeu si ii asculta porunca de a se inmulti si a umple pamantul, negandindu-se ca nu vor mai avea ce manca...

Dar, dumnezeul vostru de ce nu vine cu vreo solutie pentru criza? Cand atatia copii nevinovati mor de foame pe planeta asta, ce face dumnezeul vostru... se gandeste cumva la ce porunci sa mai dea?

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 7:20 am

adevarul a scris:
apopii
Citat :

eu cred ca sunt cei care traiesc ca in ceruri, elitele, chiar dupa spusele lui soimos.
In tarile in care masoneria este la putere de ex SUA si UE Australia Canada ...toata lumea traieste ca in paradis si nu doar elitele.
Citat :

deci daca este sa invinovatim pe cineva, ar trebui sa i invinovatim pe cei care sunt RISIPITORI SI NU STIU CE ESTE ACEEA CUMPATAREA RECOMANDATA DE DZEU!
De de ce nu pe puturosi?
Tu crezi ca daca in UE si SUA se traieste bine este din cuza ca lumea merge des la biserica si se roaga toata ziua?
Nu draga ... se munceste serios si COMPETENT iar competenta cere invatatura de tip Long Life Learning ... si nu Long day sleeping and prayng ...si iata ca in aceste tarii ZILNIC apar noutati tehnologice ...in timp ce in "lumea religioasa" nu se face absolut nimic ... si asta vedem confirmat de faptul ca in lumea musulmana in ultimii 300 de ani nu s-a inventat sau realizat nimic important ... asa ca este cazul sa iti revizuiesti conceptiile gresite si sa realizezi ca NU este corect ca harnicii si competitivii sa imparta fity-fify cu puturosii si retardati mentali care nu inteleg ca este muuuuuuult mai important sa STII ...decat sa CREZI a proasta in cai verzi pe pereti!
Citat :

[b]solutii s ar putea gasi.....
Evident ca da !
Cea mai simpla si eficienta este sa pui puturosii nespalati sa lucreze din greu! ...dar crezi ca puturosii vor accepta asta cu placere?
Citat :

sa nu mai vorbim despre CUMPATAREA AMERICII SI A ELITELOR IN UTILIZAREA RESURSELOR NATURALE FURATE DIN ALTE TARI,

Da este o adevarata bataie de joc sa vezi cum a ajuns Dubaiul din cauza ca tarile dezvoltate ca SUA si UE .... FURA rezervele naturale ale Dubaiului.

Citat :

SI A BANILOR CASTIGATI DE PE URMA VANZARII DE ARME, INCAT S A AJUNS LA DATORII GIGANTICE ALE AMERICII!
Da cum de au ajuns atat de saraci?
Au vandut armele in pierdere?
Hai ma ca te faci de ras cu asemenea afirmatii absurde si necugetate ...

Citat :

IN LOC SA SPRIJNE CU ACEI BANI DESCOPERIREA UNOR SOLUTII PENTRU DEZVOLTAREA PRODUCTIEI DE HRANA, PRECUM SI ALTI PRODUSI CHIMICE CE POT LUA LOCUL RESURSELOR NATURALE,
Esti depasita de mult de realitate!
America produce de mult cereale si legume modificate genetic tocmai ptr dezvoltarea productiei de hrana ...si campiile manoase chiar si ale Romaniei sunt plantate cu rapita tocmai ca sa se obtina un ulei care inlocuieste foarte bine motorina, fara sa mai pomenim de panourile solare si moristile de vand care dau curent electric fara poluarea naturii.
Dar sti care este marea problema cu acestea?
Aceea ca ramane mai putin teren arabil pentru cultivarea produselor agricole pentru alimentatie ... motiv ptr care preturile au crescut razant ...in Germania in ultilmii 10 ani, vad eu cum toate produsele alimentare s-au scumpit cu 200% ...dar asta nu afecteaza prea mult standardul de viata al harnicului german ...ci va fi o lovitura DURA ptr tarile sarace si cele producatoare de petrol care au deserturi imense si nu terenuri agricole ...ptr ca daca bezina se scumpeste ...se va scumpi radical si pretul mancarii ... caci nu-i asa ...fara benzina se poate trai (vezi automobile electrice) ...dar fara mancare NU !
Si cum resursele de titei ale lumii in cca 50 de ani vor fi epuizate ... voi musulmanii veti trai doar din ce va da Allah ...adica din nimic!
Ca de munca nu sunteti buni ...si nici mintea nu va ajuta atat ca sa puteti construi o societate dezvoltata si competitiva cu cea din UE sau SUA!
Asa ca in viitor ... cine nu intelege ca NU ESTE MORAL SA TRAIESTI FARA SA MUNCESTI ...si viseaza la o egalitate intre harnici si puturosi ... asa cum propovaduiesti tu aici pe forum ...vor avea in viitorul nu prea indepartat ...mari surprize ... si nu tocmai pozitive ... ptr ca aici in Germoney este un proverb care suna cam asa: "fara sa muncesti ... nu ai dreptul sa traiesti ... si exact asa este in toate societatiile dezvoltate ...cine nu munceste este EXCLUS total din societate ...si vietuieste de la o zi la alta din mila statului!(dar oricum mult mai decent decat in tarile religioase!_

Citat :

EI SPRIJINA DEZVOLTAREA ARMATEI SI A UCIGASILOR TRIMISI SA FURE TARI!!!!
De Kurdistanul irakian ai auzit?
Dar despre noul dezvoltare razanta a zonei in care locuiesc kurzi din zona petroliera a Kirkuk-ului ai auzit?
Da despre libertatea si democratia si nivelul de trai din acea zona ai auzit? Da de faptul ca Kurzi sunt astazi atat de multumiti incat afirma ca nu au trait niciodata asa in toata istoria lor ...ai auzit?
Na ... asta si exemplul emiratelor este consecinta "furtului" strainilor ...dar si al acelora care au inteles sa colaboreze cu occidentul ...si nu sa-i fie dusmani

Dar de faptul ca in afganistan, fetelor li se interzice sa mearga la scoli si ca nu au nici cele mai elementare drepturi ai auzit? ...dar de faptul ca tot afganistanul supravietuieste NU din munca cinstita ci din traficul de opiu ai auzit ?
Na vezi ...acum poate intelegi de ce aceste lucruri trebuie starpite de pe fata pamantului ...si trebuiesc inlocuite cu harnicia si munca cinstita!
Iar cine are neobrazarea sa combata cu arme sau cu acte de terorism pe cei care impun(chiar si cu forta) normalitatea ...de ex aceea ca soldatii germani din Afganistan construiesc scoli si sosele, blocuri, instalatii de apa +++ si instruiesc armata si politia locala ca acestia sa tina lucrurile si normalitatea sub control ca "ocupatia straina" sa se retraga ... ba chiar se mai si lupta cu "warlordzi" mari producatori si traficanti de droguri care sustin terorismul ... fac ca interventia straina in Afganistan sa fie una CORECTA ...asta chiar daca populatiei locale ocupata cu culturile de maci ptr obtinerea opiumului nu accepta acest lucru!
Da cine va tine cont de niste traficanti de droguri?
Cumva elitele care conduc lumea?
Daca in logica ta pleci de la o premisa atat de falsa pe care o si expui aici pe forum ...ai cam pus-o cu viitorul ...atat tu cat si toti cei care impartasesc conceptia ta gresita despre lume si viata!

Nori mari si negrii se aduna pe cerul lumii vechi ...si cum nu stiti voi sa apreciati NOROCUL pe care Sarkozi si Merkel vi-l ofera pe tava ...cel de a accepta cu bucurie extinderea UE in jurul Marii Mediterane!

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 10:03 am

soimos
Citat :
In tarile in care masoneria este la putere de ex SUA si UE Australia Canada ...toata lumea traieste ca in paradis si nu doar elitele.

ai impresia ca daca elitele incearca sa perverteasca psihicul uman si sa dezinformeze populatia, OMUL A DECAZUT ATAT DE MULT INCAT SA NU PERCEAPA NICI REALITATEA PROPRIE PE CARE O TRAIESTE??
cum poti spune ca lumea traieste ca in paradis cand TOATA LUMEA OBSERVA CA II ASTEAPTA VREMURI SUMBRE!!!!

mai soimos, majoritatea lumii sufera!! trezeste-te si nu mai dezinforma populatia, facandu-i sa creada ca pe alt taram al U.E sau AMERICII se afla PARADISUL, in timp ce ei nu au ce manca!
asa s-a ajuns la un val masiv de imigrari, poate pe atunci nu se observa declinul, insa azi multi imigranti din italia, spania, grecia chiar si franta observa extinderea crizei.
daca dupa asasinarea economiei de FMI, criza a fost vizibila prima data in tarile sarace, este un fapt normal!
INSA CRIZA SE EXTINDE, MULTE TARI REMARCA ACEST ASPECT, CHIAR SII GERMANIA DUPA CUM ZICI INCEPE SA SCARTAIE DATORITA PRETURILOR!
nu contesc ca nu poate rezista mai mult, datorita salariilor enorme in comparatie cu tarile sarace, INSA TOTUL ARE UN FINAL!
ACESTE CRIZE AU FOST VOIT PROVOCATE PENTRU A SE AJUNGE IN STARE DE RAZBOI!!!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 10:10 am

Apopii a scris:
adevarul a scris:

CUMPATAREA AMERICII SI A ELITELOR IN UTILIZAREA RESURSELOR NATURALE FURATE DIN ALTE TARI, SI A BANILOR CASTIGATI DE PE URMA VANZARII DE ARME, INCAT S A AJUNS LA DATORII GIGANTICE ALE AMERICII! IN LOC SA SPRIJNE CU ACEI BANI DESCOPERIREA UNOR SOLUTII PENTRU DEZVOLTAREA PRODUCTIEI DE HRANA, PRECUM SI ALTI PRODUSI CHIMICE CE POT LUA LOCUL RESURSELOR NATURALE, EI SPRIJINA DEZVOLTAREA ARMATEI SI A UCIGASILOR TRIMISI SA FURE TARI!!!!

Ai uitat ca pe banii americani scrie ”In god we trust”?

De ce sa cheltuiasca banii contribuabililor pentru a hrani chimic populatia, care la fel ca si ei crede in dumnezeu si ii asculta porunca de a se inmulti si a umple pamantul, negandindu-se ca nu vor mai avea ce manca...

Dar, dumnezeul vostru de ce nu vine cu vreo solutie pentru criza? Cand atatia copii nevinovati mor de foame pe planeta asta, ce face dumnezeul vostru... se gandeste cumva la ce porunci sa mai dea?

doamne apara si pazeste si deschide-le odata ochii acestor sarmani . IN GOD WE TRUST. probabil ai vazut acel simbol masonic pe bancnota de 1 dolar ca sa iti dai seama in ce dumnezeu cred ei. mi se pare ca presedintele Roosevelt a fost cel care a tiparit primele astfel de bancnote, iar el ea pana in gat in toata conspiratia. cand ai sa il auzi pe Bush sau pe Obama sau orice alt lider de stat, ca vorbesc de dumnezeu, ar trebui sa-ti dai seama la ce dumnezeu se refera ei.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

Localizare : greu de gasit
Puncte : 483

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 10:18 am

soimos
Citat :
de ce nu pe puturosi?
Tu crezi ca daca in UE si SUA se traieste bine este din cuza ca lumea merge des la biserica si se roaga toata ziua?
Nu draga ... se munceste serios si COMPETENT iar competenta cere invatatura de tip Long Life Learning ... si nu Long day sleeping and prayng ...

mi-ar fi rusine in locul tau, sa fac aceste afirmatii!
cine sunt puturosii??
populatia munceste pe branci, in sistem de sclavie, angrenata in mii de activitati tocmai pentru a-si asigura hrana zilnica si pentru a putea plati impozitele imense la stat, in timp ce elitele, adevaratii puturosi, dupa ce au obtinut monopulul banilor prin mijloace frauduloase, petrec vremea in intruniri cu scopul reducerii populatiei lumii prin CRIMA, VACCINURI UCIGATOARE, CREARE DE BACTERII MONSTRII IN LABORATOR SI PROVOCARE DE RAZBOAIE

daca ar opri puturosii considerati de tine, munca pentru o saptamana in orice tara europeana, acea tara AR INTRA INTRO MOARTE CLINICA, pentru ca cei care muncesc sunt populatia, oamenii normali, sclavii creati de elitele care isi permit puturosenia.

OMULUI DE RAND NU I SE PERMITE SA FIE PUTUROS, ASTA AR INSEMNA SA MOARA!
desi incearca ei sa se ajunga si acolo, disponibilizand si lasand oamenii fara nici o sursa de venit.

Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 12:11 pm

soimos
Citat :
si iata ca in aceste tarii ZILNIC apar noutati tehnologice ...in timp ce in "lumea religioasa" nu se face absolut nimic ... si asta vedem confirmat de faptul ca in lumea musulmana in ultimii 300 de ani nu s-a inventat sau realizat nimic important ...

musulmanii sunt adeptii unei religii, precum crestinii sau iudeii.
expresia de lumea musulmana este impropriu folosita, in special azi cand pe teritoriul aceluiasi stat gasesti oameni de diverse curente si culte.
cand faci referiri la progresul stiintific nu vorbesti despre lumea crestina sau musulmana, vorbesti despre civilizatii si aportul lor in domeniul stiintei.
CERCETATORII CARE AU CONTRIBUIT LA PROGRESUL STIINTEI SI SOCIETATII NU SE NUMESC CRESTINI SAU MUSULMANI, SE NUMESC OAMENI DE STIINTA!!!
Printre oamenii de stiinta se regasesc multi de religie crestina, cat si musulmana sau iudaica.

DACA DORESTI SA CUNOSCTI CONTRIBUTIA CIVILIZATIEI ARABE LA PROGRESUL STIINTEI POTI SA DE DOCUMENTEZI PE INTERNET.
eu voi incerca sa ti prezint cateva contributii, punctand efectul pozitiv al cuceririlor islamice, in contrast cu aportul negativ al invadatorilor din occident care au saracit si au distrus cultura, economia tarilor cucerite.

"Aportul islamic la cultura și civilizația Europei medievale s-a efectuat prin canalul Spaniei și al Siciliei.
În primul rând, ocupația arabă a introdus în agricultură un sistem de irigație perfecționat aici ca în nici o alta țară din lume la acea dată. Arabii au introdus în Spania și Sicilia - de unde acestea se vor răspândi în restul Europei - metode și specii necunoscute în agricultură, pomicultură și horticultură, ca: orezul, cânepa, bumbacul, dudul alb, bananierul, curmalul, gutuiul, portocalul, lămâiul, caisul, piersicul, rodiul, moșmonul, pepenele galben, strugurii-ursului.
De asemenea, manufactura mătasei, a bumbacului, a lânei, a hârtiei, introduse de arabi în Spania și Sicilia (și, prin acestea, în Europa), au dus la o puternică dezvoltare și a comerțului.

Viața intelectuală și culturală din aceste două țări (Spania și Sicilia) aflate sub ocupația islamică era infinit superioară celei din restul Europei. Califul al-Hakam II (961-976), de exemplu, fondează 27 de școli publice în capitala sa Cordoba; își atașează la curte numeroși erudiți, filosofi și scriitori; trimite agenți să îi achiziționeze manuscrise până în îndepărtata Bukhara, pentru biblioteca sa ce numără peste 100.000 de opere, pe care un personal specializat le cercetase și le catalogase. La Universitatea din Cordoba - oraș care în secolul al X-lea ajunsese cel mai strălucit centru al vieții intelectuale din întreaga lume a timpului - predau profesori și studiau tineri veniți și din Siria, Iran sau Egipt, precum și din Occident, din Italia până în Anglia.

Contribuția științei arabe - activitate de o amploare și de o importanță "fără egal în istoria lumii" (G. Sarton) - la dezvoltarea științei europene, a fost enormă. Personalități dintre cele mai ilustre ale culturii occidentale veneau să se instruiască și să se perfecționeze în centrele de cultura arabă din Spania. Arabii au fost marii transmițători și, în multe cazuri, chiar salvatori ai științei grecești, pe care au și continuat-o și dezvoltat-o timp de cinci secole. În orașul Toledo, grupul așa numiților "traducători toledani" (din Spania, - dar mulți erau veniți aici și din alte țări) au făcut cunoscut pentru prima data Occidentului scrierile lui Euclide, Ptolemeu, Hipocrate, Galenos, Avicenna, traducându-le din arabă în limba latină. Unui singur astfel de traducător din arabă (Gherardo da Cremona, secolul XII) i se datorează versiunile în latină a peste 87 de tratate de medicina și astronomie, fizică și mecanică, astrologie și alchimie, matematică și filosofie. Lucrări fundamentale ale științei și filosofiei grecești (precum și opere originale arabe) au fost traduse din arabă în latină și la curtea regilor normanzi sau suevi din Sicilia.

În Peninsula Iberică, cooperarea dintre creștini, musulmani și evrei s-a realizat într-un regim de exemplară și benefică toleranță. (Dar și regii creștini din perioada Reconquistei s-au înconjurat de savanți musulmani și evrei). Începând din secolul al XII-lea, știința noua a Occidentului va fi indisolubil legată de contribuția arabilor.

http://forum.arci.ro/printthread.php?tid=808

Ahmad ibn Mājid, pilot si cartograf sec XIV lea, renumit in occident pentru ajutorul acordat lui VASCO DA GAMA, de a gasi drumul din Africa spre India.

În domeniul matematicii, arabilor le revine meritul de a fi preluat de la indieni numerația cu nouă cifre-simboluri, căreia i-au adăugat cifra 0. Astel perfecționat, sistemul de numerație zecimală prin cifre se găsește în manualul de aritmetică scris pe la 830 de al-Horezmi (Khwarizmi - 780-cca.846), de la al cărui nume provine termenul latinizat de algoritm. Noul sistem s-a răspândit în Europa după anul 1000.
Arta. Arhitectura.
Dintre marile monumente religioase ale epocii abbaside care au rămas, cel mai impresionant este faimoasa moschee din Cordoba

http://maya-arabculture.blogspot.com/2011/04/stiinta-si-invatamantulcultura-araba-in.html

oameni de stiinta arabi
Geber (721-815): un adevărat geniu multidisciplinar, considerat părintele chimiei, pune bazele metodei de cercetare științifică de mai târziu accentuând rolul experimentului sistematic. Eliberează astfel alchimia de superstiții, orientând-o pe drumul științei.
Al-Battani (850-929): astronom, matematician. Cea mai mare realizare a sa o constituie determinarea anului solar. A pus bazele trigonometriei moderne introducând câteva funcții trigonometrice.
Ali ben Isa (secolul al IX-lea): astronom; împreună cu Khalid bin Abdulmalik a măsurat circumferința Pământului
Armen Firman (c. 830-?): a realizat una dintre cele mai vechi parașute.
Ibn Zuhr este considerat părintele chirurgiei experimentale. Este primul care a utilizat testele pe animale pentru verificarea diverselor tehnici chirurgicale înainte de a fi aplicate la om.
Abbas al Zahrawi (n. 936 - d. 1013) a fost medic, chirurg, chimist, cosmetician arab. Este considerat unul dintre fondatorii chirurgiei moderne.
Alhazen - Lucrările sale matematice au influențat geometria lui René Descartes și calculul infinitezimal al lui Isaac Newton. Cea mai celebră lucrare a lui Alhazen este celebrul său tratat de optică în 7 volume, Kitab al-Manazir ("Carte de optică"), scris în perioada 1011 - 1021[18] și care poate fi considerată, precum cartea lui Isaac Newton,. Studiile lui Alhazen au influențat dezvoltarea ulterioară a opticii și ne referim aici la câteva aplicații practice, cum ar fi: telescopul, microscopul și aparatul fotografic.

COTIDIANUL ESTE UN EXEMPLU DE EXISTENTA A OAMENILOR CARE APRECIAZA MOSTENIREA ARABA A STIINTEI EUROPENE

http://old.cotidianul.ro/mostenirea_araba_a_stiintei_europene-36056.html

despre oamenii de stiinta arabi ai zilelor noastre, sunt multi asa cum sunt si oameni de stiinta romani, germani, francezi.... insa stim principiul pe care se meddiatizeaza oamenii si contributiile lor pozitive in societatea noastra.

IRAKUL A FOST O TARA DEZVOLTATA CARE A DAT NASTERE MULTOR OAMENI DE STIINTA! INTERESUL ELITELOR ESTE SA DISTRUGA TARILE DEZVOLTATE CARE NU ACCEPTA INTERESELE LOR MESCHINE, SA LE SUPUNA, ASASINAND OAMENII CONSIDERATI PERICULOASI PENTRU INTERESELE ELITELOR!

"PESTE 310 oameni de stiinta si intelectuali irakieni au fost lichidati de la caderea Bagdadului in aprilie 2003 in cadrul unui plan “americano-israelian”, a declarat Ahmad al Iraqi, ambasadorul irakian la Cairo."
"Un impresionant numar de savanti si oameni de stiinta irakieni au fost asasinati, rapiti sau alungati din tara dupa caderea lui Saddam Hussein, se relateaza intr-un apel scris de prof. Andrew Rubin si colegii sai de la International Coalition of Academics Against Occupation (ICAAO)."

http://ro.altermedia.info/razboi-in-irak/mossadul-a-lichidat-peste-300-de-oameni-de-stiinta-irakieni_2084.html
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 12:19 pm

DACA AMERICANII ATUNCI CAND CUCERESC O TARA AR MERGE PE PRINCIPIUL RESPECTARII INTELECTUALILOR, OAMENILOR DE STIINTA, NU AR OMORI IN PRIMUL RAND INTELECTUALII LASAND IN URMA NUMAI OAMENI SIMPLI, SARACI SI FARA NIVEL INTELECTUAL.

uitati o analiza socanta a bancnotelor americane!!

http://www.youtube.com/watch?v=n0gLrPv5vvM

http://balade.toata.info/2009/08/semnificatia-simbolurilor-de-pe-bancnota-de-1/

VA RECOMAND BARICADA TV - O televiziune interesanta, recent aparuta, care dezbate subiectele cele mai delicate ale momentului cum ar fi controlul minții și protecția psihică, Noua Ordine Mondială, Iluminati, tenebrele Vaticanului, fenomenul OZN, Apocalipsa sau anul 2012

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

Varsta : 26
Localizare : Iasi
Puncte : 966

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 1:26 pm

bv adevarul, poate cu informatiile de mai sus se mai trezeste si zeul Soimos. auzi tu, Bin Laden a pus la cale daramarea turnurilor gemene Smile)))))))))))))))))) Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 2:45 pm

multumesc gaspar!
felicitari si tie! postezi informatii de o mare valoare!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

Varsta : 51
Localizare : pe drum
Puncte : 6685

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 3:08 pm

GaSpAr a scris:
bv adevarul, poate cu informatiile de mai sus se mai trezeste si zeul Soimos. auzi tu, Bin Laden a pus la cale daramarea turnurilor gemene Smile)))))))))))))))))) Laughing Laughing Laughing Laughing
Razi ca floare soarelui ...adica pi dijeaba!

Poi nu oamenii sai au executat ordinul pe care el l-a dat?

Poi te gasisi tu si inca cativa comicanti neseriosi sa stiti voi mai bine decat acela care se mandrestea ca a facut-o ...adica Bin Laden!

Asa ca ai gresit adresa ... nu pe mine trebuie sa ma combati ...ci pe aia care se lauda ca au facut-o!

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Iul 16, 2011 7:04 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 3:17 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Razi ca floare soarelui ...adica pe dijeaba!

Poi nu oamenii sai au executat ordinul pe care el l-a dat?

Poi te gasisi tu si inca cativa comicanti neseriosi sa stiti voi mai bine decat acela care se mandrestea ca a facut-o ...adica Bin Laden!

Asa ca ai gresit adresa ... nu pe mine trebuie sa ma combati ...ci pe aia care se lauda ca au facut-o!
acele aparitii ale lui Bin Laden la televizor de-a lungul anilor, erau regizate, ala nefiind Bin Laden, ci niste sosii ale lui. partea proasta e ca Bin Laden era grav bolnav si la un an dupa daramarea turnurilor gemene, el se interna intr-un spital din S.U.A, deci iti dai seama ce cautat era el. era grav bolnav si e posibil sa fie mort de ani buni de zile, caci la boala lui, trebuia ingrijit toata ziua, cu aparate ultraperformante si trebuia internat. un om ca el nu traia nici o saptamana, in pesteri asa cum se zicea ca traieste. se pare ca tu ai cam prea mult incredere in ce vezi la TV si asta e inadmisibil pentru un om la 40 de ani. sau poate asa o fi tot occidentul, naiv din nastere si s-a transmis si la tine naivitatea asta
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 3:32 pm

adevarul a scris:

ai impresia ca daca elitele incearca sa perverteasca psihicul uman si sa dezinformeze populatia, OMUL A DECAZUT ATAT DE MULT INCAT SA NU PERCEAPA NICI REALITATEA PROPRIE PE CARE O TRAIESTE??
cum poti spune ca lumea traieste ca in paradis cand TOATA LUMEA OBSERVA CA II ASTEAPTA VREMURI SUMBRE!!!!
Intradevar ii asteapta vremuri sumbre pe toti puturosii care doresc sa traiasca pe picior mare ... dar aici in Germoney si mai sunt si altele ... nici semn de vremuri sumbre!

Citat :

mai soimos, majoritatea lumii sufera!!
Majoritatea lumii sunt prosti, puturosi sau credinciosi ...si este normal sa sufere daca ei cred ca Dumnezeu este "atotputernic" si se roaga toata ziua sa primeasca ajutor si daca nu primesc ...nu dumnezeu este de vina ca nu le asculta rugaciunile ... ci SUA si UE ca au nivel de trai si civilizatie ridicat!
Lucrurile se vor schimba atunci cand vor intelege ca mai important decat Credinta este STIINTA si nu se poate trai din LENEVIE ...ci numai din MUNCA!
Citat :

trezeste-te si nu mai dezinforma populatia, facandu-i sa creada ca pe alt taram al U.E sau AMERICII se afla PARADISUL, in timp ce ei nu au ce manca!
Nu paradisul se afla in strazile mizerabile din Bombay sau satele si cartierele mizerabile din Egipt unde sfinta saracie s-a cununat cu sfanta lene si sfanta prostie formand Sfanta Treime a Credinciosilor care asteapta ajutor din Ceruri!
Citat :

asa s-a ajuns la un val masiv de imigrari, poate pe atunci nu se observa declinul,
Da ,,, este de inteles ... pai este si de inteles cand vezi milioane de nemti cum parasesc Frankfurtul si emigreaza in slamurile imputite din Cairo ... atunci a inceput declinul!
deocamdata asta se intampla numai in lumea credintei ... adica a celorcare cred ca inchipuirea din capul lor aberat a devenit "realitate divina"!
Citat :

CHIAR SII GERMANIA DUPA CUM ZICI INCEPE SA SCARTAIE DATORITA PRETURILOR!
In Germania nu scartie absolut nimic ...ba chiar vara asta au crescut pensiile si ajutoarele sociala...somajul este la cea mai mica dupa razboi ...si 1 milion de locuri de munca asteapta sa fie ocupate!
Nu mai vorbi prostii ...ca in Germania chiar daca s-au scumpit si se vor mai scumpi preturile ...NICIODATA nu o sa fie Mizerie Saracie si Foamete !

Citat :

INSA TOTUL ARE UN FINAL!
Poi vezi ca te-ai prins !
Ghici ptr cine va veni FINALUL?
Ptr omul harnic si constincios din societatile dezvoltate ? ...sau pentru puturosi prosti, murdari si analfabeti care nu muncesc dar se roaga si care traiesc din traficul de droguri ca cei din Afganistan ...adica fac umbra degeaba pamantului!

Citat :

ACESTE CRIZE AU FOST VOIT PROVOCATE PENTRU A SE AJUNGE IN STARE DE RAZBOI!!!

Poi vedem clar asta in Afganistan ...nu?
Sau p[oate crezi ca razboiul va incepe datorita "agentului" american pus de CIA in fruntea Iranului (na refer la Ahmed-din Iad" care deschide partida atacand Israelul?

Fii linistita ...in Europa si SUA nu va fi razboi ... iar daca voua cei din religia Pacii va place razboiul si terorismul ...apoi probabil o sa aveti parte de asa ceva pina va saturati.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 3:36 pm

GaSpAr a scris:
acele aparitii ale lui Bin Laden la televizor de-a lungul anilor, erau regizate, ala nefiind Bin Laden, ci niste sosii ale lui.
Ba chiar mai mult!
Nevasta-mea zica ca si ea poate face din cateaua noastra o sosie a lui Bin Laden ... doar ca nu a gasit inca un pongyolau alb ca sa o imbrace la fel!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 4:24 pm

soimos
Citat :
Nu paradisul se afla in strazile mizerabile din Bombay sau satele si cartierele mizerabile din Egipt unde sfinta saracie s-a cununat cu sfanta lene si sfanta prostie formand Sfanta Treime a Credinciosilor care asteapta ajutor din Ceruri!

soimos, te rog din suflet sa te documentezi si sa nu mai faci afirmatii fara sa studiezi cauza situatiilor. informatiile tale sunt superficiale.

DE CE EGIPTUL SI INDIA SUNT IN MIZERIA AZI??

Criza lumii islamice, se datoreaza faptului ca cele trei mai puteri musulmane din sec. XVII, Imperiul Otoman, Imperiul Marilor Moguli din India si Imperiul Persan au cazut în sec. XIX sub dominatia statelor europene.
expansiunea influentei si puterii lumii europene dupa renastere si reforma protestanta au permis statelor europene sa domine politic direct spatii largi ale lumii islamice. Ultimul împarat al Indiei din dinastiile Marilor Moguli a fost trimis în exil în 1857, dupa care India a devenit oficial o parte a Imperiului Britanic.
În Egipt si Africa de Nord, britanicii si francezii au ocupat teritorii vaste de la Imperiul Otoman.
Cresterea dominatiei europene asupra lumii musulmane a continuat chiar si dupa primul razboi mondial, când sistemul protectoratelor a încredintat provinciile arabe ale Imperiului Otoman sub mandatul Marii Britanii, Frantei si Italiei.
Aceasta decadere a lumii islamice s-a manifestat si printr-o criza a gândirii si credintei musulmane care a zguduit din temelii civilizatia islamului.

CE CLAUZE STIPULA TRATATUL DE INDEPENDENTA A EGIPTULUI??

După 1922, regat independent, Egiptul începe lupta pentru o independență efectivă.
Tratatul anglo-egiptean din 1936 a conferit independență Egiptului, însă Marea Britanie și-a rezervat dreptul de exploatare a canalului.

În discursul lui, ținut în Alexandria, Nasser declara în fața mulțimii : „Canalul Suez, a devenit stat în stat, o societate egipteană din care Anglia ne-a răpit 44 la sută din acțiuni. Beneficiile Societății pentru anul 1955 au atins 100 de milioane de dolari, din care noi am încasat doar 3 milioane.

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 4:42 pm

cum naiba sa zici ca in America e paradisul, cand acolo somajul creste si economia ei da semne de prabusire? stau si ma intreb pe ce lume traiesti mai Soimos?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 5:08 pm

Soimos a scris:
adevarul a scris:
apopii
Citat :

Citat :

De de ce nu pe puturosi?
Nu draga ... se munceste serios si COMPETENT iar competenta cere invatatura de tip Long Life Learning ... si nu Long day sleeping and prayng ...si iata ca in aceste tarii ZILNIC apar noutati tehnologice ...in timp ce in "lumea religioasa" nu se face absolut nimic ... si asta vedem confirmat de faptul ca in lumea musulmana in ultimii 300 de ani nu s-a inventat sau realizat nimic important ... asa ca este cazul sa iti revizuiesti conceptiile gresite si sa realizezi ca NU este corect ca harnicii si competitivii sa imparta fity-fify cu puturosii si retardati mentali care nu inteleg ca este muuuuuuult mai important sa STII ...decat sa CREZI a proasta in cai verzi pe pereti!
Citat :

[b]solutii s ar putea gasi.....
Evident ca da !
Cea mai simpla si eficienta este sa pui puturosii nespalati sa lucreze din greu! ...dar crezi ca puturosii vor accepta asta cu placere?
Citat :

sa nu mai vorbim despre CUMPATAREA AMERICII SI A ELITELOR IN UTILIZAREA RESURSELOR NATURALE FURATE DIN ALTE TARI,

Da este o adevarata bataie de joc sa vezi cum a ajuns Dubaiul din cauza ca tarile dezvoltate ca SUA si UE .... FURA rezervele naturale ale Dubaiului.

Citat :

SI A BANILOR CASTIGATI DE PE URMA VANZARII DE ARME, INCAT S A AJUNS LA DATORII GIGANTICE ALE AMERICII!
Da cum de au ajuns atat de saraci?
Au vandut armele in pierdere?
Hai ma ca te faci de ras cu asemenea afirmatii absurde si necugetate ...

Citat :

IN LOC SA SPRIJNE CU ACEI BANI DESCOPERIREA UNOR SOLUTII PENTRU DEZVOLTAREA PRODUCTIEI DE HRANA, PRECUM SI ALTI PRODUSI CHIMICE CE POT LUA LOCUL RESURSELOR NATURALE,
Esti depasita de mult de realitate!
America produce de mult cereale si legume modificate genetic tocmai ptr dezvoltarea productiei de hrana ...si campiile manoase chiar si ale Romaniei sunt plantate cu rapita tocmai ca sa se obtina un ulei care inlocuieste foarte bine motorina, fara sa mai pomenim de panourile solare si moristile de vand care dau curent electric fara poluarea naturii.
Dar sti care este marea problema cu acestea?
Aceea ca ramane mai putin teren arabil pentru cultivarea produselor agricole pentru alimentatie ... motiv ptr care preturile au crescut razant ...in Germania in ultilmii 10 ani, vad eu cum toate produsele alimentare s-au scumpit cu 200% ...dar asta nu afecteaza prea mult standardul de viata al harnicului german ...ci va fi o lovitura DURA ptr tarile sarace si cele producatoare de petrol care au deserturi imense si nu terenuri agricole ...ptr ca daca bezina se scumpeste ...se va scumpi radical si pretul mancarii ... caci nu-i asa ...fara benzina se poate trai (vezi automobile electrice) ...dar fara mancare NU !
Si cum resursele de titei ale lumii in cca 50 de ani vor fi epuizate ... voi musulmanii veti trai doar din ce va da Allah ...adica din nimic!
Ca de munca nu sunteti buni ...si nici mintea nu va ajuta atat ca sa puteti construi o societate dezvoltata si competitiva cu cea din UE sau SUA!
Asa ca in viitor ... cine nu intelege ca NU ESTE MORAL SA TRAIESTI FARA SA MUNCESTI ...si viseaza la o egalitate intre harnici si puturosi ... asa cum propovaduiesti tu aici pe forum ...vor avea in viitorul nu prea indepartat ...mari surprize ... si nu tocmai pozitive ... ptr ca aici in Germoney este un proverb care suna cam asa: "fara sa muncesti ... nu ai dreptul sa traiesti ... si exact asa este in toate societatiile dezvoltate ...cine nu munceste este EXCLUS total din societate ...si vietuieste de la o zi la alta din mila statului!(dar oricum mult mai decent decat in tarile religioase!_

Citat :

EI SPRIJINA DEZVOLTAREA ARMATEI SI A UCIGASILOR TRIMISI SA FURE TARI!!!!
De Kurdistanul irakian ai auzit?
Dar despre noul dezvoltare razanta a zonei in care locuiesc kurzi din zona petroliera a Kirkuk-ului ai auzit?
Da despre libertatea si democratia si nivelul de trai din acea zona ai auzit? Da de faptul ca Kurzi sunt astazi atat de multumiti incat afirma ca nu au trait niciodata asa in toata istoria lor ...ai auzit?
Na ... asta si exemplul emiratelor este consecinta "furtului" strainilor ...dar si al acelora care au inteles sa colaboreze cu occidentul ...si nu sa-i fie dusmani

Dar de faptul ca in afganistan, fetelor li se interzice sa mearga la scoli si ca nu au nici cele mai elementare drepturi ai auzit? ...dar de faptul ca tot afganistanul supravietuieste NU din munca cinstita ci din traficul de opiu ai auzit ?
Na vezi ...acum poate intelegi de ce aceste lucruri trebuie starpite de pe fata pamantului ...si trebuiesc inlocuite cu harnicia si munca cinstita!
Iar cine are neobrazarea sa combata cu arme sau cu acte de terorism pe cei care impun(chiar si cu forta) normalitatea ...de ex aceea ca soldatii germani din Afganistan construiesc scoli si sosele, blocuri, instalatii de apa +++ si instruiesc armata si politia locala ca acestia sa tina lucrurile si normalitatea sub control ca "ocupatia straina" sa se retraga ... ba chiar se mai si lupta cu "warlordzi" mari producatori si traficanti de droguri care sustin terorismul ... fac ca interventia straina in Afganistan sa fie una CORECTA ...asta chiar daca populatiei locale ocupata cu culturile de maci ptr obtinerea opiumului nu accepta acest lucru!
Da cine va tine cont de niste traficanti de droguri?
Cumva elitele care conduc lumea?
Daca in logica ta pleci de la o premisa atat de falsa pe care o si expui aici pe forum ...ai cam pus-o cu viitorul ...atat tu cat si toti cei care impartasesc conceptia ta gresita despre lume si viata!

Nori mari si negrii se aduna pe cerul lumii vechi ...si cum nu stiti voi sa apreciati NOROCUL pe care Sarkozi si Merkel vi-l ofera pe tava ...cel de a accepta cu bucurie extinderea UE in jurul Marii Mediterane!

Tu ai impresia ca o sa inteleaga ceva, din ceea ce spui tu, crestinii astia care in loc de munca, harnicie si grija pentru a intretine mediul natural esential vietii pentru ei, dar si pentru urmasii lor, au in cap doar zei antici de tip dumnezeu, de care se sparie gandul de ce grozavii comit in scriptura aia a lor pe care mai au si tupeul sa o numeasca sfanta? Astia au inversat valorile umane; crima si ura o numesc iubire dumnezeiasca, iar pe cei ce muncesc si incearca sa aduca civilizatia in lumea lor inapoiata (chiar si francmasonii) ii numesc vanduti satanei... intr-un fel au dreptate totusi... satana aia inventata tot de ei, n-a facut rau la nimeni, dar a luat-o la cap pentru ca i-a impins pe oameni spre progres, indemnandu-i sa ”muste” din fructul cunoasterii. Morala: nu incerca sa-i faci bine prostului, ca dupa aceea te v-a blestema!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 5:15 pm

Mai Cyber, tu ai mai vazut vreodata, adunate la un loc, atatea gogomanii, pe cat au putut debita crestinii astia doi, adevarul Laughing si Gaspar?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier

Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 5:18 pm

Black velvet a scris:
Mai Cyber, tu ai mai vazut vreodata, adunate la un loc, atatea gogomanii, pe cat au putut debita crestinii astia doi, adevarul Laughing si Gaspar?

N-am mai vazut affraid , dar lasa ca-i bine, sa vada si altii cat de nociva-i religia pentru sanatatea mintala a oamenilor...
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 5:36 pm

Editat ptr atac la persoana!

Eliminat 3 zile
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas

Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 5:42 pm

Sorry, dar pe tine Gaspar nici nu te mai bag in seama, tu nu ai nici macar capacitatea intelectuala de a intelege sensul cuvintelor pe care le citesti! Daca ai chef doar de a face propaganda religioasa, fa-o poate te sponsorizeaza gras popii din banii luati din buzunarele oilor din turma pastorului cel rau!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 5:47 pm

gaspar, te rog, intelege ca vorbele lor sunt doar provocari in lipsa de adevaruri.

nu mai raspunde provocarilor, nu e cazul sa ne coboram la nivelul lor.
eu postez pe acest forum EVENIMENTELE SEMNIFICATIVE, nu gainariile.
ELITELE NU FAC ALTCEVA DECAT SA-I INVRAJBEASCA PE OAMENII UNII CONTRA ALTORA, SA PRODUCA RAZBOAIE.... IN CARE ALTII SE LUPTA SI MOR, IN TIMP CE EI O DUC BINE MERCI!

pe viitor, hai sa ne abtinem de la a comenta postari LIPSITE DE CONTINUT!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 5:53 pm

Black velvet a scris:
Sorry, dar pe tine Gaspar nici nu te mai bag in seama, tu nu ai nici macar capacitatea intelectuala de a intelege sensul cuvintelor pe care le citesti!
i-am zis si lui Cyber, hai sa ne masuram nivelul intelectual daca tot esti asa de artagos. cainele care latra nu musca( vorba romaneasca) vi se potriveste de minune
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 6:37 pm

gaspar
Citat :
eu inca mai cred ca forumul asta e o gluma, facut din plictiseala.

tot ce se poate.
insa ce doresc eu, este sa impiedic raspandirea acestor minciuni in mintile tinerilor romani, care dupa ce au fost destul asupriti, saraciti, furati si inselati, si au primit in exces numai propaganda mincinoasa, sunt dezorientati si fara speranta, deci predispusi sa creada astfel de minciuni, care studiate nu au baza logica.
au fost cazuri de tineri acum cativa ani care au intrat si au crezut aceasta propaganda mincinoasa.
bucuria mea este ca am reusit sa expun pe acest forum, informatii sustinute de multe evenimente reale, de realitatea zilelor noastre, am postat pe vocea masoneriei documente foarte importante care pot orienta tanara generatie in vederea cunoasterii adevarului.

fac apel la tineri sa citeasca, sa se documenteze, sa studieze descoperirile stiintei, evolutia istoriei omenirii, sa studieze societatile secrete, istoria si evenimentele din jurul lor, sa inteleaga ca elitele, masoneria, cei care conduc lumea, vor sa ne aduca la sistem de sclavi.
rog tinerii sa nu mai creada propaganda mincinoasa de la tv, sa cerceteze si sa descopere adevarul.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 6:52 pm

black velvet
Citat :
Daca ai chef doar de a face propaganda religioasa,

aici subiectul principal este FRANCMASONERIA DECI DEPARTE PROPAGANDA RELIGIOASA.
pentru religie exista alte topicuri.

NOI SCRIEM PE TOPICUL DEDICAT FRANCMASONERIEI PENTRU TOTI OAMENII, CREDINCIOSI SAU NECREDINCIOSI,

CONSTIENTIZAREA DESPRE SCOPUL SI INTERESELE CELOR CARE CONDUC LUMEA ESTE IMPORTANTA PENTRU TOATA POPULATIA!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 7:12 pm

adevarul a scris:

expresia de lumea musulmana este impropriu folosita, in special azi cand pe teritoriul aceluiasi stat gasesti oameni de diverse curente si culte.
cand faci referiri la progresul stiintific nu vorbesti despre lumea crestina sau musulmana, vorbesti despre civilizatii si aportul lor in domeniul stiintei.

Iti accept remarca ...deci vorbim de civilizatia islamica si "aportul" pe care l-a adus ea civilizatiei Umane in ultimii 200 de ani!

Te rog ramai la subiect si nu ma lua cu Grecia antica sau Arhimede sau Tales.

Citat :

CONSTIENTIZAREA DESPRE SCOPUL SI INTERESELE CELOR CARE CONDUC LUMEA ESTE IMPORTANTA PENTRU TOATA POPULATIA!
Poi masoneria conduce lumea de sus ...dar lumea este condusa si de jos!

De jos o conduce Biserica ...in cazul tau Moschea ...si chiar tu esti un exemplu care dovedeste ca este condusa "de jos".

Cum masoneria nu cred ca poate avea 100 mii de membrii in toata lumea ...iar Biserica are peste 5 miliarde de "activisti" ... iata ca am dovedit cine conduce cu adevarat lumea catre razboaie ... Biserica ...dar mai ales Moschea!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 7:22 pm

adevarul a scris:
... deci predispusi sa creada astfel de minciuni, care studiate nu au baza logica.
Poate pentru cei cu capul in cer !
Deocamdata credinta voastra irationala si fara baze stiintifice este ILOGICA!

Noi sustinem Evolutionismul si NU creationismul ...si deocamdata Evolutionismul nu numai ca este LOGIC ...dar este si bine sustinut de dovezi STIINTIFICE!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 7:48 pm

SOIMOS
Citat :
Poi masoneria conduce lumea de sus ...dar lumea este condusa si de jos!

exact este condusa si de jos, de cei care fac jocul elitelor, si putem vedea foarte clar ca sunt destui oameni chiar si aici pe forum care constient sau inconstient fac asta!
soimos, recunosti ca masoneria conduce lumea si o face cum ai zis si tu nu prin mijloace cinstite.
exemple de mijloace necinstite sunt PLANIFICAREA ATACULUI TURNURILOR GEMENE DE CATRE EI, INCRIMINAREA TARILOR ARABE CA VINOVATII ATENTATELOR DESI EI SUNT VINOVATII, CREAREA DE BACTERI VIRUSI IN LABORATOR CU SCOPUL REDUCERII POPULATIEI LUMII, ATENTAREA LA INTERESELE NATIONALE ALE UNEI TARI SI LA INTERESELE INDIVIDULUI!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan

Varsta : 55
Localizare : Aici
Puncte : 2582

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Sam Iul 16, 2011 10:19 pm

Soimos a scris:
Noi sustinem Evolutionismul si NU creationismul ...si deocamdata Evolutionismul nu numai ca este LOGIC ...dar este si bine sustinut de dovezi STIINTIFICE!

Soimos, tu nu te-ai prins ca pentru credinciosi singura stiinta adevarata este ceea ce spune la biblie, plus ceea ce spune popa?

Degeaba le-am tot adus noi dovezi din stiinta care s-a dezvoltat in cadrul unor discipline consacrate, ca pentru ei astea-s doar minciuni si lucratura Diavolului, special facuta pentru a-i duce pe ei in ispita si a conduce lumea! Cam astfel de idei, rupte de orice realitate si gandire obiectiva, a reusit sa creeze religia prin manipularea pe care o practica de 2000 de ani incoace.

Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   Dum Iul 17, 2011 6:23 am

Apopii a scris:

Soimos, tu nu te-ai prins ca pentru credinciosi singura stiinta adevarata este ceea ce spune la biblie, plus ceea ce spune popa?

Degeaba le-am tot adus noi dovezi din stiinta care s-a dezvoltat in cadrul unor discipline consacrate, ca pentru ei astea-s doar minciuni si lucratura Diavolului, special facuta pentru a-i duce pe ei in ispita si a conduce lumea! Cam astfel de idei, rupte de orice realitate si gandire obiectiva, a reusit sa creeze religia prin manipularea pe care o practica de 2000 de ani incoace.
Bineinteles ca m-am prins...da eu raspunzand la aceste idiotenii nu ma adresam lor direct ... ci celor care ne citesc

adevarul a scris:

exact este condusa si de jos, de cei care fac jocul elitelor.
Vorbesti prostii.
Chiar tu esti un exemplu ca esti manipulata de biserica si nu de elite!
Citat :

soimos, recunosti ca masoneria conduce lumea si o face cum ai zis si tu nu prin mijloace cinstite.
Ca existe elite care conduc lumea... accept, dar care sunt acelea ... ca o fi masoneria, ca o fi Grupul Bildenberg sau altii ...asta nu am de unde sa stiu!
Tot ce pot spune este ca este muuuuult mai normal ca lumea sa fie conduse de elite decat de de biserici sau moschei pline de fanatici religiosi care conduc cea mai mare parte a lumii, cum zici tu ..."nu prin mijloace cinstite".
Citat :

exemple de mijloace necinstite sunt PLANIFICAREA ATACULUI TURNURILOR GEMENE DE CATRE EI.
Stii ce!
Daca ar fi planificat americanii atacurile asupra gemenelor ...nu ar fi iesit prostimea islamica pe strazi sa jubileze si sarbatoreasca evenimentul ... si nici Bin Laden nu ar fi considerat azi "erou islamic"... asa ca degeaba iti bati gura "a proasta" ca aici pe forum si asa nu te crede nici un om rational!

Citat :

ATENTAREA LA INTERESELE NATIONALE ALE UNEI TARI SI LA INTERESELE INDIVIDULUI!
Lasa tu idioteniile acestea total depasite si absurde in vremurile de azi ... ca exista si alte interese muult mai importante decat interesul unor tari ca Afganistan de a trai din productia de droguri care distrug milioane de tineri si dreptul omului care planteaza mac de a-si vinde opiu...sau dreptul teroristului de a taia capetele turistilor.
Pentru acestea trebuie sa existe "politisti mondiali" care trebuie sa curme activitatea unor state mafiote care latra ca si tine aceleasi "drepturi"!
Vremea in care asemenea idei tampite au fost valabile a trecut odata cu nasterea Globalizarii ...adica de cand lumea a devenit un sat mai mare.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Protocoalele Francmasoneriei   

Sus In jos

Protocoalele Francmasoneriei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 7 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: "Francmasoneria si alte Conspiratii"-
Mergi direct la: